Quantcast
Channel: TRČANJE.rs
Viewing all 2908 articles
Browse latest View live

Obojeni Beograd: treće izdanje Color Runninga nikada bolje!

$
0
0

Jedna od najpopularnijih i najuzbudljivijih tematskih trka u svetu, čija je osnovna karakteristika posipanje učesnika bojamaorganskog poreklaodržana je danas treću godinu zaredom u Beogradu pod nazivom ColorRUNNING powered by Tikkurila.

Tačno u deset sati, toplo dorćolsko jutro obeležila je sirena za početak dečije trke u kojoj je učestvovalo čak 250 mališana uzrasta od godinu dana do 10 godina. Posle zagrevanja, nestrpljivi najmlađi trkači okupili su se na startu trke kako bi, nakon pretrčanih 300m, išarani od glave do pete, dobili svoju medalju i zasluženi paketić boje. Mnoštvo zabavnih aktivnosti za decu pripremili su organizatori i partneri dečijeg izdanja trke s bojama Color RUNNING powered by TikkurilaNajbrži mališan bio je Pavle Vučeković a za njim su kroz cilj prošli Aleksa Vidović i Matija Škuljić. Oni su tokom proglašenja pobednika dobili vredne nagrade koje su pripremili partneri trke.

Trkači su se dobro zabavljali uz muziku poznatog gradskog DJ-a, slikali se u Tikkurila disco box-u gde smo birali Disco-kralja i Disco-kraljicu, družili se i upoznavali u urbanom okruženju gde je i Jeep Renegade pronašao mesto koje mu odgovara. U okruženju svih onih koji žele avanturu, sada, na licu mesta.

Tačno u podne, 800 velikih trkača započelo je najšareniju urbanu trku u čistim belim Color RUNNING majicama, a volonteri su ih, nakon svakog pređenog kilometra, zasipali najveselijim bojama tako da su petokilometarsku trku završili obojeni u šest boja od glave do pete. Nakon zagrevanja Urban fitness hangar tima trku je otvorio predsednik GO Stari grad Marko Bastać koji je i sam istrčao 5km sa svojim Starograđanima. “Čast nam je da smo ove godine domaćini jedne ovako velike i značajne trke. Dobro došli na našu opštinu. Uživajte nasmejani u trci i svakom pređenom kilometru”, rekao je i započeo odbrojavanje za start trke.

Treću trku s bojama najbrže je završio Miloš Milosavljević (14 minuta i 20 sekundi) a za njim su kroz cilj prošli Dušan Krstić i Novica Stojanović koji je na momenat zastao na cilju kako bi sa sinovima Vukom i Ognjenom obeležio ovaj značajan momenat. Biljana Cvijanović bila je prva devojka koja je prošla kroz cilj, istrčavši trku za fantastičnih 16 minuta i 45 sekundi. Za njom su bile Jelena Radivojević i Anja Ilić.

Kompanija Tikkurila, zlatni sponzor trke, nagradila je pobednike u svim kategorijama, a ove godine prvi put nagrade su takođe poneli najmlađi, najstariji i najveseliji takmičar.

„Tikkurila s ponosom po drugi put podržava realizaciju trke s bojama želeći da prenese poruku da boje čine život veselijim i ispunjenijim, a mi to najbolje znamo pošto već 155 godina, kao proizvođači dekorativnih premaza, unosimo boje u svaki dan i svaki segment života. Postulat naše kompanije je saznanje i svest o tome koliko nam boje menjaju vizuru, a to smo danas mogli najbolje da vidimo i osetimo po završetku trke,“ izjavila je Gorica Jevtić, direktor marketinga kompanije Tikkurila nakon čega je uručila nagrade pobednicima.

Pobednici u svim kategorijama dobili su vredne nagrade i od brenda Reebok dok su najbrži u muškoj i ženskoj kategoriji dobili Jeep Renegade na vikend!

Svi učesnici su još dugo održavali dobru atmosferu, igrajući uz muziku. Smejali su se, zabavljali, fotografisali uz Redbull, Frutabelu, Aqua Viva-u i mnoštvo sadržaja koje su organizatori pripremili.

Trka s bojama Color RUNNING inspirisana je festivalom boja HOLI kojim svake godine hiljade ljudi širom sveta obeležavaju sreću novih početaka. Trka je amaterskog karaktera s ciljem da promoviše vrednosti drugarstva, motivacije i zabave. To znači da je namenjena rekreativcima i svima koji bi da probaju nešto novo i drugačije. Cilj ove manifestacije je uključivanje u sport što većeg broja građana a pre svega dece, i to na njima blizak način – kroz zabavu. Korišćene boje su organskog porekla, namenjene su ishrani i lako se skidaju jednostavnim pranjem vodom. Svako ko može da trči ili pešači 30 minuta, uspešno završava i trku s bojama.

Organizator trke s bojama Color RUNNING powered by Tikkurila je atletski klub RUNNING. 

Koorganizator i podrška trke je Savez za rekreaciju i fitnes Beograda.

Partneri trke su Gradska opština Stari grad i Sekretarijat za sport i omladinu grada Beograda a tehnička podrška je brend Jeep.

Manifestaciju su pomogli prijatelji trke: Nikon, Frutabela, Reebok, Esensa, Oriflame, Knjaz Miloš, Urban Fitnes Hangar, Ustanova kulture Parobrod i dr.

Medijski partneri: Play radio i NOIZZ.

Izvršna produkcija: Marsh creative production.

Za više informacija kontaktirajte nas na color@running.rs ili nas pratite putem sajta www.running.rs ili putem društvenih mreža:

FBwww.facebook.com/runningserbia

Google+https://plus.google.com/+RunningRs

Twitterwww.twitter.com/RUNNINGSerbia

Instagramwww.instagram.com/runningserbia

The post Obojeni Beograd: treće izdanje Color Runninga nikada bolje! appeared first on TRČANJE.rs.


Kada je potrebno da stanete sa trčanjem?

$
0
0

Veoma je česta pojava da trkači i trkačice prolaze kroz različite vrste bolova, pogotovu ako trče duge distance. Logično je da se nameće pitanje kada je u redu da trčite a da pritom osećate bol.

Nakon napornog treninga prirodno je da osećate umor celog tela ili blage upale mišića. Ali ako se bol javi u određnom delu tela to može da bude znak da nešto nije u redu. Proverite ove različite tipove bolova i saznajte kako da se izborite sa njima.

Blagi bol pri trčanju

Ovaj tip bola najčešče osećate kada krenete sa treningom, a on nestaje kada se dovoljno zagrejete i nastavite normalno da trčite. Ovaj bol ume da bude zbunjujuć jer se vrlo često širi po celom telu ili se pojavljuje na više mesta, npr. kao kada vas bole oba kolena. Na skali od 1 do 10 ovaj bol se svstava na treće mesto i ovo je uobičajeni bol sa kojim možete bezbedno da nastavite sa trčanjem.

Srednji bol

Ova vrsta bola pojavljuje se čim krenete da trčite i zadršava se tokom celog treninga, ali je podnošljiv. Na skali je od 4 do 6. On retko prelazi vaš prag izdržljivosti i ne čini da hramljete ili izmenite svoj uobičajeni ili planirani tempo. Iako možete da završite svoj trening , najbolje je da ipak poslušate svoje telo i da odmorite koji dan kako bi vam se telo odmorilo i obnovilo. Upravo će ovaj odmor učiniti da sprečite moguću povredu koja preti da se dogodi več  neko vreme.

Odmorite se nekoliko dana. Uzmite kesu sa ledom i tretirajte bolno mesto po desetak minuta na svakih 4 do 6 sati.

Kompresijom ili stezanjem sprećete oticanje i ublažiti bolove u dobroj meri. Ukoliko se odlučite za bandažu bolnog mesta elastičnim zavojem pazite da ne stegnete zavoj prejako kako ne biste zaustavili cirkulaciju krvi. Ako osetite pulsiranje ili da vam bolno mesto trne, olabavite zavoj. Takođe, možete da koristite i kompresionu sportsku opremu koja ima isti efekat.

Jak bol i trčanje

Ovo je bol koji je rangiran od 7 do 10 i ozbiljno je upozorenje da je potrebno da stanete. To je onaj bol koji osećate pre, tokom i posle treninga, i koji čini da neminovno hramljete. Zapamtite, kada osetite ovu vrstu bola, ne nastavljajte da trčite. Ono što je potrebno da uradite je da – posetite doktora.

Bol je uvek znak na akciju. Nekada je samo znak da vaše telo primećuje da trenirate, a nekada da treba da stanete i saslušate ga. Potruditese da uvek slušate šta vaše telo ima da vam kaže.

Kakvo je vaše iskustvo sa bolovima i koji je vaš savet svima onima koji počinju sa trčanjem da bi se oni sprečili?

The post Kada je potrebno da stanete sa trčanjem? appeared first on TRČANJE.rs.

Ključni saveti za i pred trku

$
0
0

Jesen je puna polumaratonskih i maratonskih trka, a ukoliko još uvek niste odlučili koju biste trku trčali, možete pogledati naš kalendar i izabrati.

Međutim, ukoliko znate gde ćete i koliku distancu trčati, od suštinske važnosti (pored višemesečne pripreme) je i kako se ponašate u nedelji uoči trke i tokom iste. S tim u vezi evo šta je neophodno da uradite, a šta da izbegavate:

Bez eksperimentisanja!

Na trku treba da odete spremni i “odradite” zadatak koji ste sebi postavili, a to znači da na trci nema eksperimentisanja sa: novim patikama, novom odećom, gelovima, okrepom.

Zato, obavezno razgazite patike nekoliko nedelja pre trke, isprobajte odeću jer ne sme ništa da vas žulja ili seče kožu dok trčite.

Ukoliko nemate iskustva sa gelovima, obavezno isprobajte jedan gel na treninzima da vidite kako će vam ogranizam reagovati kako ne biste imali stomačnih problema.

Na okrepi uzmite uvek makar gutalj vode ili izotonika, a voće (uglavnom limun i bananu) samo ako znate da vam neće teško pasti (banana).

Neophodno je da se redovno hidrirate tokom trke bez obrzira na vremenske uslove! Više o hidrataciji pročitajte ovde.

Još jedna važna stavka: napravite plan trke po kilometrima/segmentima i ne jurcajte, ne dozvlite adrenalinu i masi da vas povuku, da brzo istrošite snagu i onda se zlopatite ostatak trke. Uostalom, boljije  osećaj kada na kraju trke shvatite da imate negativan split (brže ste istrčali drugu polovinu trke nego prvu). :)

Sa saveta tokom trke, prelazimo i na savete šta treba raditi nekoliko dana ranije (5-7):

Odmorite – lepo spavajte, bez jakih i napornih treninga!

Povedite računa o hrani koju unosite u nedelji uoči trke jer je ona vaše gorivo. S tim u vezi evo ovde više saveta šta da jedete i pijete pre trke.

Dogovorite sa prijateljima (ukoliko trčite u svom gradu ili imate pratioce na trci) gde da vas čekaju iliti – rasporedite podršku na ključne (krizne) tačke gde ćete biti srećni kada ih ugledate na nekom od kilometara i čujete reči podrške koje će vas pogurati dalje.

Ukoliko trčite sa muzikom, napravite playlistu sa pesmama koje će vas “voditi” kroz trku i davati dobar tempo.

I poslednja, ali i ne najmanje važna stvar, setite se da uživate u svakom kilometru. Svaki prolazak kroz cilj je lična mala pobeda.

Srećno!

 

 

The post Ključni saveti za i pred trku appeared first on TRČANJE.rs.

Nisu svi isti! Tpovi foamrollera i kako odabrati pravi

$
0
0

Foam rolling je trend koji se ne zaustavlja. Sve više je dokaza o benefitima rolanja pre i posle treninga, kao vid zagrevanja, ali i oporavka mišića, fascije i opuštanja triger tačaka u telu.

Ako niste upoznati sa tehnikom, pročitajte prvo sledeći tekst pa se vratite ovde:

Počnite da rolate: nećete verovati koliko će vam se mišići obradovati!

Odlučili ste da počnete – koji roler je pravi?

Velika je šansa da u prodavnici nećete naići na veliku informisanost prodavaca, ili će ponuda biti mala. Možete kupiti brendirani roler, i onda očekujte da izdvojite 50€+ ili naići na povoljnije modele.

Ako malo istražite po internetu naići ćete na rolere različite dužine, promera i teksture. Objasnićemo svaki od njih,

Osnovi tipovi rolera su:

  • Glatki roler
  • Rebrasti roler

Glatki roleri dolaze u dva denziteta:

  • Mekani
  • Tvrdi

Svi rebrasti roleri su tvrdi.

Postoje i kombinovani roleri – 3u1 gde unutar glatkog rolera možete izvući manji rebrasti i još manji u okviru njega.

Glatki roleri

Puniji stirpor daje veću tvrdoću

Ravna struktura rolera je po pravilu udobnija od rebrastog – koristi se pre ili posle treninga za miofascijalno opuštanje.

Što je promer rolera veći – (veći prečnik) to je roler namenjen za veće mišićne grupe, poput mišića kvadricepsa, zadnje lože. Možete ga koristiti za masažu nogu i jednog dela leđa.

Mekani roleri će postići malo slabiji efekat od tvrđih, jer neće doseći triger tačke, ali ima osoba kojima je taj pritisak dovoljan, za efekat mišićne masaže.

Ukoliko niste probali da se rolate, teško je da zamislite količinu bola koja je nagomilana u mišićima. Ukoliko imate od koga, pozajmite roler da biste testirali svoj prag bola i izabrali pravu tvrdoću glatkog rolera.

Najbolji za: duga i lagana opuštanja nakon treninga i veće mišićne grupe

Rebrasti roler

Struktura za trkače koji imaju potrebu za jačim pritiskom na bolne tačke

Intuitivno, već sam izgled rolera govori vam da je u pitanju malko bolniji proces. Rebarsti roleri koriste se da bi lakše dosegli i aktivirali triger tačke u mišićima. Zbog ovoga su efikasniji od glatkih, ali nisu idealni za početnike kojima treba postepena miofascijalna masaža.

Najbolji za: pre treniga, zagrevanje mišića, rad na rehabilitaciji i pronalaženje trigger tački.

3u1 roler

Kombinovanim rolerom dobijate najbolje od oba sveta – spolja je gladak, unutra ima uži rebrasti roler koji je zgodan za manje mišićne grupe, a najuži deo je dobar kao pomagalo u masaži listova.

Ipak, iskustvo pokazuje da se ovi roleri brže habaju, spoljni deo često pukne jer je šupalj i zavisi od unutrašnjeg za integritet. Birajte proverene proizvođače

Najbolji za: targetiranje svih mišićnih grupa i mešovite masaže.

 

The post Nisu svi isti! Tpovi foamrollera i kako odabrati pravi appeared first on TRČANJE.rs.

12 veličanstvenih – oblici treninga trčanja koje morate da probate!

$
0
0

Postoje razni načini na koji možete da popravite svoju trkačku formu. Da trčite više ili dalje. U tekstu je pregled raznih treninga trčanja koji mogu da praktikuju svi rekreativci, polumaratonci i maratonci. Ovako ćete sami moći da pravite sebi trkačke planove, ili bar bolje razumeti one koje nađete na internetu. Takođe, svi koji su umorni od istih treninga, u ovom tekstu će sigurno naći inspiraciju za razbijanje monotonije.

1. Dužina

Namerno je stavljam na prvo mesto i namerno dužinu delim u tri kategorije. Kao što je “brzo” relativan pojam u trčanju, tako je i sa pojmom “dugo”.

Ipak, oni koji se spremaju za maraton, dužina (long run) je 25-35+ km. Često se savetuje da se dužine trče jako sporo. To je zato što i najsporije trčanje doprinosi poboljšanju izdržljivosti, ali najveći benefit je kad se duga trčanja trče u visokoj aerobnoj zoni. To je i dalje komforno trčanje, a recimo da je tempo 10-20 sekundi sporiji od tempa kojim možete (planirate) da trčite maraton.

PROČITAJ DALJE: LONG SLOW DISTANCE

2. Srednja dužina

Razlika od dužine je samo u kilometraži. Srednje dužine su najčešće dužine od 14-21 km, ili malo više od toga. Za njih važe ista pravila kao i kod velike dužine. Ako se spremate za polumaraton ovo je najveća nedeljna dužina koju treba da pređete, dok za maraton se srednja dužina može dodati i u toku nedelje ili vikend nakon nekog gde ste imali dužinu preko 30km.

3. Dužina sa pojačanim tempom

Najbolji način da se na treningu dožive napori koji očekuju trkače na maratonu i da se organizam pripremi na njih je dužina koja uključije i nešto brži tempo od uobičajenog. Ovo je mnogim maratoncima omiljeni trening.

Dakle, u standardnoj velikoj dužini, koja se trči sporije od tempa maratona, neki kilometri se trče željenim tempom za maraton, ili čak za nijansu brže.

Izdvojio bih 2 varijante. 30km dužina, 20km se trči lagano, nakon toga kad su već noge umorne 7-8km se pojača tempo za 15-20 sekundi po kilometru i na kraju još par km prvobitnim tempom da se puls umiri. Druga verijanta je da se kombinuje sporiji tempo dužine i tempo maratona na svaka 2-3 km. Na primer, 3km lagano 2km tempo maratona, 3km lagano  4km  tempo maratona, 3km lagano 2km tempo maratona i tako u krug. Ako su vam najveće dužine koje radite oko 15km, srazmerno smanjite kilometre.

4. Tempo

Jako bitan trening za sve trkače da li trče 5 ili 42km. Trening gde trčite van komforne zone određeni broj kilometara. Bitno je reći da tempo nije trka, čeka vas još par treninga te nedelje pa ne bi trebalo da istrošite sve rezerve.

Tempo se najčešće trči od 4-12 km, mada može i više. Tempo trening od 5km se trči tempom kojim možete 10 km, a tempo 10km trčite brzinom trke na 15-21 km.

Dobro je da uz ovakav trening dodate par laganih kilometara pre i posle brzih. Npr. 2km lagano, 5km tempo, 2km lagano. Mnogo više benefita od treninga imate na ovaj način nego samo da istrčite brzih 5. Ovakav trening se trči jednom nedeljno i možete polako povećavati kilometre koje trčite brzo od 5-10, ili tempo kojim trčite brz deo treninga.

PROČITAJ: VAŠ SAVRŠEN TEMPO

5. Intervali

Intervali se trče pre svega kad hoćete da povećate brzinu.Trening gde trčite skoro maksimalno kraće distance a između njih odmarate ili lagano trčite. 10×500, 8×800, 6×1000 itd. Uglavnom su to distance od 400m-2000m.

Za sve rekreativce bolje ili lošije, ovakav trening je dovoljan jednom nedeljno, ne više od toga. Bitno je pogoditi brzinu na intervalima, kako bi trening bio dovoljno jak za maskimalne rezultate, a opet da se ne istrošite na prvom ili drugom intervalu.

Takođe, kao kod tempo treninga, bolje je da pre i posle seta interval istrčite par km za zagrevanje i par za umirivanje pusla. Primer treninga 5x1000m. 2km lagano – 5x 1000m tempom trke na 3km, između 200-400m najlaganije trčanje- 2km lagano.

6. Fartlek

Fartlek je mešavina sporog i brzog trčanja. Obično se radi na vreme i trči na osećaj, najčešće 30-45 ili 60 minuta.U zavisnosti da li trčite kraće sprinteve ili duže deonice bržim tempom, fartlek možete raditi umesto intervala ili tempo treninga.

Kome je lagano trčanje previše monotono, fartlek mu može biti najzabavniji trening. Ipak, na ovom treningu je poželjno da se dobro izmorite, tako da se i on radi samo jednom nedeljno.

PROČITAJ DALJE: NAJPOZNATIJE VARIJANTE FARTLEKA

7. Brda

dosada trcanje

Brda su sjajan trening za sve trkače. Ujedno se vode kao trening snage, jer jačaju celo telo (najviše noge i stomak). Ali, koliko su dobra, mogu biti i štetna, jer traže veliku fizičku pripremljenost, inače vrlo lako dolazi do povreda.

Sigurnija varijanta je da se nekoj dužini dodaje deonica od  500m do par kilometer (postepeno) laganih uzbrdica. Od toga je manja verovatnoća da će doći do povrede.

PROČITAJ: KAKO PRAVILNO TRČATI BRDA

Dobar, ali fizički zahtevniji trening je kad jako trčite 200-500m uzbrdo, pa lagano nizbrdo i to da ponavljate nekoliko puta. Još bolji trening brda je da trčite jako uzbrdo (200-500m), nakon toga lagano trčanje po ravnom 200 m pa jako i nizbrdo. Ali ovakav trening zahteva visoku fizičku pripremljenost i telo koje se već naviklo na trčanje brda.

8. Trening trka

 

Kao što sama reč kaže, ovo je trening na kom želite da se testirate u nekom trenutku tokom trenažnog procesa na određene distance. Trening trka treba biti znatno manja on ciljane glavne trke za koju se spremate i ne treba mnogo često da se radi 1-2 puta mesečno.

Možete sami sebi da zadate distancu, ili odete na neku manju trku kakvih je sve više. Ko trči polumaraton, najbolje trening trke su  5-10km, dok za maraton trening trke mogu biti 5-15 (21km).

Bitno je da ako se već testirate budete odmorni za ovaj trening i bez mnogo jakih treninga te nedelje. Može se praktikovati jedne nedelje umesto dužine sa danom odmora pre toga, ili ko je iskusniji trkač dan pre dužine pa se dužina trči lagano.

9. Fast finish ili negativni split

Još jedan vrlo koristan dodatak uobičajenim treninzima, koji doprinosi poboljšanju trkačke forme je ubrzavanje u drugom delu treninga. Uz dodatak ovakvih treninga, telo se navikava da trči efikasnije i kad je umorno, a vi učite da bolje i pametnije trčite trke.

Brzi finiš možete dodati uobičajenim laganim treninzima ili čak kad radite trening dužine. Dakle, ako imate uobičajeni lagani trening od 8km, prva 4km možete da trčite lagano , a druga 4km 15-30 sekundi brže od toga, Ili da krenete polako, pa ubrzavate svaki ili svaki drugi km. Kad je trening dužine u pitanju, npr. 16km, 10km trčite uobičajenim tempom, pa 4-5 km ubrzajte 15-30 sekundi po km i nakon toga lagano još kilometer.

Ovakav trening možete da ubacite jednom – dva puta nedeljno, pogotovo ako manje radite tempo ili intervale.

10. Rastrčavanja

Rastrčavanja možete dodati nakon uobičajenih laganih treninga, ili par dana pre trke. Mnogi ih praktikuju i dan nakon trke, kako bi se mišići brže oporavili. Najbolje je raditi ih na travi ako je moguće. Obično su to sprintevi od 60-100 m, koji se rade sa 90% snage i mogu se ponoviti od 6-10 puta.

Nakon svakog sprinta, hodate nazad do početne tačke. Rastrčavanja nisu pun sprint, već se sastoje od postepenog ubrzavanja 20-30 m, 30-40m konstantne brzine i 20-ak metara usporavanja. Dodajte ih jednom nedeljno nakon laganijeg treninga, a nemojte ih raditi ako ste imali neku povredu u skorije vreme.

11. Lagani (uobičajeni) aerobni trening

Trening koji trčite standardnim komfornim tempom (u aerobnoj zoni). Uz ovaj trening nekad možete dodati rastrčavanja ili brzi finiš.

12. Lagano trčanje – recovery run

Najsporije trčanje koje se praktikuje pre ili posle zahtevnijeg treninga. Najčešće je od 4-10 km. Ako dužinu trčite tempom 5.30, svaki recovery slobodno nek bude 6 min/km ili sporije.

Mnogi pogreše kad na danima predviđenim za lagano trčanje ne trče dovoljno lagano. Cilj ovog trčanja je da se ubrza period oporavka, a ne da trčite u nekoj srednjoj zoni, pa vas sutra na pola tempo treninga stigne umor. Pored toga, na ovo lagano trčanje možete izaći bez doručka, tako da se poveća potrošnja masti.

Cross-train

Još jedan termin koji se često pominje u svakom trening planu je cross-train. Trening koji je dopuna trčanju ili aktivan odmor. Taj dan umesto potpunog odmora može da se radi nešto što doprinosi snazi ili kondiciji, a nije trčanje. Vožnja bicikla, trening snage (pre svega stomak, leđa, noge), plivanje, hajking, penjanje, fudbal… Doprinosi često bržem oporavku, kao i aktivaciji drugih mišića koje manje koristimo kad trčimo.

Kako uklopiti sve ove treninge:

Najjednostavniji plan za svakog ko želi da poboljša svoje trčanje je:

Intervali + tempo + dužina

Ko trči više od tri puta nedeljno, između ovih treninga se dodaju lagani aerobni treninzi i recovery run. Maratonci u toku nedelje mogu dodati i jednu srednju dužinu. Nekad umesto tempa ili intervala, mogu se odraditi svi gore navedeni brži treninzi (fartlek, brda, trka, negativni split).

Kome je naporno da radi brze treninge, može uz lagana trčanja dodati fast finish ili rastrčavanja. Ako sami pišete sebi treninge, u periodu od mesec dana možete ubaciti sve ove treninge, kako bi trčanje bilo zabavnije i efikasnije. Za kraj, nekoliko primera kombinacija ovih treninga u nedelje, od najlakše do najteže. (kilometraže su od osobe do osobe).

Održavanje kondicije:

Lagano trčanje. + rastrčavanja, lagano trčanje, lagano trčanje + fast finish

Polumaraton:

  • Lagano tr. + rastrčavanja, intervali, recovery, dužina
  • Lagano tr., intervali, recovery, tempo,  dužina
  • Lagano tr., brda, recovery, lagano tr. + rastrčavanja, dužina sa pojačanim tempom
  • Lagano tr., intervali, recovery, lagano tr. + rastrčavanja, trening trka

Maraton

  • Lagano tr + rastrčavanja, tempo, recovery, lagano tr., lagano tr. dužina
  • Lagano tr., intervali, recovery, tempo,recovery, dužina
  • Lagano tr + rastrčavanja, srednja dužina, recovery,  tempo, lagano tr. dužina
  • Lagano tr + fast finish, srednja dužina, recovery,  intervali, recovery, dužina sa pojačanim tempom

The post 12 veličanstvenih – oblici treninga trčanja koje morate da probate! appeared first on TRČANJE.rs.

16 nedelja priprema za prvi polumaraton

$
0
0

Odlučili ste da završite polumaraton na proleće? Ne znate kada i kako da krenete? Uz ovaj 16-nedeljni program kreiran od strane Ivana Radenkovića, trenera i sportskog direktora Beogradskog trkačkog kluba, uspešno ćete ostvariti ovaj poduhvat!

Kako da završim svoj prvi polumaraton?

  1. Izaberite trku na kojoj ćete učestvovati. Pogledajte naš kalendar trka.
  2. Izbrojite 16 nedelja unazad. Na taj način dobićete početak ovog programa.
  3. Krenite sa realizacijom plana! Javljate se u komentarima sa pitanjima i nedoumicama, kao i sa pozitivnim iskustvima koje imate u toku priprema.
prvi polumaraton

Ovaj plan i program za prvi polumaraton koristila je početnička grupa Beogradskog trkačkog kluba (ex Trčanje.rs) – TRČKAČI  pri pripremama za svoj prvi polumaraton u Ljubljani 2011. Koristeći ovaj program (nešto adaptiran prema ličnim potrebama za svakog člana Kluba) više od 10 ljudi je uspešno istrčalo svoj prvu trku.  I vama savetujemo da koristite ovaj program, ali i da budete dovoljno samopouzdani da ga prilagodite vašim trenutnim sposobnostima i okolnostima.

Plan priprema za prvi polumaraton

I nedelja 
Utorak4 X 500m lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 1km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak3km lagano
Nedelja4km lagano
II nedelja 
Utorak5 X 500m lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak3km lagano
Nedelja5 km lagano
III Nedelja
Utorak6 X 500m lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Subota4km lagano
Nedelja6km lagano
IV nedelja 
Utorak7 X 500m lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak3km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak4km lagano
Nedelja6 km lagano
V nedelja
Utorak4 X 500m jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak3km lagano + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak4km srednje
Nedelja8 km lagano
VI Nedelja 
Utorak5 X 500m jako. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak4km srednje
Nedelja8 km lagano
VII Nedelja 
Utorak6 X 500m jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 3km lagano + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak4km srednje
Nedelja10 km lagano
VIII Nedelja 
Utorak7 X 500m jako. Pauza između interval je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 3km lagano + 2km lagano. Pauza između interval je 3 minuta
Petak5km srednje
Nedelja8 km lagano
IX nedelja 
Utorak4 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km lagano + 2km srednje + 2km lagano. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak6km srednje
Nedelja12 km lagano
X Nedelja 
Utorak5 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak2km srednje + 2km srednje + 2km srednje. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak8km srednje
Nedelja10km lagano
XI Nedelja 
Utorak6 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak3km srednje + 3km srednje. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak7km srednje
Nedelja14 km lagano
XII Nedelja 
Utorak5 x 1km jako. Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak3km srednje + 2km srednje + 1km srednje. Pauza između intervala je 3 minuta
Petak5km srednje
Nedelja12 km lagano
XIII Nedelja 
Utorak5 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak7km (2km lagano + 4km srednje + 1km jako)
Petak10km srednje
Nedelja16km lagano
XIV Nedelja 
Utorak6 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak10km (2km lagano + 6km srednje + 2km jako)
Petak10km srednje
Nedelja12 km lagano
XV Nedelja 
Utorak6 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak8km (2km lagano + 4km srednje + 2km jako)
Petak12km srednje
Nedelja18km lagano
XVI Nedelja 
Utorak3 x 1km jako. Pauza između intervala je 2 minuta
Četvrtak4km (2km lagano + 2km srednje)
Petak20 minuta futing
NedeljaPOLUMARATON

Pronađite društvo, trenirajte i javite nam se sa vašim uspehom! Ovo je sajt trkača za trkače, očekujemo da čujemo vašu pobedničku priču zato što PRVI POLUMARATON SE NAJBOLJE PAMTI!

Ako ste u Beogradu preporučujemo vam Školu trčanja, grupni program trčanja koje vode profesionalni treneri i koji mogu da prate vaš napredak tokom priprema i prilagode program vašim specifičnim životnim i trkačkim fazama i obavezama. 

The post 16 nedelja priprema za prvi polumaraton appeared first on TRČANJE.rs.

Reportaža: Triatlonska magija 11TriBgd blistala Beogradom!

$
0
0

U tranzitnoj sam zoni, 6:10 ujutru, učesnici se presvlače, nameštaju kacige i tog trenutka shvatam da sam zaboravila svoju. Trčim do kola, ulećem i vozim kao pomahnitala do Zemuna, a u mojoj ulici radovi, pa se parkiram se 500-600m od nje i trčim iz sve snage do stana, grabim kacigu i brzinski vozim nazad. Imam fore do 6:50 da dođem jer će tada zatvoriti svi prilazi. Stižem na parking, gledam u sat – 6:35.

Dramatičan početak dana, zar ne? Adrenalin me je dobro drmao još od subote, srce je ludački lupalo i selektivno sam primala informacije. Ne, to nije bila trema, već nekakav miks straha i želje da sve prođe kako treba i da ne razočaram moje devojke iz štafete.

Štafetu TRI Stars činile smo Nataša – koja je plivala 1.9km, javozila biciklo 90km i Danijela – koja je trčala 21.1km. Svima trima ovo je bilo prvo učešće na nekoj triatlonskoj trci. Nismo imale predstavu koje vreme tačno ćemo da jurimo, ali je svaka od nas želela da da sve od sebe. Natašina specijalnost su plivačke trke od 100m, nije ranije plivala u Adi, a ja vozim drumaša samo dva meseca, nemam iskustva ni taktike, ali sam rešila da budem deo ove “igranke”. Danijela je iskusna i sjajna trkačica, i ima zadatak – da nas sve sačeka i “izvuče” vreme ako neka od nas “zezne stvar”.

Nataša u pohodu na jezero :)

6:55 – Nataša ulazi u vodu, čuju se trubači, 7:00 i počinje plivačka deonica, a ja trčim do garderobe da se presvučem čim pre. Stojim sa neverovatnom ekipom, takođe sve štafete i smejemo se, čekamo plivače… 34. minut dotrčava Nataša. WoooW, super je brza!! Saginjem se i skidam čip sa njene noge, trčim u zonu tranzicije, kačim čip na svoju levu nogu, istrčavam dole, prolazim kroz “kapiju” i samo čujem KRENI. I tako i bi…

I krug:

Sve je okej, osim što je vrlo hladno. Kroz misli mi prolazi Stefan koji me je savetovao da ipak ostavim rukave na sebi…pametna odluka! Vozim solidno, u zoni komfora, prepoznajem druge učesnike, mašemo jedni drugima i bodrimo se! Približava mi se Stević, snimamo se, smejemo, zezamo… Super se osećam….Penjem se na most – uspešno :))). Kul.

II krug:

Isti ritam, redovno se hridriram, počela sam da pijem gelove (hranim telo da ne otkaže), pružam ruku malenim Romima na putu koji su bukvalno molili da im se javimo :) A kod Ade moja ekipa: ostatak štafete, kolege, trkači, drugari…i ja svima uredno mašem… Smejem se, dakle dobro sam :)))

Dragana “bajsija” :)

III krug:

Duva užasan vetar i usporava me, ali sam u fazonu – šta se mora nije teško, imaš samo još ovoliko! U misli mi dolazi dečko iz Beosporta koji mi je sredio bajs i zahvalna sam mu jer idem sasvim dobro. Registrujem svaku petu pesmu na slušalicama…u nekakvom sam zenu. Penjanje na Most – okej, imam snage, dolazim do okrepe i vidim svoju mamu preplašenog lica i govorim joj: “Dobro sam! Imam još jedan krug! Budi tu!”. Bacam bidon, uzimam drugi i vičem ekipi sa okrepe: “Čuvajte mi mamu da se ne šlogira” :) . Dakle, imam snage i da se šalim, ali…krećem uz most kad ono, mali bol u butinama – ALARM – magenzijum!!! Uzimam 4 brazilska oraha (Toma, car dao sjajan savet!!), pijem izotonik i nastavljam dalje u pohodu na poslednji krug. Mogu ja to.

IV krug:

Vetar je još jači, ali sam svesna da je ovo poslednji krug i sad, udri, nema zezanja… Prvavim okret, kažem kontrolorima – “Hvala lepo, ovo je sve od mene za danas!” i nastavljam u pohodu na “Mostić”. Popela sam se i taj četvrti put!! Kod Ade me čeka ekipa koja skandira moje ime, i to mi daje dodatnu energiju, penjem se na most, idem do okrepe, govorim mami da je kraj i da ide kući, da sam super… Na Mostu srećem Veroljuba, njegov osmeh i reči podrške bili su kao vetar u leđa i idem da završim šta sam započela.

Ulećem u cilj, silazim sa bajsa, gledam na sat: 3h 22min. Ne verujem svojim očima. Mislila sam da ću ići bar 3.30-3:45. Iznenadih sebe samu rezultatom. Trčim do zone tranzicije i guram biciklo, skidam čip, kačim ga Danijeli…ona sada nastavlja ovu igranku dalje.

A ja…kao da se ništa nije ni desilo. Hodam normalno, odlazim da se presvučem, pa na masažu, pa se pozdravljam sa svima koji su već završili trku i na cilju zajedno sa Natašom čekamo Danijelu.

Danijelin prolazak kroz cilj. Gotovooo :)

Naša štafeta TRI Starts je bila treća u ženskoj kategoriji. Završile smo sve tri dicipline za 5h 49min 10sec. Ponosna sam na sve tri. Bile smo sjajne. I sve smo rekle da ćemo ponoviti ovo i sledeće godine! :)

Možda bi ova reportaža zvučala drugačije da sam sačekala nekoliko dana da se sve slegne, ali mišljenja sam da je poenta da napišem dok je sve “vruće” i onako, iz srca, jer u ovu priču i jesam ušla srcem, a tek onda krenula da se spremam. :)

Zaista nisam imala utisak da sam vozila biciklo više od tri sata bez prestanka, niti mi je bilo teško… Nije bilo ni kriznih momenata, šta više – mislim da sam 80% izvozila u zenu. Mudro sam rasporedila energiju, nisam se zaletala, nisam stala ni na sekund, a to je i bio cilj.

Otkrila sam još jednu dimenziju koja je potpuno drugačija od npr. trčanja maratona. Kako volim da kažem – Trčanje i biciklizam su kao prva i prava ljubav.

Utisci o 11TriBelgrade:

Organizacija – odličan 5

Staza – odličan 5

Okrepa – odličan 5

Volonteri – odličan 5

Startni paket – odličan 5

Samo mala “zamerka” i poruka za sledeću godinu je da bar neku simboličnu medaljicu dobijaju ubuduće i učesnici štafeta. Makar bila i kao dugme, ali da imamo nešto da nas seća na trku. :)

TRI Stars štafeta

E sad, “zahvalnica”:

Prvo Danilu, koji me je ubedio da učestvujem u 11TriBelgrade (ubeđivanje je trajalo tri minuta max :)))) ), zatim Darku i ostatku ekipe iz organizacije koji su zaista uradili pravu stvar i savršeno organizovali trku. Dači, koji je bio tu da me sasluša i da dragocene savete. Ekipi sa Strave koja me je prepoznala, javila se i bila velika podrška u krugovima (kao i pre i posle trke)… Tu je i potpuni kralj biciklizma Stević, zatim Đurić, Toma, Boban, Lukić, Barbarić, Jelena, Andrijana, Darko, Mihailo, Mima, Petar, Ksenija, Veličković… Moji Intersportaši – Branka, Bilja i Vlada… Klubski Čegar… Posebno hvala profi Porubskom koji me je snabdeo rukavima u zadnji čas! I Stefanu koji me je uverio da ne treba da ih skidam! Nekog sam sigurno izostavila, ali ih molim da mi ne zamere…

A najveće hvala mojoj dragoj Mariji koja me je spojila sa neverovatnim ženama sa kojima sam bila deo štafete TRI Stars…

Vidimo se sledeće godine, TRI Stars ima u planu još jače da zablista, ovo je bilo tek zagrevanje! ;)

 

The post Reportaža: Triatlonska magija 11TriBgd blistala Beogradom! appeared first on TRČANJE.rs.

Konkonijev (Conconi) test

$
0
0

Svaki čovek ima odgovarajuće fizičke karakteristike, a Konkonijev test (Francesco Conconi) se upotrebljava za merenje maksimalnog aerobnog i anaerobnog praga. Izvodi se na pokretnoj traci postepenim povećavanjem brzine od veoma spore do neke dosta brze. Tako se i trčanje ubrzava od nekog sporog džoginga, pa skoro do sprinta. Trajanje testa nije od presudnog značaja.

conconiDa bi nastavak teksta bio jasniji, treba da objasniti i pojam laktata. Najprostije rečeno, to je u stvari mlečna kiselina koja predstavlja nusproizvod anaerobnog metabolizma, dakle bez prisustva kiseonika. Mlečne kiseline pri niskom intezitetu vežbanja u niskim zonama nema  jer se aerobnim metabolizmom obezbeđuje sva energija. Kako se brzina/ opterećenje povećava, tako i potrebe tela za energijom rastu i organizam prelazi u anaerobni režim. Kod aerobnog praga počinje rasti koncentracija laktata u krvi, a kod anaerobnog praga telo više ne može sprečiti nagomilavanje laktata.

Konkonijevim testom se mere otkucaji srca prema odgovarajućom opeterećenju, tj. brzini pokretne trake i formira grafik od ove dve funkcije. Na x osi je brzina, a na y puls. Brzina raste približno linearno, a u jednom momentu se grafik lomi pa puls raste sporije nego pre toga. Ta tačka preloma predstavlja Anaerobni prag AT (Anaerobic threshold) ili kako se još naziva Laktatni prag LT (lactate threshold) i značajna je kao što ste možda videli u članku o VO2 max. Test se nastavlja i posle te tačke tako da osoba koja se testira uveliko prelazi anaerobni prag.

Što se tiče preciznosti, najnovija ispitivanja ne daju ohrabrujuće prognoze i neki stručnjaci već smatraju da nije dovoljno precizan za određivanje AT, odnosno LT.

Izvođenje Konkonijevog testa je moguće i na stazi, ali tada je potrebno imati pulsmetar sa GPS-om koji određuje tempo (brzinu), atletsku stazu od 400m i pomoćnika koji će beležiti ove reultate. Tada se na primer počinje sa brzinom 8km/h i svaki krug na istom mestu povećava za 1km/h i tu iščitava puls. U grafikonu su data dva realna primera i (približno) određene prelomne tačke za oba slučaja.

conconi2

The post Konkonijev (Conconi) test appeared first on TRČANJE.rs.


Prijavi se na Prvi GranFondo u Srbiji (Beograd) 1. oktobra!

$
0
0

GranFondo trke su “skrojene” za svakoga. Bilo da ste iskusan vozač koji želi da pomeri svoje granice ili novajlija u svetu biciklizma koji prati svoj tempo, Granfondo svakome pruža stazu po meri i pravo društvo za vožnju!

Prva “Velika Vožnja” stiže i u Beograd u nedelju 1. oktobra! Pored Gran (126km) i Medio (75km) Fonda, organizatori su spremili i iznenađenje – Fun Fondo (4km) i Kid Fondo (guralice i vožnja oko čunjeva) za najmlađe i najslađe učesnike!

Start trke je na Terazijama u 11h

Stotine biciklista, počev od rekreativaca pa do eksperata podstaknuti su i motivisani da učestvuju u ovom događaju zbog zajedničkog druženja, živopisnih predela kroz koje se vozi, ličnih postignuća i prilike da se osvoje brojne nagrade u raznim kategorijama.

Šta je GranFondo (Velika Vožnja)?

Reč je o biciklističkoj manifestaciji sa ogromnim brojem učesnika, koja je u proteklih 50-tak godina doživela neverovatnu popularnost u Evropi i proširila se širom sveta.

Zamislite Granfondo kao kombinaciju grupne vožnje, trke i biciklističke ture u jednom jedinom događaju. Pomoć mehaničara, hitna medicinska pomoć, hrana i osveženje pre, za vreme i posle trke, na raspolaganju su svakom učesniku. Žurka na točkovima!

GF podrazumeva:

  • izazovne staze
  • elektronsko merenje vremena
  • fantastične poklone
  • sajam biciklističke opreme
  • dobro opremljene okrepne stanice
  • mobilnu pomoć na drumu
  • zajedničku zabavu posle trke

Granfondo vozači uvek iznova popravljaju sopstvene rekorde, izazivaju na “dvoboj” svoje prijatelje i klupske drugove, iskušavaju sebe do krajnjih granica, a mnogi voze da pobede!

Biciklistička federacija Italije, kolevke Granfonda u ranim sedamdesetim godinama prošlog veka, definiše ga kao:

  • najmanje 120km dugačku stazu,
  • sa elektronskim merenjem vremena od starta do cilja i
  • nagradama za pobednike u svakoj od (starosnih) kategorija.

Ukratko, kako u Italiji, tako i širom Evrope, GranFondo trke su trke za svakoga. Jedno je sigurno – biciklizam je važan deo naše budućnosti!

Oprobaj se, pomeri granice i osvoji nagradu – prijavi se ovde na Skyline Granfondo Belgrade!

Dužine GF trasa:

GranFondo

MedioFondo

Raspored prijava:

Prijave do 29.09.2017. 30€

“Last minute” prijava: 30.09.-1.10.2017. 40€

Napomena: broj prijavljenih takmičara na dan trke je limitiran na 10 učesnika uz obaveznu dokumentaciju – ID document, osiguranje i zdravstveni pregled

FUN Fondo

Zajedno sa GranFondo i MedioFondo trkama, startuje i FUN Fondo. Kako biste učestvovali u ovoj vožnji potrebno je da 1. oktobra svojim biciklom dođete na Trg Nikole Pašića u 10:00 da biste preuzeli svoje brojeve i u 11:00 krenuli u zabavu!
Dužina rute je 4km, kotizacija se ne plaća, a obavezno je poneti dobro raspoloženje! :)

KID Fondo

Najmanja vožnja za najmlađe učesnike! :)
1. oktobra, na potezu Kolarčeva-Terazije, deca uzrasta od 2 do 5 god će se oprobati u trci guralica (bicikl bez pedala).

Pobednik osvaja prvi bajs sa pomoćnim točkovima + vikend na planini za sebe i svoje roditelje!

Za one malo starije, preko 6 godina i osnovce do 4. razreda, organizatori su pripremili takmičenje u sporoj vožnji oko čunjeva.

Najbolji dobija bicikl + vikend na planini za sebe i svoje roditelje!

Draga deco, povedite vaše roditelje u malu biciklističku avanturu! Potrebno je da zajedno sa roditeljima dođete u 11:00 u kancelariju Trke na Terazijama gde ćete moći da preuzmete svoje startne brojeve. Vožnje počinju u 11:30, a zabava se završava Moskva šnit tortom!

The post Prijavi se na Prvi GranFondo u Srbiji (Beograd) 1. oktobra! appeared first on TRČANJE.rs.

Oktobarska Trka Sećanja 2017 #najava

$
0
0

Nakon dve uspešno organizovane trke, koje su okupile veliki broj ljubitelja trčanja, sportista i ljudi dobre volje Rotarakt Klub Kragujevac, u nedelju, 08.10.2017. godine organizuje treću po redu “OKTOBARSKU TRKU SEĆANJA – 2017”.

Prijava za trku će biti organizovana na startu ispred muzeja “21. Oktobar” po ceni od 200+ dinara kao kotizacija.

Trka je dužine 4 kilometra, kako bi svako ko je iole fizički aktivan mogao da učestvuje.

STARTNI PAKET: broj za trku, voda i čokoladica za oporavak nakon trke.

Program celokupne manifestacije koji vas očekuje je sledeći:

– od 11h prijave na startu ispred muzeja “21. Oktobar”

– u 11:30h otvaranje manifestacije, intoniranje himne, pozdravni govor predsednika Rotarakt kluba Kragujevac i predsednika Rotary kluba Kragujevac kao i predstavnika grada Kragujevca.

– uručenje zahvalnica sponzorima

– u 12 časova kreće “Oktobarska trka sećanja” kao i trka za školarce u dužini od 500m – sa startom i ciljem na jednom mestu

– proglašenje pobednika obe trke biće nakon trke na platou ispred muzeja “21. Oktobar”

– dnevna žurka nakon trke, u lokalu koji će biti naknadno objavljen

Kotizacija iznosi 200+ dinara, obzirom da sav prihod od trke ide za akciju #izgradimodeci koja ima za cilj da svake godine renoviramo po jedno sportsko igralište u osnovnoj školi.

Evo kako je bilo na “Oktobarskoj trci sećanja 2016”:

Fotografije sa “Oktobarske trke sećanja 2016” možete pogledati na sledećem linku

Vidimo se na #oktobarskatrkasecanja 2017!

The post Oktobarska Trka Sećanja 2017 #najava appeared first on TRČANJE.rs.

Okrepa na trci – da li je nosite sa sobom?

$
0
0

Okrepa na trci je svakako tema koju svaki trkač zakači nekada u toku svoje karijere trkanja. Da li nam je potrebna? U kojoj meri? Nositi svoju ili ne?

Za razliku od treninga – na trkama računamo i na organizatora da nas počasti na okrepnim stanicama, ali ovo nije uvek slučaj.

Dakle, za početak – da li nam je okrepa na trci neophodna?

Ako trčite trke kraće od maratona, jednostavan odgovor je – ne. Polumaratonci ne uspevaju da potroše svoje zalihe glikogena tokom distance od 21km i samim tim, dobar doručak i vaše standardne glikogenske rezerve + voda/izotonik su sve što vam je potrebno da pređete ovu distancu.

Naravno, nije greška ni koristiti okrepu tokom polumaratonske trke, sa razlogom je tamo.

Dodatna energija koju unesete daće vam pre svega psihološku prednost, ali i jači finiš na samoj trci.

Za više inspiracija na temu šta jesti pre treninga pogledajte više ovde:

Pre i posle jutarnjeg treninga -šta jesti u zavisnosti od intenziteta?

Planiranje ishrane u nedelji pre trke možete da vidite ovde:

Kako da se hranim u nedelji pred trku?

Ali okrepa u toku trke?

Ako trčite maraton ili naprosto imate potrebu za dodatnom okrepom, savet je da je uvek nosite sa sobom. Gelovi su najpoznatija “okrepa u pokretu” jer su napravljeni od ugljenih hidrata visokog glikemijskog indeksa, koji se brzo rastvaraju i donose energiju do mišića. Mana ovih oblika okrepe je skok insulina, te ćete gel morati da uzimate na svakih 40-ak minuta nakon uzimanja prvog.

Ukoliko vas osećaj “pada energije” plaši, pametnije je održavati insulin u krvi u istoj granici, u tom slučaju računajte na manje gutljaje gela na svakih 20 minuta.

Energetske pločice poput Frutabele dobar su izbor jer se lako nose, složenijeg su sastava, ali je konzumacija sporija i potrebno im je više vremena da prorade.

Ultramaratonci po pravilu biraju barove ili sopstvene mešavine od koštunjavog voća, jer im treba spor ali stabilan izvor energije tokom dugih sati pešačenja i trčanja na visokim altitudama.

U svakom slučaju kombinujte vaš izvor energije sa vodom! Gel nikada ne uzimajte bez par gutljaja vode.

Svaku okrepu testirajte pre trke na treningu dužine da biste znali kako vaše telo reaguje na njega.

Ukoliko nemate džep na helankama/šorcu – evo praktičnog saveta kako poneti okrepu sa sobom:

 

The post Okrepa na trci – da li je nosite sa sobom? appeared first on TRČANJE.rs.

Top 5 destinacija za trail

$
0
0

Kažu da ko jednom ode da istrči neku od trail trka da tek tada shvati pravu spoznaju trčanja i uživanja u prirodi. Međutim, kako biste se zaljubili u trail trčanje i da vas motiviše da se vratite ponovo, potrebno je da trka bude dovoljno lepa, dobro organizovana, ne preduga i da je završite sa osećajem zadovoljstva a ne potpune iscrpljenosti.

Trail nosi šarenolikost sa sobom. Pre svega, veliki je izazov ovladati nekom planinom, treba imati puno sreće sa vremenskom prognozom – ne valja ni kada pada kiša, ali ni kada je previše toplo, a opet, najveći neprijatelj je svakako vetar. Upravo u tome i jeste čar trčanja u prirodi – ne znate šta vas očekuje. Adrenalin je sigurno prisutan, poželjno je da trčite sa iskusnim trail trkačima, dobro opremljeni, puni entuzijazma i na korak ste do ostvarenja cilja.

Ukoliko ste rešili da se oprobate i u ovoj grani trčanja, sve informacije o tome šta vam je potrebno od opreme možete pronaći ovde, a svakako vam savetujemo da skinete i Vodič za trail koji smo uradili u saradnji sa Intersportom.

Evo top 5 trka koje su topla preporuka za trail trčanje:

Fruškogorski maraton

Najstarija trail trka u Srbiji (1978!), održava se u aprilu. Ima 19 različitih staza. Visinska razlika se kreće od 472m do 5.954m. Staze su projektovane tako da prolaze kroz najlepše predele Fruške gore, čas ste na grebenu, čas u podnožju i odatle ovolike visinske razlike.

Trail Race Kopaonik

Trka rezervisana za početnike u trailu, možete da birate između 7 i 15km. Lepo vreme, priroda i orijentacija na uživanje su razlozi zašto su ove trke odakle se kreće u trail avanturu.

Jahorina ultra trail

Smeštena uvek u poslednje dane jula, Jahorina je sjajna destinacija za početnike jer nudi više od jedne trke: možete da birate između: ultra, maxi, midi i mini trke! To su distance od 14 do 104km. Sa D+ od 770 do 4100m! Sve staze su markirane, volonteri su vam uvek blizu, i sve garantuju divne poglede i nesvakidašnje iskustvo.

100 milja Istre

Najpoznatija regionalna trail trka, postoji od 2013. godine. Možete da birate trke od 42km do 100 milja (160km). Same distance vam govore da je ova trka malo ozbiljnijeg formata. Računajte da će vam za 42km biti potreban dobar plan da biste je završili u okviru limita od 10 sati.

Sokolov put

Najvoljenija trka Skyrunning lige Srbije, menja datume i formate ali ne i atraktivnost. Redovno privuče najviše trkača iako sama dužina nije nimalo naivna: 22km 2.200 D+

Napomena: Trenutno je u prodavnicama Intersporta aktuelan popust na opremu za trčanje – iskoristite je!

The post Top 5 destinacija za trail appeared first on TRČANJE.rs.

Pregled trka za oktobar, novembar i decembar

$
0
0

Jesen je omiljeno godišnje doba trkača. Temparature su idealne za trčanje i obaranje ličnih rekorda. Evo spiska trka na koje možete otići do kraja godine:

Oktobar

1.10. Kragujevački polumaraton

7.10. Coca-Cola happy run – Beograd

8.10. Zrenjaninski polumaraton

8.10. Zagrebački maraton

8.10. Oktobarska trka sećanja – Kragujevac

15.10. Dunavski polumaraton – Apatin

22.10. Novosadski maraton

29.10. Ljubljanski maraton

29.10. Podgorički maraton

Novembar

11.11. Savski polumaraton

12.11. Plavi krug maraton – Ada Ciganlija

26.11. Sećanje na Duška Radovića

Decembar

3.12. Prvi Beogradski polumaraton

3.12. Crikvenica polumaraton

 

Tim Trčanje.rs želi vam lake noge i puno uspeha na trkama!

Ukoliko ste početnici, evo plana za polumaraton uz pomoć kojeg su mnogi istrčali svoju prvu trku:

16 nedelja priprema za prvi polumaraton

The post Pregled trka za oktobar, novembar i decembar appeared first on TRČANJE.rs.

Voda za žednu kožu – ne zaboravite serum!

$
0
0

Kada navučete patike, koja je prva sledeća stvar za kojom posegnete kada polazite iz kuće? Flašica sa vodom za hidrataciju tela. A za hidrataciju kože pripremite bočicu Bioderma Hydrabio seruma.

Sigurno ste primetili da posle trčanja i vaše lice izgleda bolje: ne samo zato što ste istčali svoju rutu pa ste ispunjeni dobrom  energijom, nego i zato što je i u koži snažno pokrenuta cirkulacija krvi i vode, što joj prija kao i svakom organu tela.

A onda se ohladite, umijete, a koža lica počinje da pecka i da se zateže kao da joj je vaše lice tesno.  To je zato što je izgubila mnogo vode zagrevanjem i isparavanjem.  Paradoksalno je da, što je više umivate vodom, ona deluje sve suvlje, jer skidate važan sloj zaštitne masnoće sa nje. Ako upotrebite sapun, utoliko gore.  Voda koju pijete takođe nema značajan efekat na nivo vlage na površini kože.

Koža je žedna.  Kako da joj pomognete ako ni voda koju pijete niti ona kojom se umivate ne pomaže?  Šta vaša koža stvarno želi?

Kako krema imitira kožu?

Posmatranje prirodnih mehanizama kojima se koža hidrira, dovelo je naučnike francuske Bioderma laboratorije  do Aquagenium patentiranog kompleksa koji podstiče sva tri ključna procesa vlage u koži: stimuliše sintezu akvaporina u dermu i lipida na površini kože i omogućuje prirodnom vlažećem faktoru kože da nesmetano obavlja svoju funkciju.  Bioderma je ugradila ovaj kompleks u HYDRABIO liniju za hidrataciju kože.

Biodermini istraživači su otišli korak dalje i kremu za negu novim tehnologijama po strukturi učinili što je moguće sličnije strukturi prirodnih elemenata na površini kože.

Koža zato HYDRABIO gelove i kreme prepoznaje i rado prihvata njihove sastojke.

Zašto je Hydrabio serum idealna nega za trkače?

Premda postoji više različitih  Bioderma Hydrabio krema (za suvu ili masnu kožu) za trkače je dobitna kombinacija Hydrabio serum.  On pruža intenzivnu hidrataciju za svaku kožu, pa ne morate da brinete da li ste odabrali pravi preparat.  Serum koža brzo upija, on ne ostavlja masne slojeve na koži, što vam je sigurno veoma važno ako trčite i znojite se. I još: ovaj serum je toliko lak, pa kada preko njega nanesete kremu za zaštitu od sunca, nećete imati osećaj da na licu imate masku ispod koje se znojite, kao kada biste stavili dve kreme.

A bez dobre hidratacije, zaštite od sunca, kao i bez flašice vode, ne izlazite na trčanje, zar ne?

Ono što flašica vode znači za vaš organizam, Hydrabio znači za vašu kožu.

 

The post Voda za žednu kožu – ne zaboravite serum! appeared first on TRČANJE.rs.

Trčalo se kroz Odžake po treći put!

$
0
0

Trkači iz Kenije pobedili su u muškoj i ženskoj konkurenciji na 3. “Odžačkom polumaratonu” koji je održan u nedelju, 24. septembra u organizaciji ARK Odžaci. Ova međunarodna sportska manifestacija okupila je oko 300 takmičara iz devet zemalja.

Prvoplasirani Kenijac Vajklif Kipkomp Bivot se već u ranoj fazi trke izdvojio od ostalih takmičara i na kraju slavio sa novim rekordom staze koji sada iznosi 1:03:32. Drugi je njegov sunarodnik Edvin Čemiot Meli sa vremenom 1:08:33, dok je treći kroz cilj prošao Kristijan Stošić iz Beograda sa vremenom 1:12:58.

Dolazak kenijskih atletičara i nastup nekih od najboljih domaćih dugoprugaša učinili su da konkurencija na “Odžačkom polumaratonu” bude nikad jača.

– Kenijci su dali draž ovoj trci, oni su pokazali da su superiorni u odnosu na nas ostale, kao kada bi mi igrali košarku sa njima. Zadovoljan sam svojim plasmanom, ostvario sam najbolje vreme ove sezone i treće mesto je za mene odličan rezultat – kaže Kristijan Stošić, član AK Mladost Užice koga za dve nedelje očekuje nastup na prvenstvu Balkana u maratonu gde će predstavljati Srbiju.

Kod žena pobedila je Matebo Rut Čemisto iz Kenije sa vremenom 1:16:26, što je takođe novi rekord staze. Druga sa vremenom 1:21:25 bila je reprezentativka Srbije iz Novog Pazara Teodora Simović, učesnica nedavnog Svetskom prvenstvu u Londonu.

Trka u Odžacima je došla posle Svetskog prvenstva gde sam trčala maraton i to je zaista jako kratak period da bi se organizam oporavio za ovako jednu dugu i jaku trku, gde smo u konkurenciji imali i jednu Kenijku. Iskreno nisam zadovoljna rezultatom jer je moj lični rekord u polumaratonu oko 1:15:00, ali imajući u vidu sve okolnosti to je samo jedan izazov za dalja takmičenja koja me čekaju ove godine – ističe Simovićeva.

Nora Trklja iz Beograda, koja je u Odžacima slavila prethodne dve godine, morala je da se zadovolji trećim mestom sa vremenom 1:26:38.

– Bila je mnogo jača konkurencija u odnosu ne prethodne dve godine. Zadovoljna sam plasmanom i ostvarenim vremenom, iako nije lični rekord. Moram da pohvalim organizatore, doveli su odlične trkače i podigli su čitave Odžake na noge, super su bili navijači pored staze i svi smo zadovoljni atmosferom – kaže članica AK Crvena zvezda.

Pored polumaratonske trke (21,1 km) za koju je bilo prijavljeno 145 učesnika, organizovane su trke na 5,35 i 10,6 kilometara, kao i štafetna trka.

Po prvi put ove godine na Odžačkom polumaratonu deljene su i novčane nagrade za prvih deset trkača u muškoj i ženskoj apsolutnoj kategoriji, a pobedniku je pored glavne nagrade isplaćen i bonus zbog istrčanog vremena ispod 1:05:00.

Inače vreme istrčano u Odžacima je u TOP 5 vremena istrčanih u Srbiji svih vremena.

Pravi potez organizatora je promena rute. Ruta više nije monotona, nego se trči 4 kruga ulicama Odžaka. Ovo predstavlja pravo osveženje. Po rečima učesnika, ovo je ako ne najbrža staza, onda jedna od najbržih u regionu. Staza je potpuno ravna.

Duž staze nalazili su se navijači odžačkih osnovnih škola, a i mnogo građana Odžaka izašlo je da podrži trkače.

Posle trke takmičare je čekao sportski maser. Tuširanje i svlačionice se u Odžacima podrazumevaju od rađanja trke.

Već tradicionalno se posle trke služi najbolji pasulj, i svečana dodela nagrada. Po prvi put ove godine imali smo i startosne kategorije i pobednicima su deljene medalje, pehari i diplome.

Na kraćim deonicama dominirali su takmičari iz AK Vlasenica u Republici Srpskoj.

– Moram da istaknem da sam očekivao pobedu jer su svi bolji takmičari odlučili da trče 21 km. Zadovoljan sam naročito ostvarenim vremenom, jer je to ono što tražim od sebe ove sezone. Polumaraton u Odžacima je definitivno jedna od najboljih trka ove sezone u kojoj sam učestvovao – kaže Nikola Vasković, član AK Vlasenica i reprezentacije BiH na duže pruge koji je u Odžacima pobedio u trci na 5,35 kilometara, ispred Ilije Milenkovića iz Kruševca i Tihamera Sirka iz Bačke Topole.

Na istoj deonici u konkurenciji žena slavila je Jovana Vasiljević iz Vlasenice, druga je Danijela Dragojević iz Novog Sada, a treća Karolina Kalapoš iz Bečeja.

U trci na 10 kilometara najbrži kod muškaraca bio je Sreto Krstić iz Vlasenice, drugo mesto zauzeo je Aleksandar Raca iz Gradiške, a treće Kristifor Bogdanić iz Subotice. Gizela Šerić iz Odžaka je bila najbrža žena na 10,6 kilometara, a posle nje kroz cilj su prošle dve takmičarke iz Bečeja – Sanja Gortva i Branislava Stepanov.

U štafetnom polumaratonu učestvovalo je ukupno 10 ekipa sa po 3 člana. Kod muškaraca je pobedila ekipa Čegar running tima sa vremenom 1:24:07 , a kod dama ekipa Voćki (1:52:55)

Za trkače iz Beograda i Novog Sada bio je organizovan prevoz u režiji Runners Family team-a.

Atletsko rekreativni klub Odžaci se, prema rečima samih takmičara, ponovo potvrdio kao uspešan organizator jedne velike sportske manifestacije, sada već prepoznatljive na atletskoj mapi Srbije i regiona.

Staza je ove godine bila potpuno gradska, polumaratonci i polumaratonke trčali su četiri kruga ulicama Odžaka i publika ih je bodrila tokom cele trase, kaže predsednik ARK Odžaci Marko Starčević.

– Novi rekordi staze koje su postavili Kenijci će teško biti nadmašeni. Pored profesionalaca, došli su nam mnogi rekreativci iz više zemalja. Po prvi put imamo takmičare iz Crne Gore. Mislim da smo ove godine napravili i jedan pozitivan pomak u organizaciji trke, koja je samo kruna napornog rada od nekoliko meseci i nadam se da smo pomerili lestvicu na gore kada je reč o organizaciji ovakvih manifestacija – ističe Starčević.

Podršku organizatorima polumaratona ove godine pružio je Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu kao generalni pokrovitelj, zatim opština Odžaci i njen Sportski savez, brojni sponzori koji su svojim donacijama pomogli da manifestacija bude organizovana na vrhunskom nivou i učenici odžačkih osnovnih škola koji su bili angažovani kao volonteri pored staze.

Pored Gizele Šerić koja je trijumfovala na 10 kilometara, boje ARK Odžaci uspešno je branila i ženska štafeta koja je osvojila drugo mesto, pa domaćini i sa te rezultatske strane mogu biti zadovoljni kako je protekao 3. “Odžački polumaraton”.

Možda i najlepša slika sa ove manifestacije bilo je učešće oko 200 dečaka i devojčica do devet godina koji su učestvovali u trkama pužića. Svi su oni na kraju bili pobednici i organizatori su za sve njih obezbedili finišerske medalje.

Rezultate za sve 4. trke možete pogledati ovde.

The post Trčalo se kroz Odžake po treći put! appeared first on TRČANJE.rs.


Sa rehabilitacije pravac u triatlon, veliki životni preokret!

$
0
0

Iza nas je sjajan vikend, kako za organizatora tako i za nas sportiste, održana je trka 11Tri Belgrade Halfironman ili u žargonu polučelična distanca triatlona (1,9km plivanja- 90km bicikla- 21,1km trčanje), ujedno i otvoreno prvenstvo Srbije. Iako sam u početku bila jako skeptična da će ova trka biti veliki bum, ulaskom u Crowne Plazu moje mišljenje se promenilo, jer sam prepoznala pravi profesionalizam od startnog paketa preko race brifinga i pasta partyja, pa o samom događaju da ne govorim, zaista sam bila oduševljena. Puno poznatih lica na prijemu, dragih ljudi koji su bili tu zbog istog cilja zbog kojeg sam i ja došla, da i ovaj put pobedimo sebe. 

Budni sanjali

Spektakl je počelo dakle u subotu sa prijemom sportiste a nastavjalo se u nedelju jako ranu u cik zore, kada još ceo Beograd bio spavao i sanjao najlepše snove. A mi smo budni čekali da ostvarujemo svoje snove, koje smo sanjali na svakom treningu mesecima unapred, krojili planove i pokušali dovesti sebe u što bolju formu. Da, za ovakav sportski podvig treba se spremati mesecima, nije uopšte naivna stvar kada znaš da će sve to trajati približno pet sati, za mnoge i više, i da sve tri discipline uskladiš skoro pa jednako. Drugi izazov je spuštati i dizati formu u skladu sa kalendarom trka i istrajati sve do kraja sezone, da recimo poslednja trka kao i u mom slučaju bude na neki način najjače izvedena.

 

Jednom sportista uvek sportista

Volela bi da ispričam kako sam ja došla do toga da se bavim triatlonom. Kako sam već više puta napisala sportom se bavim 27 godina. Moj matični sport sa kojim sam se prvobitno bavila, pa recimo profesionalno (ako je to bilo ikako moguće tamo devedesetih u nejtežim uslovima) je biciklizam, gde sam ostvarila zapažene rezultate svojevremeno.  Zahvaljujući tome moj dragi prijatelj, naš prvi srpski Ironman (1997) Vero Janoš me je te godine pozvao da se isprobam u triatlonu u olimpijskoj distanci (1,5km-40km-10km). Znači prvi susret sa triatlonom je od pre 20 godina. Zaredom sam odradila 3 trke i rekla sebi, „ovo nije za tebe, ostani ti još malo u biciklizmu”.  Tada sam donela pravu odluku, jer moji uspesi su tek počeli da se ređaju u tom sportu, šteta što to ljudi oko mene nisu cenili i tako 2002. zauvek sam okrenula leđa biciklizmu. Ali ono što je ostalo to je pre svega ljubav prema bicikli, snažno delovanje u toku vožnje, osećaj sigurnosti, stvari koje se uče godinama i ne mogu se izbrisati. Posle toga je sledila moja trkačka maratonska avantura već u rekreativnom svetu koja traje do današnjeg dana.

 

Nema slučajnosti

Opredeljenje pored triatlona mogu da zahvalim jednoj povredi, koja mi je promenila život 360 stepeni. Tada 2013.godine ni slutila nisam šta život hoće od mene, i mislila sam da je smaks sveta i da je sportskoj karijeri došao kraj. Dijagnostikovana mi je diskus hernija na donjem delu leđa. Zaustavljanje svih mojih dotadašnjih aktivnosti i zakoračenje u nešto novo nepoznato za mene, temeljna promena životnog stila. Rehabilitacija je trajala mesecima čak što više godinama. Prvo sam naučila neke osnovne svakodnevne vežbe koje i dan danas radim,  primila razne terapije, pa posle ubacila plivanje u svakodnevni režim aktivnosti. I tu je nešto kliknulo u glavi. Gledajući naše triatlonce iz Subotice kako treniraju, negde podsvesno sam se i ja odlučila da hoću! To je taj sport koju želim da probam ponovo. Svesna tome da mi trčanje više nikad neće biti kao nekad zbog kičme, ali ipak mogu još da trčim, odlučila sam se da ću prvo početi sa sprint triatlonima ili sa duatlonom. I tako tek 2015. sam skupila dovoljno hrabrosti da odem na prvi moj duatlon u Somboru negde u maju mesecu. Rezultatom sam bila više nego zadovoljna, ali sa oprezom sam se odlučila da pored kraće trke u trčanju u toj sezoni ne želim više da se takmičim, još nisam bila spremna, ali i dalje sam bila istrajna što se zacrtanog cilja tiče. 

Da bi korigovala tehniku trčanja pohađala sam kurs Chi Runninga u Budimpešti i sve više sam bila samouverena, da ću jednog dana ponovo moći i brzo da trčim. Počela sam više da plivam i više da vozim.

 

Zaključak

 

Posle sada već uspešno završene dve sezone 2016 i 2017 u triatlonu sam tek prepoznala šta je dragi Bog hteo samnom i sa povredom koju sam dobila kao prepreku na životnom putu. Hteo je da me uspori i da mi promeni tok razmišljanja odnos prema sebi i prema sportu, takođe odnos prema drugim ljudima, da naučim strpljenja, strpljenja i strpljenja. U triatlonu sam našla sve to.

Neću da favorizujem sebe, ipak imam 40 i kusur godina, dok mogu da napredujem, a sigurna sam da još mogu, trudiću se, ali svesna tome da na mlađima svet ostaje duboko se klanjam pred njihovim rezultatima. Poruka ovog teksta je da ljudi skontaju da nema nemogućeg, nemoguće je tamo gde nam mozak povuče crtu. Mogla sam i ja da se odlučim da izigravam invalida, ali nisam htela, životni instikt je bio jači od mene i trostrukom pobedom sam izašla iz teške situacije. Ove godine sam radila tri Halfironmana zaista sam umorna, nagodinu planiram bar toliko i naravno ne da mi mira famuozni Ironman u fulu isto u skorije vreme. Nemam ličnog trenera, sama sebi pišem plan (trener sam u biciklizmu), ne treniram po wattima, treniram po klasično dobrom običaju a to je da slušam svoje telo. Puno prijatelja sam stekla u ovom sportu i naravno sam zahvalna na svaki dobijeni savet od njih. U privatnom životu se bavim administracijom i pored svojih treninga uspešno vodim Školu trčanja u Subotici i uživam u napretku odraslih ljudi koji tek sada zakoračaju u svet rekreativnog trčanja. Jednostavno volim da budem u sportu i sa sportistima.

 

Lični rekord

Rezultat na trci 11TriBelgrade 5:06:47 mi je trenutni PB (lični rekord). Pored stomačnih tegoba pokušala sam da uživam na trci. Uživala sam u plivanju u kristalno čistoj vodi, uživala u vožnji, da sam dovoljno brza još uvek i da smanjujem razmak između vodeće i sebe koji je nastao zbog slabijeg plivanja. Uživala sam čak i u trčanju, mada tu sam se već ozbiljno borila sa stomakom, ali toliko divnih ljudi su oko mene dovikivali moje ime, navijali za mene da jednostavno nisam mogla ne uživati.

 

Hvala i hiljaditi put svima, volonterima, organizatorima, prijateljima i nepoznatim dragim ljudima. Zaista ću pamtiti ovu trku među najlepšima do sada. Hvala!

 

 

.

The post Sa rehabilitacije pravac u triatlon, veliki životni preokret! appeared first on TRČANJE.rs.

Trčanje je STRAVA, a sada ga pokreće i Magnetrans!

$
0
0

Da je trčanje STRAVA znaju svi koji čitaju ovaj sajt! A da li doprinosite tome kroz našu STRAVA grupu? Ako niste, pridružite nam se, jer ćemo počevši od danas, nedeljno nagrađivati najbrže, najsporije, najzanimljivije, najizdržljive trkače na STRAVA grupi, uz podršku Hemofarma i brenda Magnetrans!

Kako da se priključim?

Napravi account na Stravi 

STRAVA je stvarno super aplikacija, jer možeš da je koristiš samostalno ili da samo sinhronizuješ svoj account koji imaš preko tomtoma, garmina, suunto ili drugog sata, pogledaj sve podržane aplikacije ovde.

Učlani se u grupu trčanje.rs

Kada se priključiš, učlani se u trčanje.rs grupu klikom na ovaj link:

UČLANI SE

U grupi ćeš videti preko 300 trkača i trkačica (broj raste svakodnevno) koji trče i svoje km sihnronizuju kroz grupu.

Prati notifikacije na mejlu i na sajtu trčanje.rs

Na kraju svake nedelje odabraćemo jedan NAJ rezultat i nagraditi ga. Prati nas da bi znao da smo odabrali baš tebe! (pisaćemo ti na stravi)

Jedne nedelje možda će najsporiji pace dobiti nagradu!

Kada ti pošaljemo notifikaciju da si pobedila/o, pošalji nam adresu na: kontakt@trcanje.rs i nagrada stiže na tvoju adresu!

  • Nedeljna nagrada je kutija Magnetransa
  • Mesečna nagrada sadržaće i poklone iznenađenja (prilagođene trkačima!)

Uslovi su da si stariji/a od 16 godina i da ti nagrada stigne na adresu u Srbiji!

Hajde da sakupimo preko 1000 km nedeljno na stravi svi zajedno!

The post Trčanje je STRAVA, a sada ga pokreće i Magnetrans! appeared first on TRČANJE.rs.

Počelo je prijavljivanje za prvi Beogradski polumaraton

$
0
0

Prvi Beogradski polumaraton biće održan 3. decembra 2017. godine, a u sebi će sadržati trku na 21,1 km kao i trku na 10 km.

Gradonačelnik Beograda g. Siniša Mali je najavio da Grad Beograd podržava ovu manifestaciju.

 – Naša je obaveza da podržimo ovakvu manifestaciju koja doprinosi i promociji našeg grada i promociji zdravog života, istakao je Mali, koji je ostavio mogućnost svog učestvovanja i u ovoj trci, budući da je već imao priliku da ove godine istrči polumaraton na Beogradskom maratonu.

On je najavio da će svi veliki infrastrukturni radovi koji su u toku u srpskoj prestonici biti završeni do 3. decembra i da će gradske saobraćajnice biti prohodne za održavanje ove manifestacije.

– Nakon 30 godina Beogradskog maratona, u našoj prestonici će u drugoj polovini godine biti organizovan još jedan značajan trkački spektakl. Beograd se na ovaj način približava drugim velikim gradovima u svetu, od Budimpešte do Praga, Njujork, Čikaga… koji u svom kalendaru već imaju trke polumaratona, do Londona koji kreće sa polumaratonom sledeće godine. Beograd kreće već ove godine – istakao je Mali i zahvalio organizatoru trke, preduzeću „Beogradski maraton” na naporu, istrajnosti i energiji i rekao da će kao i uvek, Beograd biti uz Beogradski maraton.

On je izrazio zadovoljstvo što će u glavnom gradu Srbije biti organizovan još jedan trkački spektakl i pozvao Beograđane da se u što većem broju pridruže ovoj sjajnoj manifestaciji i na taj način još jedanput pošalju lepu sliku sporta i zdravlja u svet.

Dejan Nikolić, direktor Beogradskog maratona, tim povodom je izjavio: “Pozivamo sve zainteresovane trkače, da što pre obezbede sebi mesto u jednoj od dve trke, jer je broj mesta ograničen na po 2000 trkača, tj. ukupno 4000 učesnika. Ovogodišnji, prvi Beogradski polumaraton biće dobra prilika za sve buduće učesnike 31. Beogradskog maratona da provere svoju formu i da imaju dodatni motiv da treniraju u narednom periodu. Učesnike u “Beogradskih 21” i “Beogradskih 10” očekuje nova, atraktivna staza.

Svi zainteresovani se mogu prijaviti na internet stranici Beogradskog maratona www.bgdmarathon.org

The post Počelo je prijavljivanje za prvi Beogradski polumaraton appeared first on TRČANJE.rs.

Otvaranje Go Active prodavnice u prvi plan istaklo saradnju sa Inspired by Hope timom

$
0
0

U tržnom cenetru Rajićeva, uz podršku mnogih sportista, trkača i profesionalaca iz industrije otvorena je nova koncept prodavnica Go Active, iza koje stoji Đak Sport.

Centralni deo manifestacije bilo je ozvaničenje saradnje sa timom Inspired by Hope, ali i podrška Go Active prodavnice Skyrunning ligi Srbije.

Trčanje kao mehanizam za promenu fokusa

Tim maratonaca Inspired by HOPE, koji je formiralo Udruženje pacijenata Plućne hipertenzije Srbije,
predstavljen je u novootvorenoj sportskoj prodavnici Go Active u Tržnom centru Rajićeva.

U okviru ovog ambicioznog i humanog projekat predviđeno je da deset trkača za godinu dana istrči ukupno 50
polumaratonskih ili maratonskih trka sa ciljem da se podigne svest o Plućnoj hipertenziji i neophodnosti da se
ova bolest što pre otkrije i adekvatno leči.

Brend prodavnica kompanije Đak Sport, Go Active, partnerski će pomoći Inspired by HOPE timu da skrene
pažnju na težinu, retke ali veoma progresivne bolesti Plućne hipertenziji čiji je prosečan životni vek bez
terapije 2,6 godina. Značaj uspostavljanja rane dijagnoze može biti ključan u preživljavanju pacijenata,
kojima još uvek u Srbiji nije dodeljeno adekvatno lečenje i terapija.

Više to timu saznajte i zapratite ih na FB stranici 

Naš tim Inspired by HOPE dobio je novu energiju i prijatelje u kompaniji Đak sport koji žele da nam
pomognu da postanemo prisutniji, svesni da se naša životna maratonska trka nastavlja. Mi ćemo
ponosno nastaviti da trčimo u 2018. toj godini na najpoznatijim trkama kod nas i u regionu, da
ostajemo bez daha u čast svih obolelih osoba od Plućne hipertenzije, kako bismo podigli svest o ovoj
retkoj, teškoj i progresivnoj bolesti. Nećemo stati sa trčanjem sve do trenutka dok se i poslednjoj
osobi sa PH u Srbiji ne obezbedi adekvatna terapija, koja je dostupna u gotovo svim zemljama u
regionu, a koja će im omogućiti da dišu i ono što je najvažnije, produžiće im život

izjavila je Danijela Pešić, predsednica Udruženja pacijenata plućna hipertenzija.

Humani trkači će u 2018. godini trčati ukupno 50 polumaratonskih ili maratonskih trka, a veliku podršku
imaće u Go Active prodavnicama.

– Go Active je koncept osmišljen da spaja ljude i da promoviše sport i zdrav život. Zbog toga smo se
danas i okupili kako bi promovisali jedan projekat koji spaja sve to i još ima plemenit cilj – boriti se za
nečiji život. Posebno smo ponosni što će Đak Sport i Go Active biti deo Inspired by HOPE tima,
momaka i devojka koji će svojim sportskim učešćem pokušati da skrenu pažnju na jednu retku bolest
koju karakteriše velika borba, upravo onakava kakvu sami trkači doživljavaju na stazi. U svakom
sportu je timski rad ključan i nadamo se da će se pored Go Active, timu Inspired by HOPE timu
prikljčiti i drugi partneri jer što nas je više, naš tima ima više šanse da pobedi, odnosno pošalje pravu
poruku 

izjavio je izvršni direktor Đak Sporta Predrag Tripković.

Go Active kao novi outdoor i trkački koncept shop

Juče je i zvanično otvorena nova trkačka prodavnica, u TC Rajićeva, na do sada najvećem prostoru posvećenom outdooru i trčanju.

Ideja iza Go Active projekata jeste da ova prodavnica bude podjednako i destinacija za kupovinu, ali i mesto za
druženje i sastajanje ljudi koje trening, trčanje i planinarenje povezuje.

Na licu mesta možete da testirate pronaciju, ali i po prvi putu Srbiji da vas specijalizovana kamera snima dok trčite na traci, i onda anlizira ceo korak, bosonogo ali i sa patikama koje softver preporuči, kako bi se tehnika ispravila na licu mesta. Ovaj koncept ćemo svakako detaljno istestirati i predstaviti čitaocima.

Analiza koraka na traci je jedinstvena u Srbiji

U radnji rade obučeni prodavci za asistenciju pri izboru patika, prepoznaćete ih po medaljama na kojima piše Running PRO. Ovo je koncept koji smo razvili na sajtu i spuštamo ga kroz saradnju sa brendovima do potrošača, kako bi doživljaj kupovine ostavio utisak dobro donete odluke a vi bili zadovoljni izborom.

The post Otvaranje Go Active prodavnice u prvi plan istaklo saradnju sa Inspired by Hope timom appeared first on TRČANJE.rs.

Kostolački polumaraton – legionar trči na svoj rođendan!

$
0
0

Poslednji septembarski dan, pola šest ujutro. Jedan momak u svojoj sobi, u Beogradu, otvara svoje oči, ali je već razbuđen. Svestan je da je danas njegov dan. Pored toga što mu je rođendan, ide u Kostolac da trči polumaraton. Dobrodošli u moju priču.

Sa kolegom krećem put Kostolca. Raspoloženje je na mestu, put je odličan, muzika još bolja. Vrlo brzo stižemo na odredište, u Viminacijum, gde se nalazio prijavni centar. Ekspresno smo podigli brojeve i startne pakete i seli u kafić da sačekamo ostatak tima.

BURT ekipa na startu

Startni paket je bio odličan s obzirom da je startnina bila jedna od jeftinih u poređenju sa drugim trkama u Srbiji. Majica je odlično dizajnirana, startni broj gumiran, kesa je platnena, a tu je i magnezijum i izotonik na rastvaranje i flaša vode. Ubrzo je stigao i ostatak tima, pa smo se lagano ukrcali u autobuse i krenuli prema centru Kostolca, odakle smo počeli trku.

Okrepe su bile na svakih 3km, tako da mi nije teško palo što sam krenuo trku bez praćenja aplikacije za merenje.

Volonteri su bili izuzetno organizovani, a meštani su izlazili pored puta i aplauzom su nas podržavali. Posebno je prijala podrška najmlađih, koji su stajali i čekali da im „bacim pet“, a potom srećni skakutali okolo. Staza nije bila jednolična, a moj (verovatno vrlo subjektivni) osećaj je da su dominirale uzbrdice. Vetar je bio malo jači, što se posebno osećalo na poslednjim kilometrima, kada smo prolazili kroz nenaseljen deo. Na cilju su nas čekali volonteri sa posebnim, keramičkim medaljama, u skladu sa nazivom manifestacije (Trka legionara); okrepa u vidu voća, izotonika i piva; ruže za takmičarke; i naravno Rale Simić.

Rođendanski polumaraton nisam istrčao kao što sam očekivao, ali na kraju mogu biti zadovoljan jer sam ponovio lični rekord. Iako sam danima ranije bio bolestan i imao temperaturu, bio sam u pravu kada sam tvrdio da je ova trka nešto što ne smem da propustim. Boleo me je stomak, ali sam uprkos bolu, uzbrdicama i vetru uspeo da završim trku, sa osmehom na licu i zastavom mog tima na leđima.

Za kraj, iskoristio bih priliku da čestitam prvo mesto mojim timskim kolegama Stefani Cerovini i Dejanu Španoviću, koji su u stilu rimskih legionara pokorili Viminacijum u trci na 5 km.

Čestitam i ostatku mog BURT-a na rezultatima na trci, ali i svim drugim trkačima i trkačicama koji su učestvovali, i naravno organizatorima. Neverovatno dobro organizovana trka, za prvi put.

Kostolac je opravdao očekivanja, i postavio dosta visoke standarde.

Da li ste ga i vi trčali i kakva su vam iskustva?

 

The post Kostolački polumaraton – legionar trči na svoj rođendan! appeared first on TRČANJE.rs.

Viewing all 2908 articles
Browse latest View live