Quantcast
Channel: TRČANJE.rs
Viewing all 2894 articles
Browse latest View live

Praznik trčanja u Sarajevu: tri popratne trke sarajevskog polumaratona za sve uzraste

$
0
0

Sa sloganom „Half marathon, Full experience“, i u organizaciji udruženja „Marathon“ Sarajevo 11. izdanje Sarajevo Coca-Cola polumaratona održaće se u nedelju, 17. septembra sa početkom u 10 sati ispred BBI Centra.

Tog dana će hiljade trkača svih godina imati priliku da proslave praznik trčanja i aktivnog životnog stila. Naime, pored polumaratona, biće također organizovane još tri kraće trke za sve one kojima je 21,1 kilometar prevelik izazov.

G-Drive štafetni polumaraton

U ekipama od tri osobe, trkači će imati priliku timski savladati distancu polumaratona podijeljenu na tri dionice. Ekipe sastavljene od prijatelja, radnih kolega, članova iste porodice ili drugih trkača će moći uživati u polumaratonskoj atmosferi i trasi, koja prolazi kroz najljepše dijelove grada, te se na ovaj način pripremiti za svoj prvi samostalni polumaraton. Ekipe će se takmičiti u tri kategorije: muška, ženska i mješovita štafeta.

Start trke je zakazan za 10h.

Registraciju i uplatu je moguće izvršiti do 7. septembra.

Svi učesnici će dobiti majicu i medalju.

Broj timova je ograničen na 150.

Trka/šetnja zadovoljstva Novo Nordisk Fun Run

Ova kratka trka od četiri kilometra, koja prolazi kroz sami centar Sarajeva, će omogućiti još većem broju rekreativaca da uživaju u ovoj najmasovnijoj sportskoj manifestaciji u BiH. Ujedno je i idealna prilika za porodično druženje i poticanje sportskog duha među svim generacijama. Kao i prethodnih godina, Novo Nordisk trka/šetnja zadovoljstva će biti održana pod sloganom „Sportom protiv dijabetesa“, podižući svijest o važnosti fizičke aktivnosti za zdravlje.

Trka će početi u 10h, a prijave i plaćanje startnine će biti moguće izvršiti 15.09. i 16.09. na registracijskom mjestu u BBI Centru.

Svi učesnici će dobiti posebno dizajniranu majicu trke.

Broj učesnika je ograničen na 500.

Zmajzi Kids’ Run

Ubjedljivo najslađa trka ove godine će biti trka za djecu Zmajzi Kids’ Run. 500 djevojčica i dječaka do 14 godina će ovom prilikom osvojiti svoju prvu medalju trčeći 400 metara. Na ovaj način organizatori žele stvarati zdrave navike kod djece od najranije dobi i odgojiti nove generacije polumaratonaca.

Prijave će se moći izvršiti 15.09. i 16.09. na registracijskom mjestu u BBI Centru, a sama trka će se održati 17.09. u 9:30h.

Sva djeca koja budu učestvovala na ovoj trci će dobiti i posebnu Zmajzi finišersku medalju.

Broj učesnika je ograničen na 500.

Pozivamo vas da 17. septembra proslavite sa nama ovaj praznik trčanja i otkrijete glavni grad Bosne i Hercegovine u svom najveselijem izdanju, uz atmosferu kakvu samo trkači znaju napraviti. Svaka od navedenih utrka će po običaju imati i društveno odgovorni aspekt jer će biti prilika za prikupljanje sredstava i pomoć najugroženijim kategorijama društva.

Sve ostale informacije o 11. Sarajevo Coca-Cola polumaratonu i popratnim trkama su dostupne na www.sarajevomarathon.ba

 

 

The post Praznik trčanja u Sarajevu: tri popratne trke sarajevskog polumaratona za sve uzraste appeared first on TRČANJE.rs.


Ishrana u toku oporavka: Prilagodite svoj meni kako biste se brže oporavili od povrede

$
0
0

Skoro svaki trkač je bio povređen makar jednom u toku svoje trkačke karijere. Bez obzira da li je reč o povredi tetive ili o istegnutom mišiću, naš organizam prolazi kroz niz procesa na putu izlečenja. Istraživanja su pokazala da način ishrane tokom oporavka može da bude od velike pomoći i evo nekih saveta kako da prilagodite svoj meni.

Kalorije

Nedovoljan unos kalorija može da uspoti proces opravka. Iako ne trčite i manje ste aktivni, vaš metabolizam je brži posle povrede. To je zato što vaše telo mora da sagori kalorije kako bi izgradilo novo tkivo i time oporavilo mišiće i tetive.

Kako da postupite? Nemojte da preskačete obroke. Jedite na svakih pet sati kako biste održavali energiju. Merite se jednom nedeljno kako biste znali da ste na vašoj zdravoj kilaži.

Proteini

U periodu posle povrede vaše telo troši više proteina nego što može da proizvede, što može da dovede do atrofiranja povređenog mišića. Ako ne jedete dovoljno proteina činite situaciju gorom. Amino kiselina leucin, gradivni deo proteina, pomaže vam da predupredite gubitak proteina koji je česta pojava kod povreda.

Kako da postupate? Svakom jelu dodajte kvalitetan protein. Najbolji izvori ovih proteina su jaja, piletina, posna govedina, prasetina, morski plodovi, soja, nemasni mlečni proizvodi. Neka vam dnevni unos proteina bude između 60 i 90 grama.

Omega  3 masti

Ove esencijalne masti su dobre za iščašenja i zdravlje srca, a kada ste povređeni one potiskuju zapaljenje koje otežava proces oporavka. Studije su pokazale i da povećan unos omega 3 masti u ishrani smanjuje šanse za atrofiju mišića.

Kako da postupate? Jedite najmanje dve porcije jela bogate ovim kiselinama kao što su plodovi mora i losos, nedeljno. Dodajte malo oraha ili seme lana u obrok i pomešajte ih sa uljem kako bi smekšali.

Vitamin D

Vitamin D igra ključnu ulogu u obnovi kostiju nakon istegnuća ili kod preloma. S obzorom da ga telo samo proizvodi tokom izlaganju suncu, u zimskim mesecima njegov nivo opada pa on postaje neophodan dodatak ishrani.

Kako da postupate? Povećajte unos vitamina D kroz namirnice bogate njime kao što su losos u konzervi ili mleko. Ili Uzimajte suplemente  sa 1000 do 2000 IU vitamina D.

Kvercetin

Ova Polifenolska mešavina deluje kao moćan antioksidant, a studije su pokazale da konstantan unos namirnica bogatih ovim sastojkom može pomoći u smanjivanju upalnih procesa koji prate oštećenja mišića.

Kako da postupate? Ubacite borovnice koje su bogate kvercetinom u vašu ovsenu kašu za doručak, jedite salate sa crvenim i belim lukom, za ručak. Užinajte jabuke, i jedite kelj za večeru.

Ishrana tokom oporavka: Manje je više

Dodatno, obratite pažnju na ove napomene kako biste ubrzali oporavak:

Alkohol

Studije su pokazale da konzumiranje alkohola nakon povrede smanjuje sposobnost mišića da proizvodi proteine i vodi ka ozbiljnoj atrofiji mišića.

Šećer

Tokom oporavka od povrede vaše telo nije u mogućnosti da jednako efikasno obrađuje šećere kao inače što može da dovede do porasta masnoća u krvi.

Grickalice

Ova vrsta hrane sadrži ulja bogata omega-6 masnim kiselinama (koje povećavaju zapaljenje) i svega nekoliko omega-3 koje pomažu oporavku.

The post Ishrana u toku oporavka: Prilagodite svoj meni kako biste se brže oporavili od povrede appeared first on TRČANJE.rs.

Zaboravite na trkačke ciljeve: trenirajte po sistemu!

$
0
0

Šta ukoliko postoji jednostavniji, a dugoročno isplativiji način da stignemo do našim trkačkih snova. Da li nas cilj gura napred, ili možda ponekad i sputava?

Internetom je ovih dana kružio zanimljiv tekst sa bloga James Clear. Autor smatra da je osmišljavanje života prema ciljevima ne toliko praktično, kao stvaranje sistema koji radi. Pored njegove generalne intrigantnosti, ovaj tekst je donekle primenjiv i na trčanje, te ga prenosimo, u delimično prilagođenom obliku i analiziramo njegove implikacije za trkački svet.

Osnovni koncept

Svi imamo neke ideje kako želimo da izgleda naš život. Bolju platu, posao, da smršamo, da istrčimo maraton itd. Staza ka ovim dostignućima vodi kroz postavljenje seta ciljeva. O tome šta je pametan cilj smo i sami dosta pisali. Ukoliko se bavimo trčanjem, neophodno je da postavimo cilj. On mora biti realističan, dostižan, merljiv i vremenski utemeljen. Cilj je maraton, polumaraton, trčanje bez prestanka sat vremena.

Ono što nova teorija uviđa, je da kada je reč o zaista dugoročnim procesima, i završavanjem obaveza koje su vam važne postoji bolji način da se stvari završavaju.  Sve se svodi na primenu određenog sistema.

Razlika između cilja i sistema

Džejms ovo objašnjava kroz primere:

  • Ako ste trener, cilj vam je osvajanje utakmice, trofeja.. Sistem je da vaš tim trenira redovno, dva puta dnevno.
  • Ako ste pisac, cilj je da napišete knjigu. Sistem je da osmislite i pridržavate se plana pisanja za svaku nedelju.
  • Ako ste trkač, trkačica, vaš cilj je maraton. Sistem je plan treninga od 16 nedelja.

Pitanje je sledeće: ako potpuno izbacimo cilj iz jednačine i fokusiramo se samo na sistem, da li ćemo dobiti iste rezultate?

Na primeru trčanja, ideja je da se oslobodimo metrika i olabavimo pravila. Umesto fokusiranja na vreme, fokusirali bismo se na sistem. Sledeći ovu teoriju, bilo bi nam važno da umesto da pratimo trening od 16 nedelja, gde radimo intervale, fartlek, tempo i dužinu, sa određenim zadatim distancama i vremenima, mi sebi zacrtamo sistem. U sledećih 16 nedelja, važno mi je da treniram 3x nedeljno, a da od toga makar jedan trening bude dug i spor.

Uskoro ćemo lansirati program za početnike od deset nedelja, i ovo je tema koja je u njihovom slučaju takođe jako važna. Da se drže sistema.

Šta još možemo da kažemo u korist sistema?

1. Ciljevi umanjuju sreću

Mudrost iza ovoga je jednostavna, ako ideš ka cilju to znači da sada nisi tamo, ergo – nisi dovoljno dobra. Ovo pomera osećaj sreće i zadovoljstva do sledećeg cilja, i na neki način nas čini zavisnim od ciljeva.

REŠENJE: Sreća je put do cilja, ne cilj sam po sebi.

Posvetite se procesu dostizanja nekog cilja. Neka trening sam po sebi budi zadovoljstvo u vama, čak i ako ne vodi ka nekoj kruni meseca, sezone. Sama činjenica da trčite 3x nedeljno je dovoljna da znate da radite nešto dobro za sebe.

2. Ciljevi nisu uvek sinhronizovani sa dugoročnim planiranjem

Ovo se kod trčanja jako brzo otkrije. Cilj vam je polumaraton? Kada završite isti, šta vas dalje motiviše? Novi polumarton. Iza njega? Novi. Ili možda maraton? Super šta posle njega? Novi marton. Posle njega. Još jedan. Mnogi trkači gomilaju medalje i to je sasvim okej, ali mnogi se i povrede u ovom procesu ili im se trčanje zgadi. Umesto medalja, gomilajte iskustva.

REŠENJE: Odustanite od kratkoročnih, instant rezultata.

Podsetite se sa vremena na vreme da želite da trčite ceo život. Jurenje kratkoročnih ciljeva, može da ugrozi ovaj plan, ili da ga učini neodrživim.

Tokom jednog perioda života, vežbala sam HIIT treninge svaki dan. Nije to bilo satima, pola sata svekupno sa istezanjem. Rezultati su bili sjajni. Smršala sam, zategla se, nikada nisam izgledala bolje. Nakon par meseci, sve se iskrivilo. Nisam više vežbala svaki dan, jer je to bilo neodrživo, a moje telo, naviklo da guta kalorije koje je sagorevalo, to nije zanimalo. Težina se vratila. Moj sistem vežbanja nije bio održiv za moj način života.

Od kada trčim, itekako pazim da ne upadnem opet u istu zamku. Ne dodajem treninge da bih brže postigla rezultata. Ovde sam da bih tu ostala.

3. Ciljevi nas čine ranjivim, jer pretpostavljaju apsolutnu kontrolu

Ovo ima veze sa predviđanjem budućnosti. I jednostavnom cinjenicom da nije sve u našim rukama.

Svaki put kada postavljamo cilj trudimo se da predvidimo budućnost. Nikada ne ukalkulišemo vreme za neočekivane događaje.

Jedno od najčešćih pitanja koje nam postavljate na sajtu je: šta da radim kada propustim trening? Kada da ga nadoknadim? Neki trkači spajaju dane, ubacuju propušteni, drugi resetuju cele nedelje treninga. Istina je da nema najboljeg načina. Jer plan treninga je tako dizajniran da ostavlja dovoljno mesta i za propušten trening. Ali celu nedelju? Sistem nas, sa druge strane, nikada neće dovesti u ovu situaciju, jer jednostavno predviđa vraćanje na stari ritam, čim se i okolnosti vrate na staro.

Šta ako se nikada ne vrate?

REŠENJE: Povratne petlje

Povratna petlja podrazumeva da merimo realnost, i u skladnu sa njom, menjamo sistem. Isto tako lako bismo mogli da menjamo i cilj. Ali menjanje ciljeva je bolnije isksutvo.

Kod crtanja cilja mi predviđamo budućnost i na osnovu nje, osmišljavamo plan i program. Kod osmišljavanja sistema, mi ga lakše modifikujemo u hodu, to nam je prirodnije i jednostavnije iskustvo, mada kao i svaka promena, pomalo stresno.

Kako naći balans?

Teško je odrediti se spram ove, moram priznati, veoma privlačne ideje. Ciljevi jesu stresni, ali ciljevi nam daju onu daleku zvezdu vodilju prema kojoj upravljamo svoj brod. Sistemi, sa druge strane, nas održavaju motivisanim i zdravim. Za planiranje života, mislim da su dobri sistemi bolij način da se izborimo sa svokodnevnim stresom. Na trkačkom planu, ipak moram da ostavim mesta i za pametne ciljeve.

Na mom primeru to izgleda ovako: spustiti vreme ispod 2 sata, ali ne po cenu da mi se trčanje zgadi. Ukoliko ne mogu da ispoštujem vreme iz svoj programa, radije ću odabrati da trčim po sistemu: često a malo, dok mi se osećaj zadovoljstva ponovo ne vrati u noge i na lice. Onda se vraćam cilju, koji zapravo, nigde nije pobegao.

U jednom od prethodnih tekstova smo to lepo sumirali sa: ciljevi nas pokreću, ali izgrađena navika je ta koja nas zadržava na stazi

Koji je vaš izbor? Trkački sistem ili trkački cilj?

The post Zaboravite na trkačke ciljeve: trenirajte po sistemu! appeared first on TRČANJE.rs.

Kraljevsko trčanje u Dolomitima – idealno za pripreme ili aktivni odmor

$
0
0

To da su Dolomiti, a posebno područje oko Kortine d’Ampeco raj za planinsko ili nebesko trčanje (skyrunning) poznata je stvar, a oko 20. juna se svake godine održava čuvena trka Lavaredo Ultra Trail (120 km), kao i još dve kraće trke.

Ono što me je ranije privlačilo u Kortinu i njenu okolinu nije bilo trčanje, već planinarenje, odmor, odlični hoteli, hrana i, zbog motocikla, izvanredni prevoji, sa mnoštvom krivina i serpentina u kojima sam mnogo puta uživao, obično lociran u prekrasnom seocetu Araba, okruženom visokim prevojima sa asfaltnim putevim koji sežu preko 2000 metara nadmorske visine. Pa ipak, bilo mi je potrebno nešto više.

Neočekivan spoj je izazvao odobravanje meštana

Postoji, naime, nešto što Ameri zovu geomotoadventures, a ja već par godina sam sebi organizujem nešto što bi se moglo nazvati runmotoadventures, što znači da pokušavam da spojim vožnju motocikla sa trčanjem ili planinarenjem, što ponekad naiđe i na oduševljenje meštana, kao ove godine u Mortisi, kraj Kortine, kada mi je jedna starije žena, dok sam menjao motopremu onom laganom trkačkom, prišla i rekla: „Bravissimo“ (ta nisu motociklisti samo neki tamo zadrigli tipovi što prave buku po prirodi, već možda i njeni poštovaoci…).

Bravissimo ili ne, to je ono u čemu uživam, ali vas ne bih opterećivao na trcanje.rs motociklističkim aspektima svog nedavnog boravka u Dolomitima, krajem jula ove godine; usredsrediću se na svoj doživljaj trčanja, koji je, barem u mom slučaju, sasvim drugačiji i ipak uzbudljiviji od ranijih planinarskih pustolovina na gotovo istim stazama.

Pogled na Cortinu d’Ampezzo iz pravca Val Negra.

Uvertira: Monte Baldo & Lake Garda Mountain Race

Pre Dolomita hteo sam sebi da odužim jedan stari dug i popnem se na Monte Baldo, najvišu planinu koja okružuje jezero Garda. Na uspon se može kranuti iz mesta Malćezine, ili sa nešto više tačke San Mikele, gde je i stanica poznate panoramske žičare. Pošao sam iz ove druge tačke, što znači da je ispred mene bilo oko 17 km penjanja i trčanja, a put me je vodio stazom Lake Garda Mountain Race do visoravni Tratto Spino (cilj trke je par kilometara dalje, na vrhu Cima Pozzette). To znači oko 7-8 km dužine uspona, sa savladanih oko 1300 metara nadmorske visine, a nakon toga ista dužina letećim spustom nazad.

Lake Garda Mountain Race, još uvek skoro na početku živopisne staze.

Na stazi očekujte sve što planina pruža: od asfaltnog, preko kamenog puta, do zemljanih staza, preko veoma oštrog uspona kroz šumu na samom kraju, gde izlazite na golet, odnosno visoravan Tratto Spino, gde je bezmalo ravno više od kilometra gde trčite i u dubini vidite jezero Garda u svoj njegovoj lepoti.

Na visoravni se može provesti nekoliko sati ili čitav dan, jer je na njoj stacionirana poslednja stanica panaromaske žičare, tako da postoje bar i restoran, mada je isto tako lepo sesti na travu i uživati u pogledu na jezero, ili na gradiće Limone, Torbole ili Malćezine.

 

Tratto Spino i pogledi na vrhove Monte Balda.

Na trčanje sam poranio, tako da sam se sa visoravni vraćao kada je prva grupa ljudi dospela žicom, oko 8.30. U povratku sam video i porodicu mrmota, što me uvek najviše obraduje u Alpima (fotografisao sam jednog, ali iz daljine; kao što je poznato, vrlo spretno izbegavaju susrete bliske vrste). Posle susreta s njima, sve je bilo trčanje nizbrdo, koje je trajalo nešto manje od sat vremena (a ceo izlet oko 3 sata, sa pauzama za fotografisanje i kraćom pauzom na visoravni; svi zapisi ruta opisanih u tekstu mogu se videti na linkovima ili ovde 

Pogled na Melćezine i Lago di Garda sa Tratto Spino.

Nađi svoj put

Šamoni i Kortina su van svake sumnje prestonice planinskog trčanja. Ako pogledate mapu u prilogu, videćete šta sve Kortina nudi, a gotovo na sve staze možete da pođete iz samog mesta, u kojem postoji i Run Hub.

Ali Kortina nije samo prestonica trčanja nego i italijanskog džetseta, tako da je smeštaj u sezoni prilično skup. Odabrao sam San Vito di Kadore, mesto desetak kilometara od Kortine, što znači da sam morao da koristim motocikl kako bih otišao do tačaka od kojih počinje trčanje, tako da sam dodatno birao da pođem sa samih prevoja kako bih uživao i u vožnjama.

Pogledaj mapu  u većoj rezoluciji 

 Nisam poštovao nijednu od staza sa mape u potpunosti, osim donekle prvog dana, koji je služio za aklimatizaciju posle naših 35 stepeni (temperature su bile oko 18-19 stepeni u Kortini i San Vitu, a na prevojima i na visinama preko 2000 metara 13 stepeni i niže, mada je termometar ovde nepouzdan, pošto subjektivni doživljaj dosta zavisi od jačine vetra, oblačnosti, na šta ću se vratiti uskoro).

Taj prvi dan sam u stvari malo skratio stazu 1 sa mape, tako što sam se parkirao u Mortisi (na oduševeljenje gospođe koja je uzviknula „Bravissimo“!). Ovo je svakako lakša staza, na nižoj nadmorskoj visini i uglavnom u šumi.

To je ono što je u Kortini dobro: možete praviti različite kombinacije u zavisnosti od trenutne forme i opštih mogućnosti, od lakših treninga do zaista straobalnih podviga.

Ove godine Passo Giau mnogo više nego Passo Falzarego

 Dva naredna treninga su prava stvar i oni se mirne duše mogu preporučiti svakom skyrunneru – čovek zaista na trenutke pomisli kako je ovo najbolje mesto na svetu za ono što upravo radi.

Naredni dan sam odlučio (bilo je promenljivo vreme, trebalo je tempirati par sati bez kiše, nevremena) da kasno popodne obiđem dolomitske stene oko prevoja Đau (Passo Giau), one su me oduvek privlačile, radoznalost me je gonila da ih makar malo bolje upoznam.

Zato sam prilagodio jednu od staza sa mape, parkirao se na samom prevoju, obukao opremu, pre svega 1,5 litar vode u ruksaku, šuškavac, rezervnu majicu, i oduševljeno počeo da trčim, sve dok nisam stigao do velike uzbrdice gde sam sreo par italijanskih vojnika (to se ovde često dešava, valjda je to deo njihove obuke). Bili su veselo raspoloženi dok su silazili, što je i meni dalo dobar podstrek da nastavim dalje.

Posle uspona na 2360 m izbio sam na visoravan sa fantastičnim pogledima, pa potom brzo trčao do planarskog doma Croda da Lago, gde sam napravio kratku pauzu, a onda je usledilo ono što se u Alpima često dešava, spuštanje na 1878m, pa jak uspon nazad na 2468m, i onda istim putem do motora. Ukupno sam za četiri sata prešao 19km, sa oko 1400m uspona.

Na kraju me je uhvatio hladan vetar severac, temperatura je naglo pala, oko 5-6 stepeni. To me je teralo da se već umoran i mokar od znoja i dalje brzo krećem, ali situacija nije bila nimalo naivna u pogledu hipotermije, pogotovo što je bilo već oko 19.30 časova; na sreću, imao sam svega još oko 2km i, naravno, rezervnu odeću u kutiji motora.

Moram ovde napomenuti da su, uprkos njihovoj lepoti, ovo veoma opasni i surovi predeli i da je leti, pogotovo u slučaju obilnijih padavina, potreban oprez. Naime, upravo tokom pisanja ovog teksta mediji javljaju kako je jedna žena stradala na putu kraj Kortine od tzv. vodene bombe, bomba d’aqua; dve godine ranije stradalo je, takođe od vodene bombe, troje ljude u San Vitu di Kadore.

Col Piombin.

Forcella Giau.

Promenljiva podloga.

Oko Croda di Lago (desno).

Veličanstveni kraj uspona iz pravca Val del Formin.

Narednog dana sam želeo da ispravim još jednu nepravdu prema sebi. Naime, pre par godina sam obišao Ćinkve Tori – to su neobične dolomitske stene, koje izgledaju kao tvrđava, privlače mnogo turista, a u vreme Prvog svetskog rata tu su se vodile strašne bitke između italijanske i austrougarske vojske.

No tada sam još postavio pitanje sebi, šta je tamo dalje, iza njih. A tamo je u stvari put za prevoj Falcarego, koji je za Kortinu glavna transportna žila kucavica prema Zapadu, ka Bolcanu.

Ovo je faktički muzej na otvorenom vezan za Prvi svetski rat, kad je, pretpostavljam, i većina staza dobila oblik sličan današnjem. I ovde sam rešio da izmenim rute preporučene na mapi, pa sam napravio jednu osmicu između dva prevoja: ukupno oko 3 i po sata, 16 km i 1200 km uspona, čemu treba dodati dužu pauzu u Rifugio Averau na 2412 metara (na oko 2/3 staze).

Kada sam stigao do motora nekako mi je bilo žao i hteo sam još, ali razum je prevladao kazavši da sledeći put idem da se muvam oko prevoja Falcarego prema zapadu i severu i možda da popnem vrh planine Antelao iznad San Vito di Kadore (3264 m).

Staza u blizini Passo Giau. Idealna za trčanje?

U pozadini: Cinque Torri.

U pozadini (levo) glečer Marmolada, iz godine u godinu sve manji.

Passo Giau. Dobar avanturista uvek nađe društvo (naime, još je Tristram Šendi Lorensa Sterna u 18. veku govorio kako se na putu najbolje ispriča sa svojim magarcem).

Sve je pogled i igra svetlosti i senki

Hvaliti i preporučivati Dolomite je neukusno, ali u isti mah neizbežno. Trkač će ovde uživati u svim vrstama terena, od zemlje, prelaženja mostova, preskakanja potoka ili šljapkanja kroz njih, šumskih staza i uskih izloženih planinskih stazica, nenadanih skoro vertikalnih uspona, sipara, veranja po stenama – za par sati prođete kroz sve, što je neverovatan osećaj.

Osim toga, u pogledu uživate skoro neprestano, a igre svetlosti i senke čine da je sve u svakom trenutku drugačije.Kretanje olakšava dobra oprema: naravno, nema univerzalnih sudova o tome, ali Salomon Ultra Sense koje su se pojavile ove godine su toliko dobre da mi je još uvek teško da poverujem da su moja stopala osećala toliku udobnost i kod brzog trčanja po kamenju nizbrdo i po blatu i u raznim drugim situacijama (toliko su dobre da će mi biti žao da ih nosim, osim u posebnim prilikama!). Vreme je najčešče promenljivo (mada je jedne godine bilo stabilno i dosta toplo, pretoplo čak) pa je jako važno imati dobar šuškavac sa kapuljačom i kapu ili traku za glavu, kao i sunčane naočare i obavezno napunjen mobilni telefon. Štapove nisam nosio, iako su dobrodošli.

Voda se može kupiti u domovima, ali ja sam izdržavao svaku turu sa 1.5 litrom vode iz ruksaka (iz mekih flašica koje olakšavaju hidriranje); hranu nisam nosio, osim neophodnih energetskih pločica (ako je hrana potrebna, bolje je poneti sa sobom, jer u domovima su cene oko 30% više nego u restoranima u San Vitu).

Za trkače je veoma dobro što su dovoljno sami, ali nisu previše sami: hoću reći da ima ljudi, na momente, recimo oko Ćinkve Tori iznenađujuće mnogo, ali veći deo vremena ih srećete sporadično, po pravilu raspoložene da vas obodre dok trčite.

To sve čini Kortinu idealnim mestom za ozbiljne pripreme, ali i za uživanje. Sami možete odrediti koliko da se opteretite, koliko dnevno da prelazite, na kojim visinama – a uvek vas u dolini čeka dobar espreso, čaša proseka, sladoled, pica ili lokalni specijaliteti u kojima pečurke igraju važnu ulogu.

Sve ovo Kortinu uistinu čini prestonicom planinskog trčanja. Izvesno je da se u njoj možete barem na trenutak osetiti kao kralj.

Staza što čeka

The post Kraljevsko trčanje u Dolomitima – idealno za pripreme ili aktivni odmor appeared first on TRČANJE.rs.

Orijentiring trka u Košutnjaku 3. septembra

$
0
0

Još jedna avantura je pred vama u nedelju, 3. septembra na terenima Košutnjaka i idealna prilika za sve one koji žele da isprobaju nešto novo i testiraju svoju sposobnost snalaženja u prirodi uz pomoć mape.

Start trke je zakazan u 11 časova, a skup učesnika je od 10 časova u okviru Trim staze u blizini teniskih terena.

Očekuje se učešće oko 150 takmičara iz cele Srbije. Takmičenje se održava u organizaciji Sportskog kluba ”Magic Map”  i Orijentiring saveza Beograda, uz podršku Grada Beograda, Gradskog sekretarijata za sport i omladinu.

Ne postoji starosna granica za učešće i u ovom sve popularnijem sportu mogu se okušati svi avanturisti od 7 do 77godina.

Na takmičenju će postojati OPEN kategorije za rekreativce i porodice u kojima će početnici , uz pomoć instruktora, moći da nauče osnovna pravila orijentiringa kao i da samostalno ili u grupi učestvuju u trci.

Prijave su moguće na e-mail adresu: sport.magaicmap@gmail.com do petka 1. septembra ili na sam dan takmičenja ukolko bude slobodnih mesta.

Cena startnine je simboličnih 300 dinara.

Vidimo se na Košutnjaku!

The post Orijentiring trka u Košutnjaku 3. septembra appeared first on TRČANJE.rs.

Završiti maraton u kolicima – jer ne postoje neprobojne granice

$
0
0
Na internacionalnim, velikim, trkama, odavno možemo da vidimo osobe sa invaliditetom, kako uprkos svemu, učestvuju na maratonima. U Srbiji i regionu, mogli smo da zamislimo hiljadu i jedan problem zašto je ovo nemoguće. Ipak, od ove godine, možete i vi da ih vidite.
Hrabre ljude koji u tandemu nastupaju i definitivno nam skreću pažnju. O čemu je reč pričali smo sa Vukom Mileusnićem, suosnivačem udruženja BornTo Run. 
ODAKLE POTIČE OVA IDEJA DA ZAJEDNO TRČITE? ŠTA JE ŠIRI KONTEKTS PRIČE? ZAŠTO TRČITE ZAJEDNO, KOJU PORUKU ŠALJETE?
 Ideja se u nama “kuva” od neke 2013. godine kada je i udruženje i osnovano. Kada kažem nama mislim i na ostale osnivače udruženja BornTo Run Dragana Podunavca i Martina Hill-a.
Ključni trenutak je bio nakon čitanja članka o Team Hoyt  i njihovoj priči koja traje više od 4 decenije. Otac (Dik) gura svog sina Rika u kolicima. Rik je rođen sa cerebralnom paralizom. Oni nastupaju kao jedan tim, kao jedno.
Ovo je jedna vrlo važna poruka, jer se kroz sport (trčanje) šalje poruka da ne postoje granice koje se ne mogu “probiti” bez obzira da nečije zdravstveno stanje.
Svako ljudsko biće, bez obzira na fizički ili mentalni nedostatak ima svoj razlog postojanja na Zemlji. Ljudski mozak je toliko savršen da može da “premosti” nedostatke i da neku drugu funkciju u organizmu poboljša tj. da veći značaj kako bi nadomestio “nedostatak”. To se najbolje vidi preko sporta. Pogledajmo naše paraolimpice i njihove rezultate u proteklom periodu. Živa međuljudska komunikacija i osećaj da činite nešto korisno za društvo i za sebe je vrsta terapije.
Nažalost, kod nas većina osoba sa invaliditetom ima jako malo društvene aktivnosti, pogotovo u manjim sredinama.
Born To Run želi da promeni i da pozove sve ljude dobre volje da nam se pridruže da zajedno obaramo rekorde :)
Takođe, pozivamo privrednike i pojedince da na budu sponzoti i da nam pomognu u ostvarivanju naših ciljeva.
KOLIKO VAS JE U TIMU? PRIMATE LI NOVE ČLANOVE?
Kao što sam već rekao za sada je nas 4 u timu, ali imamo još zainteresovanih koji žele da nam se pridruže, , ali nažalost za sada imamo samo dvoje kolica.
Ovo je jedinstvena prilika na ovim prostorima, jer se osobe sa invaliditetom uključuju u nešto gde se do sada mislilo (i nažalost još uvek velika većina misli) da u trčanju tj. maratonima nema mesta za osobe sa invaliditetom.
GDE STE SVE NASTUPALI?
  • Beogradski maraton,
  • Noćni maraton u Novom Sadu,
  • Nike 10K trka u Beogradu,
  • ŠRI ČINMOJ MARATON TIM – Sri Chinmoy Marathon Team.

 

 
KAKVO JE TVOJE ISKUSTVO SA OVIH TRKA, DA LI SE OSETI SPECIFIČNOST TERENA? 
Ljudima je ovo što mi radimo neobično, prosto ne očekuju tako nešto da vide na trkama i maratonima, jer kao što sam mnogo puta napominjao svest o potrebi ukljulivanja osoba sa invaliditetom u ovako nešto ne postoji.
Spacifičnosti terena postoje, problemi nastaju ako se deo trke vodi van asfalta.
No, ipak sve to pada u vodu kada trka krene i kada krene podrška navijača
KAKVE SU REAKCIJE OKOLINE?
Reakcije su pozitivne. Priznajem da postoje i oni sa zbunjenim pogledima, ali sve polako dolazi na svoje i pozitivna ideja se širi.
KAKO BIRAŠ OSOBU KOJA TI JE PARTNER? DA LI JE TO ISTA OSOBA ILI SE MENJAJU?
“Gurač” ili od milošte “pogonski motor” može da bude svako ko želi da uradi nešto humano i ko želi da iskusi nešto novo što nije viđeno na ovim prostorima.
Kako postati gurač?
Jedini uslov su volje i želja. ;)
Nema uvek jedne osobe, Uvek se menjamo. Za sada je nas 4 u timu, ali imamo još zainteresovanih koji žele da nam se pridruže, ali nažalost za sada imamo samo dvoje kolica.
KAKVA SU ISKUSTVA TRKAČA, KOLIKO JE TEŽE TRČATI DOK SE GURA DRUGA OSOBA? SVAKAKO JE NAGRADA NEMERLJIVA?
Onome koji gura je svako teže, jer teren nije uvek ravan, postoje uzbrdice, a u nekim slučajevima je kombinacija zemlje i asfalta. Nije lako svakako, ali je doživljaj za onoga ko sedi u kolicima ili onog koji gura neverovatan. Poseban dožovljaj je bio sada na Beogradskom maratonu kada se prolazi kroz špalir navijača, gledalaca koji ti aplaudiraju.
KAKVA JE SITUACIJA SA DOSTUPNOŠĆU U 2017?
Postoje pomaci u proteklih nekoliko godina, ali dalako smo mi još od evropskih i svetskih standarda. Pravni propisi postoje, ali svest u Srbiji se jako sporo menja. Ništa nama ne vrede parking mesta za osobe za invaliditetom, ako se često dešava da su tu parkirana vozila kojima nije mesto tu. Nažalost ovo je samo jedan od mnogih primera.
Dokle god policija bude morala da nas kažnjava umesto naše svesti da nas upozori dotle će i napredak ići sporo. Osobe sa invaliditetom su naši prijatelji komšije, rođaci, to smo mi.
DA LI JE BEOGRAD NAPREDOVAO, KAKO JE U SRBIJI?
Kao što sam rekao u odgovoru na prethodno pitanje postoje napretci, ali se ne poštuju. Nije dovoljno da postoje propisi na papiru, a da se u praksi ništa ne sprovodi i ne posštuje.
U Beogradu se i vide promene, ali to se ne može reći i za ostatak gradove Srbije.
Problem je naša svest. Osobe sa invaliditetom nisu sa druge planete, oni su isti kao i svi ostali.

Vuk u cilju maratona

ŠTA SU DALJI CILJEVI? NAŠA MISLIJA
Naša misija je da se unapredi i poboljša život osoba sa invaliditetom putem sporta, kao i da se pokaže njihova volja za druženjem, aktivnošću,…Želimo da razbijemo “pravilo” da osobe sa invaliditetom treba da žive “između četiri zida”.
 
KAKO DRUGI LJUDI MOGU DA SE UKLJUČE U OVU PRIČU?
Napravili smo dvoja invalidskih kolica koja su podrškom prijatelja ručno prepravljana za trke/maratone uz pomoć delova sa starih bicikala. U planu je izrada posebnih kolica za trke koje bi bile pristupačne za naš džep.
Nadamo se da će se uskoro pojaviti privrednici i pojedinci koji će biti spremni da podrže našu ideje.
Želimo da pozovemo sve ljude koje žele da nas podrže i da nam pomognu da nas kontaktiraju putem naše Facebook stranice (Born To Run Serbia) mail-a ( born.to.run.serbia@gmail.com) ili mene putem telefona 063/81-61-061. Nama su najpotrebnija nova kolica tj. sredstva kako bi smo ih pripremili za trke.

The post Završiti maraton u kolicima – jer ne postoje neprobojne granice appeared first on TRČANJE.rs.

Čeklista 20+ trkačkih pravila: Koji je vaš rezultat?

$
0
0

Odlučili ste da istrčite polumaraton ili maraton? Hajde da vidimo koliko poštujete neka klasična trkačka pravila. Odgovorite sa da ili ne na svako od ovih pravila i ostavite nam u komentaru odgovor koliki je vaš zbir:

  1. Trenirate 3 ili više puta nedeljno
  2. U danima odmora ste aktivni: radite vežbe snage, plivate, vozite bajs ili idete na jogu
  3. Osećate svoje telo, ne dozvoljavate sebi da ste preumorni i pretreneriani.
  4. Koristiti patike za trčanje koje vam odgovaraju.
  5. Vaše patike za trčanje nisu taman, nego nešto veće (nemate plave nokte)
  6. Pazite da u novim patikama za trčanje ne idete odmah na treninge dužine ili trke. Razgazite ih da se noge naviknu na njih.
  7. Pratite koliko kilometara prelazite u patikama za trčanje i kada su dotrajale – menjate ih.
  8. Trenirate po svakom vremenu, kako biste bili spremni na vremenske uslove na dan kiše.
  9. Pravilo 10%: nedeljno ne povećavate broj pređenih kilometara za više od 10%.
  10. Radite lagano zagrevanje pre samog treninga.
  11. Istežete se posle laganih i sporijih treninga.
  12. Trenirate na različitim brzinama, a najveći deo treninga radite u aerobnoj laganoj zoni.
  13. “Taper” period radite poslednjih nedelju – dve pred maraton.
  14. Nikada ili retko kada preskačete LSD treninge.
  15. Na dan trke sledite istu rutinu kao i kada ste radili duže treninge. Jedete proverenu hranu na koju stomak dobro reaguje.
  16. Uradili ste jedan trening simulacije trke, gde ste trčali u opremi u kojoj ćete trčati trku i koristili gelove/tečnost koju ćete koristiti na dan trke.
  17. Koristite roler ili idete na masažu.
  18. Da li se “carboloaudujete”? Neki kažu da im to pomaže, dok drugi kažu da organizam ne može da primi i uskladišti više ugljenih hidrata, pa sve što se prejedate ide u masti.
  19. Trčite na dan trke oprezno. Ne zalećete se nego se čuvate za poslednju trećinu.
  20. Imate okviran ili jasan plan hidratacije na dan trke. Unosite vodu i/ili elektrolite redovno.
  21. Probali ste gelove i čokoladice koje koristite na trci.
  22. Nakon jakih treninga ili trke imate plan oporavka. Jedete dobri i odmarate se za sledeću aktivnost.
  23. Umete da nagradite sebe posle dobro obavljenog posla.

 

The post Čeklista 20+ trkačkih pravila: Koji je vaš rezultat? appeared first on TRČANJE.rs.

#najava 4. Coca-Cola HAPPY RUN4

$
0
0

Najveselija trka u regionu održaće se 07. oktobra u Beogradu u Parku prijateljstva na Ušću.
Organizator manifestacije je sportsko udruženje Maturanti maratonci.

Glavna trka je na 5km koja startuje u 12:00 a pre nje će se organizovati i trke dečijeg krosa koji počinju u 10:30, kao i trka slatkiša koja je namenjena za najmlađe do 6 godina koja startuje u 10:20.

Revijalni program obuhvata nadvlačenje konopca i trku u džakovima za koje su obezbeđene posebne nagrade.


Prijave i koatizacija:

• Kotizacija za trku 4. Coca-Cola HAPPY RUN iznosi 1000 dinara.

• Kotizacijom je obuhvaćeno: startni paket (startni broj, dry fit majica, dry fit rukavi + pokloni sponzora), okrepa na startu i cilju, finišerska unikatna medalja, masaža posle trke.

• Online prijave su moguće sve do 28.09.2017. (pun startni paket). Ukoliko se prijava ne kompletira sa uplatom kotizacije do naznačenog datuma, briše se iz evidencije i zatim je moguća ponovna prijava na dan trke.

• Prijave na dan trke i preuzimanje startnih paketa vršiće se u periodu od 9:00 do 11:00 (startni paket kod prijava na dan trke neće sadržati dry fit majicu i dry fit rukave).

• Za Dečiji kros, Trku slatkiša, trku u džakovima i nadvlačenje konopca ne postoji kotizacija (besplatno učešće) i prijave su na dan trke.

Prijave za trku preko sajta http://cocacolahappyrun.weebly.com


Nagrade:

• Pehari i pobedničke diplome za prva tri mesta u svim kategorijama u muškoj i u ženskoj konkurenciji u trci na 5km a pobednici dobijaju i robne nagrade sponzora.

• Medalje i pobedničke diplome za prva tri mesta na dečijem krosu u svim kategorijama i u muškoj i u ženskoj konkurenciji a prvoplasirani dobijaju i pehare.

• Specijalne nagrade za pobednike u nadvlačenju konopca i u trci u džakovima.

• Specijalna nagrada za počasnog učesnika

Okrepa:

Na cilju po završetku trke svi učesnici će moći da se okrepe sa flaširanom vodom “Rosa”, voćem (bananama, jabu-kama, limunom i sl.) i slanim i slatkim poslasticama.

Garderoba:

Za sve učesnike biće obezbeđeni šatori za presvlačenje a samo za učesnike trke na 5km će biti obezbeđeno i čuvanje stvari u posebnim šatorima namenjenim isključivo za tu svrhu. Stvari će biti obeležene prema vašim startnim brojem i preuzimanje će biti jedino moguće sa tim istim startnim brojem.


PARTNERI:

Generalni sponzor je Coca-Cola. Infoteam-Garmin, Jaffa, Belmedic, Adidas, Ardusport, Viktormob, Fush.

Na dan trke 7. oktobra je i rođendan sportskog udruženja Maturanti maratonci pa se spremite za sjajnu zabavu, druženje, poklone, kolače i dr.

Sve informacije u vezi sportske manifestacije možete dobiti na sajtu http://cocacolahappyrun.weebly.com i na FB event-u https://www.facebook.com/events/1977145612557445/?active_tab=about 
ili putem maila cocacolahappyrun@gmail.com

 

 

The post #najava 4. Coca-Cola HAPPY RUN4 appeared first on TRČANJE.rs.


Koji si tip trkača kad je u pitanju ishrana?

$
0
0

Ne postoji univerzalni način ishrane. Svaki pristup ima svoje dobre i loše strane. Ključ za pravilno snabdevanje organizma gorivom i postizanje najboljih rezultata, jeste prepoznavanje sopstvenih potreba.

Bilo da grickaš nešto svaki čas ili da jedeš sva tri obroka svaki dan u isto vreme, evo nekih trikova kako možeš da poboljšaš svoju ishranu, tako da postigneš što bolju ravnotežu između ishrane i trčanja.

Reaktivni način ishrane

Ljudi koji se ovako hrane slušaju svoje telo, jedu kada su gladni i ono što najviše vole. To je dobro jer to znači da se oni zaustavljaju kada su siti i na taj način smanjuju rizik od unošenja previše kalorija i dobijanja na težini. Problem može nastati onda kada okupirani poslom, porodicom ili treningom, biraju bilo koju hranu koja im je na dohvat ruke, što ponekad i nije dobro za zdravu ishranu.

Vašoj ishrani će biti od velike pomoći dobro planiranje. Korisno je kuvati veće količine hrane koja može da se jede hladna i tako je uvek spremna kada vam je potrebna (predlog: integralna pasta sa povrćem). Snabdejte se grickalicama sa ugljenim hidratima i proteinima kao što su čvrsto voće, npr jabuka, suvo voće, kikiriki, bademi, lešnik itd. Kada ste van kuće preskočite brzu hranu a uzmite mariniranu, grilovanu piletinu sa pečenim povrćem. Zdravu hranu možete naći u većim supermarketima, koji imaju deo sa već pripremljenom hranom.

Restriktivni način ishrane

Želite da održite svoju vitkost da bi trčali najbolje što možete i tražite načine kako da sagorite kalorije i izaberete hranu sa što manje masti? Problem kod osoba sa restriktivnom ishranom je taj što često ne jedu dovoljno ili odbacuju skoro sve masti iz straha od dobijanja na težini. To je velika greška zbog toga što masti smanjuju rizik od povrede. Nedavna istraživanja u Psihosomatskoj medicini pokazala su da preterano nadgledanje broja kalorija koje unosimo povećava nivo stresa.

Jednom nedeljno – zaboravite na zabrane. Jedite kada ste gladni i šta želite, zatim zabeležite kako se osećate na trčanju. Tako ćete možda otkriti da vam hrana koju izbegavate zapravo povećava energiju tokom vežbanja. Na taj način počećete hranu da posmatrate u boljem svetlu – kao način poboljšanja svog trčanja i redukovanja osećanja stresa. Neka vam zdrave masti budu deo skoro svakog obroka, jer one potpomažu apsorpciju vitamina. Dodajte orahe u ovsenu kašu ili probajte tortilju sa južnim voćem (avokadom).

Ishrana po navici

Kao biće navike, nikada ne promašujete obrok. To je dobro, što je pokazala i studija koju su obavili švedski istraživači 2008. godine, otkrivši da redovni obroci smanjuju rizik otpora na insulin i metaboličkog sindroma (stanja koja mogu dovesti do izazivanja dijabetesa i srčanih oboljenja). Ali ako se ne hranite raznovrsno, može doći do nedostataka hranljivih materija u organizmu.

Nekoliko puta nedeljno, zamenite svoj regulrni obrok sa sličnim, ali ipak različitm obrokom. Ako je deo vašeg doručka kornfleks i banana, probajte musli (povećace unos vlakana) sa plodovima bogatim antioksidantima.

Grickanje

Pre nego da sednu za sto tri puta dnevno neki ljudi grickaju na svakih nekoliko sati. Tako se napune energijom pre trčanja, ali i brzo nadoknade hranljive materije posle treninga sto pomaže bržem oporavku. Na ovaj način moguće je uneti previše ili premalo kalorija ako ne pazite na veličinu porcije. Takođe, ova grupa trkača i trkačica se često odlučuje na lake proizvode (poput bonžite ili pereca) što može dovesti do manjka proteina.

Sagledajte svoj dan u celini a onda se vratite unazad. Predlog je da izračunate potrebne dnevne kalorije  i da ih jednako podelite tokom dana. Ako vam je potrebno 1800 kalorija, a želeli bi da jedete šest puta, neka to bude šest obroka od 300 kalorija koji će biti miks ugljenih hidrata i proteina.

Dobro isplanirana ishrana

Detaljista ste i držite se striktno svog plana ishrane. Ali preterano pridržavanje ovog režima može vas odvojiti od ishrane bazirane na osećaju koje ima vaše telo. Planeri često jedu nešto zato što plan tako nalaže, ne zato sto žele.

Držite se vašeg plana ishrane, ali zapisujte šta ste jeli i kako ste se osećali pre i posle obroka, kao i pre i posle treninga. Na primer možete otkriti da vam je proteinski šejk potreban samo posle dugih trčanja a ne posle svakog treninga. Možda ćete primetiti da u onim danima kada vežbate u večernjim satima vaša večera ne zadovoljava vašu potrebu za kalorijama. Prateći svoj osećaj moćićete da napravite fleksibilniji plan ishrane koji će vama lično bolje odgovarati.

Popustljiv način ishrane

Trčanje je podvig, ali neki misle da zbog toga što trče mogu da jedu sve sto požele. Posebno oprezni moraju biti oni trkači koji počinju trčanje da bi smršali. Povremeno se možete počastiti visoko kaloričnim ili punomasnim obrokom, ali preterivanje može dovesti do neplanrianog dobijanja kilograma koje nećete moći lako da skinete. Na taj način nekontrolisana isrhana i popustljiv način isrhane može naškoditi vašem zdravlju i vašoj formi.

Ako uživate u slatkišima svakog dana, ne morate da odustanete od toga. Ipak morate da obratite pažnju na veličinu porcije; uzmite kocku crne čokolade pre nego kutiju kolačića. Ako vam to ne bude dovoljno možete pojesti i porciju voćnog sladoleda, ali gledajte da to bude jednom nedeljno.

Izvor: runnersworld.com

The post Koji si tip trkača kad je u pitanju ishrana? appeared first on TRČANJE.rs.

Rock ‘n’ Roll maratoni – svirka duž cele trase!

$
0
0

Rock ‘n’ Roll maratoni ove godine slave 20 godina postojanja. Za ove dve decenije oni su postali simbol odlične zabave na stazi i privlače veliki broj učesnika koji cene dobru muziku i uživaju u svakom kilometru ovih trka.

Ono po čemu su jedinstveni su

ntastični rok koncerti koji se uživo održavaju duž cele staze, a bine su postavljene na svakih nekoliko kilometara. To znači da ćete u svakom trenutku uživati u vrhunskoj svirci, ali i odličnoj atmosferi koja prati ovakve događaje.

Najveća bina i najluđa žurka uvek čekaju na cilju, kao posebna nagrada za sve koji su završili trku. Upravo je žurka razlog što ovde većina trkača ne juri rezultate, već štede noge kako bi imali snage za skakanje u ritmu svojih omiljenih bendova. Pored muzike ovakvi događaji se odlikuju i neverovatnim cheering point-ovima, kao i kreativnim medaljama koje se posebno ističu u svakoj kolekciji.

Koliko su ove trke inspirativne najviše potvrđuje podatak da su na njima i postavljeni rekordi za najstariju maratonku i polumaratonku u istoriji!

Oba ova rekorda drži Harriette Thompson koja je sa svoje 94 godine istrčala Rock ‘n’ Roll polumaraton u San Diegu, a dve godine ranije je istrčala 42,2 kilometra na istoj ovoj trci.

Organizovano putovanje na RnR maraton u Lisabonu

Iako su ove trke najpopularnije u SAD, postoje i one koje su nam lokacijski nešto bliže. Maratoni iz ove serije se održavaju u 4 grada u Evropi, a to su Lisabon, Madrid, Dablin i Liverpul.

Od evrpskih gradova u 2017. godini će se Rock ‘n’ Roll održati samo još u Lisabonu, a datum trke je 15.10.2017.

Ukoliko želite da budete deo ove trke možete se priključiti velikoj grupi trkača iz Srbije koji su već obezbedili učešće na njoj.

Run Away, koji je specijalizovan za trkačka putovanja, organizuje odlazak u Lisabon i ima već više od 35 trkača koji putuju sa njima. Tamo će ih dočekati i lokalni trkački klub Correr Lisboa, koji planiraju niz aktivnosti povodom ovog događaja.

Ukoliko želite da saznate više o ovom putovanju i pridružite im se na nezaboravnoj trci u Lisabonu sve detalje možete naći ovde.

The post Rock ‘n’ Roll maratoni – svirka duž cele trase! appeared first on TRČANJE.rs.

Poziv na Noćni polumaraton u Banjaluci 30.9.

$
0
0

Jedno je sigurno – jesen je omiljeno godišnje doba trkača! Iz godine u godinu sve je više polumaratona i to samo pokazuje popularnost te divne atletske discipline. S tim u vezi, organizatori Noćnog polumaratona u Banjaluci (Savez za Sport i Rekreaciju & BL Running CLub) vas pozivaju na još jednu zanimljivu trku.

 

Datum održavanja: 30. Septembar 2017, subota

Mesto: BIH-78000 Banjaluka, Trg Krajine

Vreme starta prve trke: 18.00h

Organizovane su četiri trke:

  • Junior Run 1300m, Trka namenjena za mlađe uzraste od 2011 do 2002 godine.
  • Jelen Pivo Free Run, Trka namenjena za sve uzraste u dužini od 5km (jedan krug)
  • Magnetrans Hemofar Štafetna Trka, Trka namenjena za sve uzraste, ekipu čine tri takmičara, koji trče svaki po jedan krug tj. 7 kilometara, kupno 21 kilometar.
  • Dukat fit Half Marathon, 21 kilometar tj. 3 kruga po 7 kilometara.

Kako kažu organizatori – Ideja za noćni polumaraton je došla nakon prve noćne trke Banjaluka Night Run, koja je održana prošle godine. Ove godine smo odlučili da napravimo polumaraton, zajedno sa još tri trke prilagođene za sve uzraste i mogućnosti trkača.

Izabrali smo noćnu trku, iz razloga jer je nešto drugačije, trči se u užem centru grada i šetališnim zonama. Ovakav vid trke je popularan u svetu i interesantan zbog svojih karakteristika, noć je, trči se kroz velike mase gledalaca, iako je staza ograđena, ali ima svoj šarm. Trkači imaju podršku velikog broja publike tokom čitavog kruga.

Noć na takođe asocira i na zabavu, stim smo odlučili da spojimo zabavu i sport tj. rekreaciju i na taj način privučemo mnogobrojne takmičare, rekreativce i publiku, koji će pronaći za sebe sigurno nešto interesantno.

Nakon trke je organizovan koncert na mjestu starta i cilja, te zabave koje će biti sjajan završetak ovakvog događaja.

Banjaluka je grad života i dobre zabave, dobre hrane ali i sporta, s tim želimo da upotpunimo paket i da učesnicima kao i publici pružimo potpun doživljaj. Učesnici koji dolaze iz daljih gradova će sigurno ostati tu noć u Banjaluci, s toga smo im organizovali povoljan smeštaj, dobru trku i odličnu zabavu.

Program će trajti od 17h do 24h na samom Trgu Krajine, a nakon toga će biti organizovane žurke u klubovima.

Što se tiče takmičarskog dela, staza je pripremljena i osmišljena da bude sigurna, brza i interesantna. Smatramo da će sigurno nakon prve godine privući još veći broj takmičara, a i publike, kao što smo naveli, trči se ulicama i šetališnim zonama užeg centra grada.

Prijave za trke Junior Run i Jelen Free Run su besplatne, a za Polumaraton (30KM) i Štafetnu trku(70KM) za kompletnu ekipu, se naplaćuje, stim da učesnicima u paketu poklanjamo, funkcionalnu atletsku majicu, medalju, okrepu na svim stanicama, mapu staze i poklon iznenadjenja, te poklone naših partnera.

Možete se prijaviti putem ovog linka

The post Poziv na Noćni polumaraton u Banjaluci 30.9. appeared first on TRČANJE.rs.

Kada te mrzi da ideš na trening, a ti pogledaj ovo!

$
0
0

Naiđu tako dani kada te stigne umor i sama pomisao na trening noćna je mora….

Pa se dvoumiš…

A onda se setiš svoje ekipe…

ili svog trenera…

ili trenerice…

kao i da se datum trke bliži…

…pa se lepo spakuješ i odeš na trening…

…a ono na redu INTERVALI…pa ko preživi… :)))

…a kada shvatiš da je sve gotovo osećaš se ovako…

ili ovako…

I kada se vratiš kući, istuširaš i spremiš za spavanje, shvatiš da si pobedio/la “đavolka” u sebi i zaspiš najslađe moguće…

 

The post Kada te mrzi da ideš na trening, a ti pogledaj ovo! appeared first on TRČANJE.rs.

Helanke za trčanje

$
0
0

Helanke za trčanje su donji deo odeće i predstavljaju prvi izbor trkača i trkačice tokom trčanja pri niskim temperaturama. Helanki ima dugih, 34 (ispod kolena) i kratkih (iznad kolena). Karakteristika helanki je da se pripijaju uz telo, daju slobodu pokertu, bolje zadržavaju toplotu i minimiziraju otpor vazduha i  trenja jedne nogavice o drugu.

Zašto su helanke bolje od trenerke za trčanje?

Mnogi trkači i trkačice preferiraju helanke ispred donjeg dela trenerke. Helanke manje lepršaju pri trčanju, manji je otpor vazduha, pa su helanke efikasnije za postizanje boljih rezultata.

Trčati u helankama je toplije. Helanke su pripijene uz kožu te topao vazduh ne izlazi kao kod trenerke. Baš zbog ovoga mnogi trkači i trkačice uvlače trenerku u čarape, što sa helankama nema potrebe.

Helanke za trčanje se proizvode od tankog veštačkog materijala, koji je rastegljiv i dozvoljava koži da diše uz zadržavanje toplote. Ovaj rastegljiv materijal pomaže da izvodite slobodno pokrete, te u helankama možete raditi aerobik, jogu i dobro se istezati.

Kvalitetnije helanke se rade iz više materijala, te se u prevojima (iza kolena)  postavljaju posebno prozirni materijali kako bi znoj lakše isparavao Takođe, u predelu prepona je posebno mekan materijal koji onemogućuje ojedanje u toku dugih trčanja kada se jako znojite.

Dodatno, u helankama izgledate dva puta bolje nego u trenerci. Neki mušarci ipak ne mogu da obuku helanke zbog predrasuda da je to ženska odeća i dobacivanja na ulicama Sorabije :)

Kraće helanke za trčanje se koriste u toplijem periodu, umesto šorceva, a helanke sa tri-četvrt nogavicama su naročito popularne među ženskom populacijom. Odlična stvar za proleće i jesen.

 

The post Helanke za trčanje appeared first on TRČANJE.rs.

Trening za 5km – postavite prvi cilj

$
0
0

Trka na 5km je prava mera za ulazak u svet trčanja, to je dužina posle koje ćete se osetiti ponosno, a cilj je istovremeno  dostižan (jedan od parametara da ste postavili pametan cilj).

Trka na 5k je savršen trenutak da početnici zacrtaju svoj prvi cilj. Trka na 5km je za to idealna, to je dužina posle koje ćete se osetiti ponosno, a cilj je istovremeno  dostižan (jedan od parametara da ste postavili pametan cilj). Trening za trku na 5km dolazi u dva oblika: za početnike, i malo iskusnije rekreativce. Koji god da odaberete, pridržavajte se plana, i ne zaboravite da i ukoliko propustite neki trening – samo nastavite gde ste stali!

Ako trčite samo tri treninga nedeljno, možete da se spremite za trku na 5 km za svega pet nedelja. Čim zaokružite datum trke na vašem kalendaru, dobićete motiv da taj cilj i ispunite. Ljudi trče iz raznih razloga, ali bolje se osećaju kada imaju neki cilj pred sobom.

Trening za 5km – Plan treninga za 6 nedelja

Plan treninga se sastoji iz 6 nedelja, a dovoljno je da trenirate 3 do 4 puta nedeljno.

Potrebno je da se fokusirate na dužinu trčanja od minimum 5 km, jer duže distance služe da vam povećaju izdržljivost. Ako vam je teško da pratite kilometražu jer nemate kako da je merite, merite minute trčanja. Na taj način ćete lakše primetiti napredak i imaćete osvnovne parametre koje možete da upišete u svoj trkački dnevnik.

Testirajte koliko vam je potrebno vremena da istrčite dužinu od jednog km. Kako budete napredovali težite da ovo vreme smanjite.

Strategija na trci

Kada ste na samoj trci, dobro je da imate strategiju. Ako počnete trku prebrzo, dobre su šanse da ćete se preforsirati i namučiti do cilja. Preporuka za početnike je da ne dozvole da ih ponese atmosfera ili želja za dokazivanjem.

Početnici često krenu veoma brzo u nadi da mogu da prate prvu grupu. Trčite svoje vreme, onoliko koliko verujete da je realno da možete da postignete. Krenite polako, tokom trke pojačavajte tempo, a poslednji kilometar trčite najbrže. Ukoliko je staza kružna, može da vam se desi da vas borci za medalju i prestignu, ali nemojte da vas to demotiviše da završite svoju trku.

Trening za 5km – Program za početnike

Ovaj program je namenjen za one koji nemaju nikakva iskustva u trčanju, a žele da učestvuju na najkraćoj dugoprugaškoj trci. Ako se budete pridržavali svog programa, pokazaćete sebi da možete da istrčite trku od 5km. Pročitajte i naše savete za pripremu prve trke.

OD NULE DO 5K

Ukoliko vam bude veoma teško u toku trke, slobodno prošetajte, to je u redu. Bez obzira na vaš plan, startujte lagano i ne čekajte da se potpuno iscrpite pre nego što napravite pauzu od jednog minut u vidu šetnje.

The post Trening za 5km – postavite prvi cilj appeared first on TRČANJE.rs.

Tehnološki povratak : Reebok Floatride je patika o kojoj se priča!

$
0
0
Najbolji debitant
DizajnInovativnostTežina
Samo neutralna pronacija
90%Overall Score
Reader Rating 0 Votes
0%

Reebok sve više pridaje značaj trčanju, od različitih run light modela preko omiljenog ZPump, testirali smo dovoljno patika da možemo da pratimo progresiju i ovogodišnjem približavanju trkačima na duže staze. Patika koja im je definitivno omogućila mesto u vrhu trkačke ponude je Reebok Floatride.

Ova patika je sasvim zasluženo dobila i žig BEST DEBUTE od strane Runnersworlda.

Look and Feel

Od trenutka kada sam otvorila kutiju sve je bilo jasno – ovo je model koji ću nositi sa uživanjem! Fantastičan spoj drečavog dela za petu, mreže koja drži stopalo fiksirano, pletenog prednjišta i nove Floatride pene koja je obezbedila jedan od najudobniih đonova na tržištu..

Reebok Floatride je patika koja privlači pažnju, ali ne po cenu lošijih performansi.

Za razliku od nekih drugih pletenih modela, plastična mreža koja obuhvata stopalo daje mu malo više stabilnosti. Peta je fiksirana u udobnom kalupu. Prsti imaju dovoljno prostora. Patika se navlači kao čarapa, i bilo bi dobro da nabavite kašiku ako želite da ubrzate ovaj proces.

Za dame je dostupan model u sivo-ljubičastoj boji, za trkače u sivo-žutoj.

Tehnologije

Inovativna Floatride pena u đonu daju optimalnu kombinaciju mekoće i odraza, amortizacija je vrhunska, a lakoća nestvarna.

Iznad floatride đona, nalazi se tanak sloj EVA pene koji služi da stabilizuje stopalo.

Petni deo je napravljen u saradnji sa proizvođačkima grudnjaka – da dobro ste čuli, ova inovacija garantuje da će žuljevi izostati, a pete biti sačuvane.

Gornjište je pleteno, i rasteže se u svim pravcima, što garantuje  da će izdržati kretanje stopala i neće pući.

Đon je obložen zanimljivom asimetrčnom mrežom, tranzicija je dobra a patika reponsivna.

  • Pad: 8mm
  • Težina: 233g (muški size 9) i 198g (ženski size 7)
  • Cena: 19,990 rsd

Utisak sa staze

Ovo je brza, udobna patika u isto vreme, ujedno i prelepa.

Testirala sam je na stazama do 16km i najbolje se pokazala na betonu. Tartan + mekani djon su bili najlošija kombinacija, jer sam se osećala presporo.

Floatride nije gubio podršku, noge se nisu zamarale, žuljevi se nisu pravili. Sve što očekujemo od dobre patike za dužinu, Reebok floatride isporučuje.

Ono što može da vam predstavlja problem, je fitting. Ukoliko imate nizak svod, možda će vam gornjište biti preveliko. Kako patika nema jezičak, vaše stopalo je puni. Ujedno – savet da obuvate čarape sa visokim profilom, i malo punije, jer je čvor pertli, zbog tankog gornjišta blizu koži.

Ako ste ljubitelji laganih patika poput boost serije – ova patika će vam leći savršeno.

Ako poverenje dajete malko robusnijim modelima, bilo da je to Saucony, Asics ili Nike, možda će lakoća u startu izazvati nepoverenje. Svakako testirajte ove patike u radnji pre odluke.

Kako je ovo prvi model iz Floatride serije, napravljen je u neutralnoj formi, i nije namenjen pronatorima.

Šta kaže zajednica?

Recenzije po internetu su veoma pozitivne, trkači ističu udobnost i stilizovanost kao najveće adute patike.

Obavezno ih probajte pre naručivanja jer dolaze u pola broja većem kalupu.

 

Instagram Photo

Nevena Rajković:

Izabrala sam distancu od 20 kilometara izmedju Vlaške i Greben planine. Posle mnogo treninga na planinama, prijalo mi je trčanje u podnožju, na asfaltu. Prelep doživljaj trčanja kroz kanjon upotpunile su izuzetno lagane patike, svega 200 g, specijalizovane za duga trčanja.

 

Ukoliko želite da testirate ovaj model, prijavite se na konkurs koji traje do 21. septembra!

 

PRIJAVI SE

Zaključak

Reebok se ovim modelom ozbiljno primakao tronu dugoprugaškog rekreativnog trčanja. Ovo su patike koje vas neće izneveriti ni na maratonu, a biće estetski dodatak koji privlači pažnju.

Najbolje za: rekreativce, beton, do 42km, neutralne pronatore.

 

The post Tehnološki povratak : Reebok Floatride je patika o kojoj se priča! appeared first on TRČANJE.rs.


Neki novi klinci lete : Sokolov put 2017.

$
0
0

Proteklog vikenda u organizaciji tima Skyrunning Serbia održano je i četvrto izdanje trke Sokolov put, koja privlači sve više pažnje među domaćim i stranim ljubiteljima planinskog trčanja zbog svoje raznovrsnosti, lepote ali i težine.

Na Suvoj planini nadomak Niša okupilo se oko 270 takmičara koji su trčali na dve staze različite dužine i težine, na 15 i 30 km.

Na oduševljenje svih prisutnih, obe staze su bile savršeno raskrčene, markirane i vrlo atraktivne!

Prva je dosta lakša i savršena za početnike i rekreativce, dok druga ide preko Mosora, Sokolovog kamena pa preko Devojačkog groba sve do Trema! (najviši vrh Suve planine na oko 1800 mnv), čime stavlja i najspremnije trkače na velika iskušenja! Ipak, ne dozvolite da vas ovo pokoleba jer će vas prizori koje ćete gledati usput ostaviti bez daha. I bukvalno i metaforički ;)

Povećanje cene – lični ugao

Iz razgovora sa ljudima iz Skyrunning tima saznao sam da je broj trkača ostao manje-više isti kao prošle godine, ali da su oni sada bili nešto drugačijeg profila, jer je trka uspela da privuče ljude iz više zemalja i generalno fizički spremnije takmičare.

Na moju kritiku da su startni paketi bili dosta siromašni ove godine, od sjajnih volontera i vodiča, Nenada i Dragane (hvala na svemu!) dobio sam odgovor da je trka sa mukom i održana, jer ju je lokalna opština slabo podržala, kao i da je povećanje cene sa 1000 na 1200 RSD odvratilo određeni broj ljudi od učešća.

Neke je cena odvratila, ali mnogi smo i došli

Obe ove činjenice me poražavaju. Na nerazumevanje vlasti sam još i navikao, ali da li moguće da je bilo ljudi koji su se žalili na ovo povećanje cene? Do kojeg inače nekad mora doći da bi se kvalitet trke podigao na viši nivo. Da li je moguće da su se pojedinci lišili onako dobrog iskustva i provoda po ceni jedne pljeskavice? Ovi ljudi su se toliko potrudili da dobro organizuju trku – da savršeno prokrče i markiraju stazu, da obezbede finu okrepu u vidu barova, banana i lubenica (!), VOLONTERE koji su čekali na check point-ovima zajedno sa pripadnicima Gorske Službe Spasavanja, zatim i prevoz i smeštaj za takmičare, kao i live rezultate online – da mislim da bi bila bila velika šteta da ovakvo takmičenje zamre zbog slabije podrške sponzora i trkačke zajednice.

Najveća zamerka organizatorima ostaje to što su race centar podigli u Bojanine vode. Zbog lošeg lokalnog puta i nemogućnosti trkača iz drugih gradova da se zbog posla u petak uveče pojave ranije na ovoj lokaciji, na relaciji Niška banja – B. Vode je te večeri nastao blagi haos. Kola su se s mukom mimoilazila na uskom putu i sve je išlo dosta sporo. Oni koji su legli do ponoći da se naspavaju za trku, imali su sreće.

Predlog za organizatora: neka se podizanje startnih paketa i ostavljanje presvlake za posle trke (tzv. drop bag) sledeće godine vrši u Niškoj banji do odredjenog vremena, posle čega samo jedan kombi može da podigne sve drop bagove do Bojaninih voda. Verujem da bi ovo ili slično rešenje znatno olakšalo život organizatorima i popravilo utisak kod trkača ;)

Pogled po koji se vraća

Sve u svemu, utisak ostaje pozitivan i reklo bi se da su se ljudi sjajno proveli. Ja lično jedva čekam novo i, nadam se još bolje, izdanje Sokola!

Do tada, trenirajte, odmarajte i vidimo se na stazi! N.

The post Neki novi klinci lete : Sokolov put 2017. appeared first on TRČANJE.rs.

Beograd je dobio još jedan polumaraton! #savethedate

$
0
0

Naša prestonica dobila je još jednu gradsku trku – Prvi Beogradski polumaraton koji će biti održan 3. decembra 2017. godine. 

Tim povodom danas se u Starom dvoru obratio gradonačelnik Siniša Mali i najavio čitavu manifestaciju.

– Naša je obaveza da podržimo ovakvu manifestaciju koja doprinosi i promociji našeg grada i zdravog života, istakao je Mali, koji je ostavio mogućnost svog učestvovanja i u ovoj trci, budući da je već imao priliku da ove godine istrči polumaraton na Beogradskom maratonu.

On je najavio da će svi veliki infrastrukturni radovi koji su u toku u srpskoj prestonici biti završeni do 3. decembra i da će sve gradske saobraćajnice biti prohodne za održavanje ove manifestacije.

– Nakon 30 godina Beogradskog maratona, u našoj prestonici će u drugoj polovini godine biti organizovan još jedan značajan trkački spektakl. Beograd se na ovaj način približava drugim velikim gradovima u svetu, od Budimpešte do Praga, Njujorka i Čikaga, koji u svom kalendaru već imaju trke polumaratona, do Londona koji kreće sa polumaratonom sledeće godine. Beograd kreće već ove godine – istakao je Mali i zahvalio organizatoru trke, preduzeću „Beogradski maraton” na naporu, istrajnosti i energiji i rekao da će kao i uvek, Beograd biti uz Beogradski maraton.

On je izrazio zadovoljstvo što će u glavnom gradu Srbije biti organizovan još jedan trkački spektakl i pozvao Beograđane da se u što većem broju pridruže ovoj sjajnoj manifestaciji i na taj način još jedanput pošalju lepu sliku sporta i zdravlja u svet.


Direktor „Beogradskog maratona” Dejan Nikolić zahvalio je Gradu Beogradu i gradonačelniku na podršci u poslednje četiri godine. On je podsetio da je poslednji, jubilarni maraton, kada je postignut rekord po broju učesnika, bio posebno uspešan.

Takođe je dodao da je u istoriji Beogradskog maratona kroz cilj prošlo milion i 45 hiljada trkača, a da je promotivna vrednost u vidu slike koja je sa maratona otišla u svet dostigla 63 miliona evra, 53 miliona evra domaće promocije, te da je za tih 30 godina od sponzora obezbeđeno sedam miliona evra za humanitarne svrhe, što ukupno čini 123 miliona evra opšte društvene vrednosti, ne računajući turističku promociju i turistički promet.

To je naš način da se odužimo društvenoj zajednici i Gradu Beogradu za podršku koju nam pruža – istakao je Nikolić.

On je i precizirao da će prvi Beogradski polumaraton u sebi sadržati dve trke –„Beogradskih 21” i Beogradskih 10”, koje će velikom broju naših sugrađana omogućiti da istrče 21 kilometar ili, ako su manje pripremljeni, 10 kilometara.

Učesnicima na današnjoj konferenciji za medije se putem video zapisa obratio i Pako Borao, predsednik AIMS (Svetsko udruženje maratona i uličnih trka) – najveće međunarodne sportske asocijacije na svetu, izražavajući zadovoljstvo što će u Beogradu u organizaciji Beogradskog maratona i uz podršku Grada Beograda biti organizovan još jedan značajan trkački događaj.

Borao je dao punu podršku organizatorima i tom prilikom se zahvalio Beogradskom maratonu na dugogodišnjoj uspešnoj organizaciji trkačkih manifestacija. Posebno se zahvalio gradonačelniku Siniši Malom na podršci koju Grad Beograd daje ovim događajima.

The post Beograd je dobio još jedan polumaraton! #savethedate appeared first on TRČANJE.rs.

Trčanjem protiv trčanja – da li je za vas trčanje zadovoljstvo ili zavisnost?

$
0
0

U sportu jako je tanka granica između upornosti i zavisnosti. Zavisnost od treninga je veoma stvarna kako za mučkarce tako i za žene, i ako se ne uoči na vreme može da dovede do sindroma pretreniranosti, problema sa ishranom, bigoreksije, kao i do haotičnog životnog rasporeda.

Uzroci pojavljivanja zavisnosti od treninga

Postoje dva najveća uzroka pojavljivanja zavisnosti od treninga. Prvi je gotovo identičan po faktorima koji izazivaju probleme sa ishranom (bulimija, anoreksija), i najčešće ti faktori koji izazivaju zavisnost dolaze iz ranog detinjstva ili mladosti. Ako je osoba bila gojazna kao dete ili tinejdžer, ili jednostavno nije bila zadovoljna svojim spoljašnjim izgledom, jako je verovatno da je razvila negativno mišljenje i sliku o svom telu. Razlog tome je zadirkivanje svojih svojih vršnjaka i nemogućnost pronalaženja pravog društva, a samim tim i osećanja prihvaćenosti.

Bez obzira kako ta ista osoba izgleda danas, ona i dalje vidi gojaznog tinejdžera u ogledalu i gura sebe i dalje da vežba do iznemoglosti. Obično su ovakve osobe  sklone strogo kontrolisanim dijetama i vežbanju da bi regulisale težinu i na taj način dobile osećaj da drže stvar pod kontrolom.

Ali to nije slučaj samo sa vežbanjem, takve osobe obično su nezadovolje i svojom karijerom i svojim životom. I tako često prelaze u ekstremno vežbanje i dijete da bi imali nešto pod kontrolom i negde bili uspešni.

One obično pronalaze grupe u kojima mogu da treniraju i u njima se osećaju prihvaćenim. Naravno, to je varka, jer grupa funkcioniše po određenim pravilima u sportu, dok zavisnici uglavnom uvek treniraju u režimu maksimalnog rada, kako obima tako i inteziteta. Tako da često na kraju uvide da, u stvari, grupa različito finkcioniše od njih samih.

Drugi razlog je sujeta. Nije strano da fizička aktivnost poboljšava fizički izgled, tako da neki ljudi veruju da što više treniraju tako će i izgledati bolje. Obično misle da ako izgledaju bolje od prosečnog čoveka – postaju superiorniji i dominantniji nad njim. U ovom slučaju oni obično počinju sa treniranjem kao sredstvom svaranja boljeg i lepšeg tela, ali na kraju opet pređu u zavisnost, jer uvek mogu da izgledaju bolje od nekog drugog i samim tim se uvek takmiče.

Simptomi zavisnosti od treninga

Najprimetniji simptom je – nebalansiran raspored aktivnosti u toku dana osobe koja je zavisnik!

Npr. osoba može da počne da stavlja svoje treninge na prvo mesto, ispred porodice, posla, prijatelja i drugih obaveza. Tek pošto odradi trening, na red dolaze sve ostale stvari i tek tada može da im se posveti.

Još neki simptomi osobe koja je zavisna od sporta:

  • Odbijanje druženja i sastanka zarad treninga
  • Izbegavanje mesta gde je hrana i piće koje mogu da utiču na trenažni proces
  • Društvena izolacija – povlačenje u samoću
  • Osećaj beskorisnosti ako nije završio/la dnevni trening
  • Ishrana samo posle odrađenog treninga
  • Depresija
  • Izbegavanje učestvovanja u aktivnostima u kojima je ranije uživao/la, zarad treninga
  • Dugačak dnevni trening, ili nekoliko treninga dnevno
  • Osećaj nervoze kada je trening propušten
  • Organizovanje dnevnih aktivnosti tako da ne uzrokuju pomeranje treninga
  • Stah od povreda i propuštanja treninga

Ako primetite bilo koje od ovih simptoma na sebi ili drugima, imajte u vidu da postoje mnogi načini za rešavanje ovog problema.

Negativni efekti zavisnosti od treniranja na vaše telo i psihu

  • Povrede – zato što vaše telo ne stiže da se oporavi u potpunosti od prethodnih treninga. Bez oporavka mišićna masa će se oštećivati sve više, gubiće se, a metabolizam će se usporavati.
  • Slab imuni sistem – usled stalnog napora bez oporavka imuni sitem opada i telo je osetljivije na razne bolesti.
  • Depresija – bez obzira koliko ste napredovali uvek ćete se osećati loše i nezadovoljni sobom; to je zato što koristite sport kao zamenu za nešto što je mnogo važnije u životu.

Rešenje zavisnosti od sporta

  1. Preispitajte sebe zašto trenirate toliko! Kada odgovorite sebi na ova pitanja možda ćete shvatiti da ste uradili nešto pogrešno i tada postoji šansa da se vratite na pravi put umerenog treniranja.
  2. Razmislite zašto vas ljudi cene i vole! Odgovor na ovo pitanje će vam pomoći da steknete samopouzdanje i shvatite da ste dobri u još mnogo drugih stvari sem u sportu. I tada ćete se vratiti treninzima umerenog inteziteta i obima.
  3. Skidanje na hladno! Uzmite odmor od treninga nedelju dana i nemojte baš ništa da radite; uvidećete da se telo oporavlja, osećaćete se bolje i odmornije, i nećete izgledati nimalo drugačije nego dok ste trenirali. Takođe, raspoloženje će vam biti bolje.
  4. Stručna pomoć! Ponekad će vam biti potrebna pomoć jer neke stvari ne možete sami da primetite i izađete sa njima na kraj. Savet prijatelja ili psihologa i komunikacija sa njima daće pozitivan efekat u vraćanju na pravi put.

Budite mudri u svojim treninzima i slušajte ljude koji vas gledaju iz neutralnog ugla ili ugla iskusnijeg sportiste! Iako na prvi pogled izgleda kao nešto bezazleno, ova zavisnost može da ostavi jake posledice na vas i vašu okolinu.

The post Trčanjem protiv trčanja – da li je za vas trčanje zadovoljstvo ili zavisnost? appeared first on TRČANJE.rs.

Koja je tvoja trkačka priča?

$
0
0

Moja trkačka priča je zanimljiva aktivacija putem koje Reebok poziva trkače da podele svoje iskustvo i potencijalno budu jedan od 10 trkača koji ce postati deo ekskluzivnog tima koji će testirati Floatride, najnoviju patiku koja je već dobila žig najboljeg debitanta i o kojoj se uveliko priča na trkačkoj sceni.

Deset trkača testiraće Floatride patike tokom 10 dana i u toku perioda snimaće svoje utiske na stazi, koji će na kraju biti pretočen u finalni Floatride video.

Saznaj više o aktivaciji i prijavi se na sledećem linku do 21. 9, ali pre toga pročitaj moju trkačku priču i utisak o patici!

POSTANI TESTER

 

Nisam voleo  da trčim. Kada ste dete koje je odraslo trenirajući ekipne sportove sa loptom, trčanje je kazna i prepreka do igre.

A onda se desilo da me je trčanje sačekalo kasnije u životu i izazvalo da postavim sebi cilj. Moj cilj nije bio da istrčim maraton nego da dođem do magične granice, nevidljive linije koju je trebalo preći, takozvanog maratonskog zida. Tu sam čekao sebe da proverim ko sam.

Suočio sam se sa svojim  prvim maratonskim zidom pre sedam godina, poklonio sam mu se, snagom i odlučnošću  savladao. Od tada mu se vratim s vremena na vreme da vidim da li je još tu, i da li sam ja još tu. Da li sam postao jači, istrajniji, uporniji…

Mnogi misle da je trčanje terapija, mršavljenje, promena… Za mene trčanje je ogledalo, ono reflektuje  svet koji nosim u sebi I to pokazujem na stazi.

Trčanje sam zavoleo jer me je oslobodilo stalne težnje za pobedom. U svakoj pobedi koju ostvariš u ekipnom sportu nazire se nečiji poraz. Mada tu pobede i poraza nema, promene i lekcije su te kojima spoznaješ  gde si u tom trenutku. Iz te pozicije se trudiš da naučenu  lekciju primenjuješ kao I da promeniš ponašanje I novim iskustvima  konstantno  pobedjuješ sebe. Da porasteš I napreduješ. Trčanje ti daje tu šansu.

Trčanje me je naučilo da je kretanje prirodno za čoveka i kad prestanem da se krećem, da rastem, da tragam,  udaram i savladavam zidove, znaću da sam stigao na krajnji cilj.

Reebok Floatride test

Imao sam priliku da testiram novi Reebok model patike za trčanje Floatride i odmah sam postavio sebi dva pitanja:

Da li Reebok može da napravi patiku koja je konkurentna top modelima drugih brendova?

Ako može, da li to znači da se Reebok uključuje u trku na tržištu opreme za trkače?

Reebok je definitivno uspeo da napravi veoma konkurentnu patiku za trčanje u kategoriji top modela za tčanje na ravnim površinama.

Kako trčanje postaje sve popularnije svi se trude da naprave patiku u kojoj možete da trčite i da odmah posle toga obujete tu patiku i odete na sastanak. Reebok Floatride je upravo to, funkcionalna patika za trčanje sa dobrim izgledom.

Reebok Floatride je odlična patika namenjena trčanju po putu, za normalne pronatore.

Nemoguće je prikazati patiku a ne pisati o standarnim tehničkim detaljima, ipak ovog puta ću vam ih prikazati više kroz lično iskustvo.

Đon patike – glavni adut Reebok Floatride

Floatride je naziv pene koju Reebok koristi u središnjem delu ovog modela. I za moj lični ukus je odličan. Ima upravo onoliko mekoće koliko je  potrebno, a u isto vreme i dovoljno stabilnosti i čvrstine da izdrži mojih osamdeset i neki kilogram.

Ujedno mi se svidelo i to što patika ima veoma dobar nagib, to jest pad peta prsti koji je dovoljan ali me nije terao da trčim na petama. Moja idealna tehnika je ostala takva J

Gornjište

U eri u kojoj se gornjišta gotovo svih vrhunskih modela pletu, kako bi bila laganija i kako bi se izbegli žuljevi, što često zadaje muke trkačima sa fiksiranjem pete, Reebok je izbacio zanimljivo rešenje.

Prednji deo gornjišta je pleten i veoma udoban. Pri korišćenju je veoma dobar, propušta vazduh, prilagođen je nozi i neopterećuje ni u jednom trenutku. Za mene je to sve što tražim.

Zadnji deo je osmišljen kao okvir, ili neki ram za petu. Na njega se nadovezuje „kavez“  i zajedno čine jedan odličan sistem koji fiksira nogu veoma dobro.

Pertle koje su na prvi pogled veoma široke i nisu mi ulivale preterano poverenje, za sada rade odlično. Nisu se odvezale ni jednom za vreme treninga.  Pritom nema potrebe da ih stežete ili da se mučite sa njima.

Detalj koji mi se sviđa je i reflektujući elementi koji su tu zbog bezbednosti.

Reebok Floatride spada u laganije patike za duže treninge i trke. Dakle ne može da se poredi sa nekim modelima koji su osmišljeni da budu minimalni, ali u konkurenciji njemu sličnih modela je veoma konkurentan po pitanju težine.

Na kraju moram da spomenem i dve stvari na kojma bi trebalo poraditi kod ovog modela.

Donji deo đona je odličan na suvom, ipak po vlažnom betonu je malo klizav. Nije da ste kao na klizalištu ali ipak je ometajući faktor.

Iako je patika namenjena trčanju po ravnom, u procesu testiranja sam je naravno „provozao“ i kroz Košutnjak. Na neravnom terenu desilo mi se nekoliko puta da patikna pobegne i da se iskrivi. Ovo je inače slučaj sa svakom „knit“ patikom koju sam do sada probao, tako da nije velika mana pre je nešto očekivano što sam morao i da potvrdim.

Zaključak

Reebok je uspeo da sa Floatride modelom napravi odličan posao. Nije ni čudno što je od Runners World magazina dobio oznaku najboljeg debitanta.

Ako se spremate da istrčite polumaraton ili maraton ova patika je odličan izbor ukoliko imate normalnu pronaciju.

Posle pređenih oko 100km u njima patika nema nikakvih oštećenja pa mogu da kažem da je utisak da im je i izdržljivost na dobrom nivou.

Da li će se Reebok ozbiljno uključiti u trku ostaje da vidimo ali nova tehnologija Floatride i ovaj model su odličan iskorak u tom pravcu.

Ukupna ocena na skali od 1 do 10 bi bila 8,5

 

The post Koja je tvoja trkačka priča? appeared first on TRČANJE.rs.

Atletska anoreksija

$
0
0

Anoreksija (lat. Anorexia nervosa) je težak gubitak apetita psihološke prirode, a  nastaje kao posledica velikog straha od jela i debljanja.

Anoreksija nastaje postepeno, željom da se smrša par kilograma. Ako se anoreksija otrgne kontroli, može da dođe do stadijuma u kojem osoba uopšte ne želi da jede. Anoreksija je često povezana sa bulimijom, a 8-9 puta je prisutnija kod žena nego kod muškaraca.  Anoreksija je kod ljudi koji treniraju specifičan oblik ovog poremećaja koji se naziva atletska anoreksija.

Faktori rizika atletske anoreksije mogu biti razni. Držanje raznih dijeta radi popravljanja kondicije i performansi, posebno u godinama u kojima se telo razvija, često vodi ka njoj. Dijetama bez stručnog nadzora nutricioniste povećava se rizik od poremećaja ishrane, a takođe, brze promene u težini mogu da budu faktor. Za razliku od ”anoreksije nervoze” u ovom slučaju osoba povećava treninge da bi potrošila energiju i ušla u kalorijski deficit neshvatajući da treba da jede više kako bi zadovoljila svoje energetske potrebe.

Nedostatak energije, izazvan na ovaj način, može da stvori biološku ili psihološku klimu pogodnu za nastanak poremećaja ishrane.  Kada se neke atletičarke povrede, razbole ili promene trenera, gladuju i pokušavaju da zadrže liniju, i tako povećavaju šansu da obole od anoreksije.

Simptomi

Prevencija i lečenje atletske anoreksije, odnosno anoreksije nervoze, počinje edukacijom i prikazivanjem činjenica atletičarkama, roditeljima, trenerima i lekarima. U tome može da vam pomogne spisak znakova koji ukazuju na pojavu anoreksije:

  • Preokupacija hranom, kalorijama i masi (težini)
  • Početak posmatranja sebe kao debele osobe, bez obzira što to niste (pogrešna slika o sopstvenom telu)
  • Nastanak  samokritičnosti o sopstvenom telu
  • Tajno obedovanje ili krađa hrane
  • Konzumacija jačih obroka, a zatim odlazak u kupatilo
  • Konzimiranje veće količine hrane u odnosu na građu
  • Crvene oči, naročito posle odlaska u kupatilo
  • Nabrekli  krajnici
  • Gastro-intestinalni problemi
  • Menstrualna disfunkcija (izostajanje ciklusa)
  • Prejedanje i povraćanje najmanje 8 puta mesečno, u poslednja 3 meseca
  • Najmanje jednogodišnji period težine ispod normale za godište i visinu (5-15%) korišćenjem ili kombinovanjem: a) manjeg unosa hrane b) izbacivanjem određene grupe namirnica  c) preteranim vežbanjem
  • Nepostojanje drugog uzroka bolesti ili poremećaja kojima bi se objasnio pad težine ili zadržavanje niske težine
  • Povraćanje ili miris na povraćanje u kupatilu
  • Velike fluktuacije težine u kraćem vremenskom periodu
  • Periodi gladovanja i posta
  • Preterana upotreba diuretika i laksativa najmanje mesec dana
  • Kompulzivno, preterano treniranje koje nije deo planiranog treninga
  • Nevoljnost da se ruča pred drugima
  • Osećaj samokritike posle jela
  • Nošenje odeće u slojevima ili trenerki
  • Promene respoloženja
  • Preokupacija time kako druge osobe jedu
  • Konzumiranje dijet-kole ili samo vode

Osobine anoreksije

Anoreksija, kao i svaki drugi poremećaj ishrane  je realan problem i veliki rizik po zdravlje. Kod žena može da izazove srednje teške do životno opasnih stanja kao što su: menstrualna disfunkcija, smanjenje nivoa estrogena, osteoporoza. Sve ovo je rezultat neuhranjenosti koju prozvodi anoreksija.

Atletičarke se često, pod pritiskom da ostvare željeni rezultat,  izlažu rigoroznim dijetama koje ne prati nijedno stručno lice. Na žalost, u savremenom sportu, u fokusu je težina takmičara, pa je teškoizboriti se  iz težina takmičara dolazi u fokus, pa je takmičarkama s obzirom da se neretko i treneri i takmičari/ke vode Kako takmičarke moraju biti u stanju da se izbore sa konkurentkinjama koje su isto tako mršave. Tada težina postaje fokus razmišljanja, a to je pogrešno.

Dugoročni uticaji na zdravlje mogu da budu negativni naročito kod gimnastičarki i maratonki, gde devojke i žene misle da moraju da budu jako mršave kako bi ostvarile rezultat. Naročito je opasan period za mlade atletičarke koje su još uvek u periodu razvoja, pa iz neznanja upadaju u ovu bolest.

Da li ste znali da su kod žena poremećaj ishrane, poremećaj menstruacije i poremećaj gustine kostiju poznati kao ženska atletska trijada?

Kako pomoći osobi sa anoreksijom?

Kada vam se učini da neko koga poznajete ima poremećaj ishrane, budite pažljivi. Osobe koje su anoreksične ili bulimične često negiraju da imaju taj problem i insistiraju da je sve u redu sa njima. Fizički simptomi mogu da budu i lakomislenost, hroničan umor i loša koncentracija, pa obratite pažnju na njih.

Ove promene u zdravstvenom stanju za anreksičnu osobu mogu da budu od ključnog značaja. U razgovoru sa njom ne spominjite direktno temu težine, ishrane, prejedanja, dajte joj do znanja da ste zabrinuti za njeno zdravlje. Ponudite joj da zajedno potražite profesionalnu pomoć.

Saveti za prevenciju anoreksije

Atletičarke nisu fizički drugačije od ostatka ženske populacije, pa je i njima potrebna dobro izbalansirana ishrana. Sa stanovišta sportskih rezultata, atletičarke treba da nađu pravi balans između održanja konstitucije i čuvanja svoga zdravlja.

Saveti za sprečavanje atletske anroreksije:

  • Ne budite suviše izbirljive, ali probajte razne vrste hrane da bi dobile sve potrebne nutrijente.
  • Ako morate da smršate, obavezno budite pod supervizijom sportskog nutricioniste i trenera.
  • Nikako ne preterajte sa mršavljenjem više od 1,14 kg nedeljno.
  • Ako rezultati počnu da se pogoršavaju, treba pojačati ishranu, da bi se kasnije smanjio gubitak na težini. Ako u bilo koje vreme osetite pritisak na vas da smršate, konsultujte se sa nezavisnim stučnjakom- nutricionistom.
  • Ugljeni hidrati treba da budu osnova vaše dijete jer vam obezbeđuju energiju da nastavite sa treninzima i takmičenjima. Svako smanjenje unosa energije treba da bude od hrane sa dosta zasićenih masnoća, npr mesa.
  • Praktikovanje visoko-proteinskih dijeta je loša ideja, jer one ne daju dovoljno energije za sportske aktivnosti, pa čak ni za minimalno treniranje.
  • Male promene u težini koje se vide svaki dan ili od nedelje do nedelje su najverovatnije promena u nivou tečnosti koje prolaze kroz telo, a ne masnog tkiva.Uvek znate da je dobra ishrana od suštinske važnosti za optimalne rezultate.

The post Atletska anoreksija appeared first on TRČANJE.rs.

Viewing all 2894 articles
Browse latest View live