Quantcast
Channel: TRČANJE.rs
Viewing all 2880 articles
Browse latest View live

9 moći lubenice

$
0
0

Zapamtite ovih devet osobina koje ima lubenica.

1. Ima malo kalorija

Lubenica je vrlo niske energetske vrednosti i sadrži samo 26,5 kalorija u 100 g. Ona je odlična za rehidraciju.

2. Održava ph vrednost neutralnom

Većina namirnica koje svakodnevno unosimo povećavaju kiselost krvi, dok se naš organizam bori da ph vrednost održi neutralnom. Lubenica spada u alkalizirajuće namirnice smanjuje kiselost našeg organizma.

3. Dobar antioksidant

Ova letnja poslastica jako je dobar izvor antioksidanata, pre svega vitamina C, vitamina A, beta karotena, kao i jedinjenja iz grupe karotenoida-likopena. Ovi snažni antioksidanti neutrališu slobodne radikale, koji mogu da prouzrokuju brojne štetne transformacije, kao što je hemijska transformacija holesterola koji se nakon toga lepi za zidove krvnih sudova i može da prouzrokuje transformaciju ćelija debelog creva i tako dovede do kancerogenih promena ovih ćelija; pojačavaju napade astme jer dovode do sužavanja disajnih puteva, pojačavaju zapaljenje zglobova koje prati artritis itd. Dobra vest je da su brojna istraživanja dokazala da unos hrane koja je obogaćena vitaminom C i beta karotenom, kao što je lubenica, sprečavaju srčana i kancerogena oboljenja.

4. Izvor vitamina

Lubenica je dobar izvor vitamina B grupe, posebno vitamina B6 i B1 koji su vrlo značajni za proizvodnju energije u ćelijama, a koju mišići troše tokom napora. Dakle, lubenica pomaže da se ne osećate umorno i da imate više energije!

5. Izvor magnezijuma i kalijuma

Ovo letnje osveženje je dobar izvor magnezijuma i kalijuma. Nedostatak magnezijuma je vrlo često uzrok grčeva u mišićima, a kalijum se vrlo brzo gubi iz organizma znojenjem, i vrlo je važno nadoknaditi ga.

6. Omogućava visok unos tečnosti

Uživanje u lubenici znači i visok unos tečnosti što će zasigurno prijati vašim bubrezima i bešici.

7. Snižava krvni pritisak

Ona je dobar izvor citrulina – amino kiseline koju naš organizam koristi za proizvodnju supstanci koje snižavaju krvni pritisak, ali i supstanci koje su značajne za obolele od diabetesa tipa II jer povećavaju osetljivost na insulin.

8. Smanjuje rizik određenih bolesti

Unosom tri šolje voća na dan značajno smanjujete rizik od nastanka degenerativnih bolesti očiju – lubenica je idealan izbor, niskokalorična je, osvežavajuća i rehidrirajuća.

9. Pomaže gubitak kilograma

Lubenica pomaže u smanjenju kilograma, posebno ako je pojedete pre obroka, npr. pre ručka.

Sada možete još više da uživate u ovom slatkom voću znajući šta vam sve donosi.

The post 9 moći lubenice appeared first on TRČANJE.rs.


5 najboljih sunčanih naočara za trčanje

$
0
0

Kada sunčanim danima trčimo napolju, prventstveno treba da zaštitimo kožu kremom za sunčanje, sa najmanje SPF 30 i UVA zaštitom, ali istovremno, razmišljajte o očima, ukoliko ne nosite kačket, naočare su obavezne.

Ukoliko tražite sunčane naočare za trčanje, pomoći ćemo vam sa 5 modela i nekoliko činjenica koje vam mogu pomoći u izboru.

Evo naših top 5

  1. Oakley Radar
  2. Oakley Flak
  3. Carrera 4005
  4. Puma 002
  5. Esprit 19627

Oakley Radar sa svim svojim modelima je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih sportskih sunčanih naočara kod trkača, biciklista i triatlonaca. Veoma široko vidno polje kao i zakrivljenost stakala mu daje aero izgled. Trkače štiti u svim vremenskim uslovima i ispunjava uslove kod sve zahtevnijih sportista. Moguće ga je birati u preko 20 boja a  postoji i  mogućnost izbora Prizm stakala kao i polarizovanih.

Oakley Flak je manji model iz Oakley porodice sportskih sunčanih naocara. Veoma atraktivan sa širom mogućnošću nošenja. Sportisti i rekreativci ga nose i mimo sporta. Veliki raspon boja okvira kao i stakala daje mogućnost da ga uklapate u dnevnu garderobu. Veoma lagan model ali sa druge strane veoma otporan. Idealan izbor za muškarce ali i za žene. Moguće ga je birati u preko 20 bojaiI mogućnost izbora Prizm stakala.

Carrera 4005 je model za 2018 godinu. Ovaj model je nastao kao spoj svih prethodnih modela, gde su dizajneri i inžinjeri dodavali ono najbolje. Izuzetno lagan sa idealnim prijanjanjem na lice. Gumirana anatomska papučica ne dozvoljava magljenje stakala kao ni klizanje sa lica. Model dolazi u dve boje okvira kao i sa mirror efektom na staklima.

Puma 002 udarni model Pumine kolekcije sportskih naočara. Lagan, udoban, moderan, jeftin sa mirror efektom na staklima. Ko nije preterano zahtevan idealan izbor. Dolazi u više boja pa ga je moguce kombinovati uz sve boje sportske opreme.

Espritova kolekcija sportskih naočara je idealan izbor za jugo-istočnu evropu. Ima najbolji odnos cena/kvalitet. Ostale odlike su kao i  kod bilo koje druge lowcoast linije naočara. Ono što je najbitnije je da su sve sporske sunčane naočare iz Kategorije 3. tj. Sa maximalnom zaštitom od UVA I UVB zraka.

Sve ove modele kao i mnoge druge možete naći kod nasih prijatelja u optici Profilens na Novom Beogradu. Bulevar Zorana Djindjica 12z. 011/311-1196
U sklopu očne kuce Profilens, nalazi se i prva Sport optika u Srbiji. Organizovana da izadje u susret profesionalnim sportistima i rekreativcima u segmentu sunčanih i dioptrijskih naočara. Za sve koji imaju problema sa vidom i ne znaju kako to da prevazidju u sportu, tu smo da posavetujemo kao i da ponudimo rešenja.

 

photo: Profilens, Pexels. com

The post 5 najboljih sunčanih naočara za trčanje appeared first on TRČANJE.rs.

Kristijan Stošić: trčao sam i jutro pre svadbe! Upoznajte pobednika BGD maratona 2018.

$
0
0

Pozdrav društvo, u sklopu rubrike “Poznanstva sa staze” danas imam zadovoljstvo da vam predstavim Kristijana Stošića, pobednika ovogodišnjeg Beogradskog maratona i Belgrade Business Run-a.

Kristijan je član AK “Vranjski maratonci” ali i državni reprezentativac u više atletskih disciplina, kao i balkanski prvak u kategoriji veterana na 1500 i 3000 m!

Kada sam ga upoznao u martu 2017. na prvom izdanju polumaratona u Temišvaru nisam ni slutio da pričam sa čovekom koji ima ovako bogatu atletsku karijeru.

Videvši da sam ga pomenuo u prethodnom tekstu, Kris me je pozvao da zajedno odradimo jedan trening, pa sam iskoristio tu priliku da popričam sa njim o nekim trkačkim temama.

Našli smo se na početku Ade, presvukli i krenuli.

Kris, bojim se ću biti previše spor za tebe?

*smeh * Ma ne, ti samo udri tempo koji ti prija, ja te pratim

Važi. Koliko dugo se baviš trčanjem i zašto baš trčanje?

Uvek sam bio aktivan kao klinac i krenuo sam da trčim već u trećem razredu osnovne, na nagovor prijatelja. Ali onako rekreativno, kad mi se trčalo.

Na primer, pet dana uzastopno trčim, pa onda dva dana ništa. I tako neko vreme.

Ja sam iz Vranja, znaš, a tamo tada nije postojao atletski klub, pa sam uporedo sa tim trčanjem krenuo da treniram rukomet.

Prvi klub mi je bio Kometa, pa sam prešao u Mladost iz Užica. Sad trčim u AK Vranjski maratonci i mnogo mi je drago što sam se vratio u Vranje.

Koga bi izdvojio od trenera?

Goran Domazet mi je bio jedini trener, od 1997 – 2011., dok su mi Zoran Stojkovski i Ivan Stanković pomogli da pređem u sadašnji klub. Dosta sam naučio i od Slavka Kuzmanovića, dok sam trenirao u užičkoj Mladosti.

Zašto mi je to ime poznato…

Zato što je on trener Olivere Jevtić!

Jesi li imao neke uzore?

Majka Džonsona!

Ali on je bio sprinter. Ti si dosta uspešan i na srednjim i na dugim prugama, zar ne?

Jeste, ali on je za mene uvek bio najveći car. A ja prosto volim trčanje i trčao sam skoro sve.

Bio sam prvak države na 10 k, 21 k i u planinskom trčanju. Trčao sam uz Avalski toranj, Geneks kulu, hotel Slaviju. Bilo je tu svačega. Imam preko 400 zvaničnih trka iza sebe.

Mene je trčanje toliko obuzelo da stalno razmišljam o njemu. Kad idem u goste, ja nosim opremu za trčanje. Čak sam i pre svoje svadbe ustao u 5 ujutru da odradim trening!

Moja žena kaže da bih postao milioner kad bih se poslu posvetio koliko i trčanju *smeh*

Pošto si je pomenuo, moram da pitam, kako tvoja žena gleda na to?

Kod trčanja je mnogo bitna podrška porodice. Nažalost, dešava se da porodica trpi. Ipak, moja žena, Aleksandra Stošić, je i sama bila reprezentativka na 100, 200 i 400 m, tako da ima razumevanja.

Čak i kad spremaš maraton? Koliko tada trčiš?

Maraton je kao beba! Moraš maksimalno da mu se posvetiš. Da to radiš sa ljubavlju. Nekad te ide, a nekad ne, nekad se razboliš, pa moraš da se lečiš, odmaraš…

Ja trčim oko 400 km mesečno, mada se za maraton inače trči 800 – 1000 km mesečno, da bi se postigli vrhunski rezultati.

Ove godine si pobedio na Beogradskom maratonu. Neki ljudi kažu da im je bilo sjajno i nemaju zamerke (ja sam među njima), dok drugi kažu da je kvalitet opao, između ostalog i zato što nije bilo zvučnih stranih imena. Šta ti misliš?

Vidi, mislim da je Dejan Nikolić ove godine hteo da populariše naše trkače. A što se mene tiče, akcent i treba da bude na našima, da im se da prostora.

Na trci je bilo više od pet i po hiljada trkača, što je za svaku pohvalu i mislim da je trka bila uspešna i dobro organizovana.

Ove godine je tvoj tim pobedio na Belgrade Business Run-u. Kako ti se čini ta trka?

Moj tim čine još Marina Mitrović i Strahinja Denčić, a zovemo se Marinci, po Marini. Jedino prve godine nismo pobedili.

Tad se trčalo na 3 km, u Topčiderskom parku. Mislim da je bilo oko 100 timova.

Prošle godine se trčalo na 5 k, staza je išla samo uz reku, i bilo je bolje. Mnogo više trkača je bilo.

Ove godine je već bilo vrhunski, vidi se da su strahovito napredovali.

Neke sugestije za dogodine?

Bilo bi lepo izvesti pobedničke timove na binu da ih učesnici pozdrave aplauzom. Lep je to osećaj, i jedinistvena prilika za neke ljude da se nađu “na pozornici”.

Koliko se trčanje promenilo u poslednjih desetak godina?

Dosta. Da li možeš da zamisliš kako su me čudno gledali u helankama pre deset godina? Doduše, i danas te gledaju kao čudaka.

Što se kvaliteta tiče, mislim da su se ranije postizali bolji rezultati. Danas se svi oduševe kad neko istrči 5 km za 16 minuta, a ranije je to bilo normalno.

Ima i danas odličnih trkača, naravno. Mladi Nemanja Cerovac, recimo, on je najveći talenat u poslednjih 20 godina možda. Miloš Dragović, Nikola Bursać i Elzan Bibić takođe jako dobro rade i lepo napreduju.

Zatim i Biljana Bursać, uzela je treće mesto na Beogradskom maratonu, to je veliki uspeh.

(samo par dana nakon ovog razgovora, Bilja je uzela 3. mesto na Vučko trejlu na 39 km! Čestitke!).

Čini mi se da danas imamo mnogo više rekreativnih trkača nego ranije? Na uličnim trkama i generalno, po parkovima, svuda po gradu…

Svakako, i to je sjajna stvar. Što se trka tiče smatram da je uspeh samo istrčati 21 i 42 k, sa bilo kojim vremenom. Tu svi imaju svoju ulogu i dobro je što se trčanje širi.

Kako to misliš, svako ima svoju ulogu?

Pa, organizatori moraju da opravdaju sredstva koja dobiju od opštine, recimo. Trude se da privuku zvučna imena.

Tako se obezbeđuju bolje medalje, bolja okrepa, itd. Najbolji (trkači) su magnet koji privlače sponzore, a rekreativci su tu da obezbede brojnost.

I niko nikoga tu ne omalovažava, da se razumemo, svi imaju isti tretman, i cilj svega je da se celo iskustvo unapredi.

Sad si me podsetio na nešto. Među ljudima se ponekad povede diskusija oko toga da li na trkama treba odvojiti elitu od rekreativaca. Šta ti misliš?

Zašto? Ne mislim da treba. Čim postoje nagrade, to je takmičenje i niko nikoga ne sprečava da trenira bolje, više, jače, i da u narednim godinama bude konkurentniji i izbori se za nagradu, postolje, rezultat.Da li od trčanja /atletike može da se živi?

Zavisi. Od atletike možeš da živiš samo ako imaš vrhunske rezultate. Ako dobiješ stipendiju od Saveza, nekog kluba, grada, ministarstva, ili da nađeš privatnog sponzora.

Ali moraš biti najbolji, a za to ti treba vremena i mnogo rada, pravilna ishrana i odmor, vitaminizacija, više treninga dnevno, itd. Nemoguće je postići ovo uz redovan posao.

Šta čini dobrog trkača? Mnogi pominju fizičku građu, visinu, tehniku…

Ma kakvi. Najvažnija je inteligencija. Na trci moraš da pratiš sve, da gledaš da li se neki trkač znoji, da li gleda u sat, da li se osvrće iz sebe…

Moraš da napraviš dobru taktiku.

A ovako generalno, kao što rekoh, potrebno je mnogo rada, kvalitetan trening i odmor. Za nekoga ko hoće ozbiljnije da se bavi trčanjem sponzori su takođe neophodni. Ukratko, dobri uslovi.

Čuo sam da si uključen i u neki boot kamp?

To vodi moj drugar Marko Mažar, a ja sam bio gost kod njega i odrzao trening atletike, savetovanje, malo vežbi i uvod u trčanje na zanimljiv način. Moja iskustva sa takmičenja i tako to.

Najbolje trke u državi i regionu koje preporučuješ?

Trka prijateljstva u Kuli, Vranjski maraton, Zagreb, Košice, planinske trke, trke s preprekama…

Sve gde je akcenat na tim nekim lepim elementima koji prate trku, gde je zabava u prvom planu.

Nešto što zahteva malo više koncentracije i spretnosti, gde postoji žurka posle trke i slično.

Planovi za budućnost, do kad planiraš da trčiš?

Dok sam živ!

Pa da….i ja bezveze pitam.

Ovim putem želim da se zahvalim Kristijanu na vremenu i poželim mu puno uspeha na stazi i van nje,  a vama ostalima, dragi trkači, želim da nastavite vredno da trenirate, dobro se odmarate i uživate u letu!

Do sledećeg čitanja, N.

 

The post Kristijan Stošić: trčao sam i jutro pre svadbe! Upoznajte pobednika BGD maratona 2018. appeared first on TRČANJE.rs.

21. Simonovićevi dani i 5. kolo Vojvođanske treking lige

$
0
0

Ako volite prirodu, bilo da pešačite ili trčite, ovaj izlet početkom avgusta u Kupusini je prava stvar za vas.

Organizator: Planinarsko društvo „Dr Radivoj Simonović“ Sombor

Kada: 04-05. avgust 2018.

Gde: Planinarski dom u Kopusini

Program i satnica

Subota, 04. avgust – doček gostiju u planinarskom domu u Kupusini, smeštaj i druženje

Nedelja, 05.08.

08:00 – prijava učesnika

09:30 – start učesnka treking lige

10:00 – svečano otvaranje „21. Simonovićevih dana“ u Domu u Kupusini

10:10 – polazak na pešačku turu

15:00-18:00 – ručak i slobodne aktivnosti

18:00 – kulturno-zabavni program i dodela zahvalnica za učešće, zatvaranje akcije ispraćaj gostiju sa prenoćišta

5. kolo VTL

U ponudi su tri staze:

Mala staza 27 km, bez visinske razlike, ravničarska staza, vremenski limit za prelazak staze 6,5 sati. Staza vodi bentom. Krećete LEVO do prevodnice. Sada DESNO sve asfaltnim putem do KT 1 – voda na oko 8 km. Skrećete desno pored kapije. Pravo putem do KT 2 – voda. Skrećete desno u šumu, 3 km do KT 5 – voda. Desno uz kanal (Vama je kanal s leve strane). Izlazite na prevodnicu, levo do KT 6 – voda. Nastavljate pravo do Doma – cilj (KT 1, KT 2, KT 5 i KT 6).

Srednja staza 35 km, bez visinske razlike, ravničarska staza, vremenski limit za prelazak staze 9 sati. Staza vodi bentom. Krećete LEVO do prevodnice. Sada DESNO sve asfaltnim putem do KT 1 – voda na oko 8 km. Skrećete desno pored kapije. Pravo putem do KT 2 – voda. Dalje putem do KT 3 – voda. Desno, pratite markaciju oko 4,5 km do kanala. Skrećete DESNO, oko 2,5 km do KT 5 – voda. Dalje uz kanal (Vama je kanal s leve strane). Izlazite na prevodnicu, levo do KT 6 – voda. Nastavljate pravo do Doma – cilj (KT 1, KT 2, KT 3, KT 5 i KT 6).

Velika staza 41,5 km, bez visinske razlike, ravničarska staza, vremenski limit za prelazak staze 10 sati. Staza vodi bentom. Krećete LEVO do prevodnice. Sada DESNO sve asfaltnim putem do KT 1 – voda na oko 8 km. Skrećete desno pored kapije. Pravo putem do KT 2 – voda. Dalje putem do KT 3 – voda. Dalje putem do KT 4 – voda. Na oko 20,5 km. Skrećete DESNO. Imate oko 5 km kroz šumu, do kanala. Kod kanala skrenite DESNO. Imate oko 6,5 km uz kanal do KT 5 – voda. Dalje uz kanal (Vama je kanal s leve strane). Izlazite na prevodnicu, levo do KT 6 – voda. Nastavljate pravo do Doma – cilj (KT 1, KT 2, KT 3, KT 4, KT 5 i KT 6).

Svi učesnici Vojvođanske treking lige su u obavezi da se striktno pridržavaju Pravilnika lige. Svaka nepravilnost (skraćivanje staza) će biti sankcionisana diskvalifikacijom.

Uplata kotizacije je 300 dinara. Svaki učesnik dobija mapu staze na A4 formatu, učesničku knjižicu u kojoj se vrši overa prolaska kroz kontrolne tačke.

Svi koji uspešno savladaju stazu dobijaju diplomu na kraju akcije i bedž akcije. Prvoplasirani dobijaju medalje (po tri prvoplasirana, sa svake staze posebno u muškoj, ženskoj kategoriji i dečijoj).

NAPOMENA: Prema Zakonu o sportu svaki takmičar bi trebao da ima potvrdu, ne stariju od 6 meseci, o utvrđenoj opštoj zdravstvenoj sposobnosti, a mlađi od 16 godina i o posebnoj zdravstvenoj sposobnosti.

Pešačka tura

Staza je duga 11 km. Kreće se od  Planinarskog doma do Čarda „Pčela“ Kupusina gde postoji mogućnost kupanja, a zatim se vraća u Planinarski dom.

Ulaznica u SRP „Gornje Podunavlje“: 120din. odrasli, 60din. za decu od 8 do 18 godina.

Smeštaj: u sopstvenim šatorima-besplatno. U planinarskom Domu po ceni od: 300din. za noć. Za Planinarski dom je potrebna rezervacija, zbog ograničenog broja ležajeva.

Ishrana: Organizator obezbeđuje 1 kuvani obrok (nedelja) po ceni od 200din. (poneti posuđe), a ostali obroci iz ranca.

Odeća i obuća: (planinarska-ravničarska) prilagođena vremenskim uslovima pred polazak i kupaći kostimi.

Obavezna planinarska kartica sa plaćenom članarinom za tekuću godinu.

Svaki planinar nastupa na svoju odgovornost.

Kontakt osobe: Ivanka Švraka, blagajnica 063/855-5155; Branko Štigmund, predsednik 064/100-4930; Anđelka Maćešić, načelnica za akcije 063/520-954; Piroška Tomašev, sekretarka 064/225-2858

The post 21. Simonovićevi dani i 5. kolo Vojvođanske treking lige appeared first on TRČANJE.rs.

Kada je vreme za odmor? Obratite pažnju na ovih 10 indikatora

$
0
0

Obratite pažnju na ovih 10 indikatora koji će vam reći da li da nastavite sa treningom ili da odmorite.

Ako ne date sebi dovoljno vremena za odmor i oporavak, vaše telo neće moći da se adaptira na težinu treninga – nećete biti jači, nećete biti brži. Ako predugo zanemarite odmor gubićete snagu i brzinu. Potonućete u crnu rupu zvanu – pretreniranost.

Najpre će trpeti vaš san i nivo energije, dok će se vremenom i vaš imuni sistem lagano slamati i izgubićete apetit. To je kao da uništavate svoj sopstveni motor. … Rekreativci takođe mogu da se preforsiraju. Pored svih rokova, poslova, računa, pored dece i manjka sna, najveći je izazov dobro se odmoriti između treninga i od njega.

Restwise je aplikacija koja meri nivo oporavka tela tokom i nakon vežbanja i prati od jutra vaše svakodnevne unose bioloških kriterijuma na osnovu kojih možete da odredite na kom ste nivou oporavka na skali od 1 do 100.

 

Obratite pašnju na sledećih 10 kriterijuma. Ako se prepoznate u tri ili više njih, trebalo bi da usporite ili da potpuno odmorite nekoliko dana kako biste se osnaženi vratili treningu.

1. Smršali ste od juče

Ako ste izgubili 2% svoje kilaže za jedan dan to govori o tome da vam variraju telesne tečnosti. Najverovatnije je da ste dehidrirali tokom ili nakon poslednjeg treninga. Dehidratacija negativno utiče kako na mentalni tako i na fizički deo vašeg treninga i može da ugrozi kvalitet vašeg sledećeg treninga.

2. Puls vam je povišen dok mirujete

Ujutru kada ustanete izmerite puls da biste videli koji je vaš normalan puls. Kada mirujete a puls vam je pojačan to je znak stresa. Vaš nervni sistem je spreman za borbu, hormoni se oslobađaju i ubrzavaju rad srca kako bi obezbedili veći dotok kiseonika do mozga i mišića. Naše telo ne prepoznaje razliku između psihičkog i fizičkog stresa. Jači trening i težak dan na poslu zahtevaju poseban odmor.

3. Niste dobro ili dovoljno spavali

Kada pronađete način kojim ćete sebi obezbediti trajno dobar san doprineće porastu hormona rasta koji je dobar za obnovu mišićnih vlakana. Nekoliko loše prespavanih noći zaredom može negativno da utiče na vaše imune, motorne i kognitivne funkcije što nije dobra kombinacija za trening.

4. Urin vam je tamnožut

Ova pojava može da bude znak dehidratacije osim ukoliko niste uneli određene vitamine, suplemente ili posebnu hranu veče pre. Što je boja tamnija to se više telo bori da zadrži tečnosti jer je nema dovoljno. Voda je neophodna za normalno funkcionisanje i oporavak.

5.  Nemate dovoljno energije

Kada se osećate kao da nemate energije to znači da nešto nije u redu. Ključ je u iskrenosti. Sportisti umeju da žmure pred osećajem umora i da ‘guraju’ napred misleći da će ih to učiniti jačima. To ne funkcioniše uvek tako.

6. Osećate se mrzovoljno

Kada vam je telo umorno od treninga (ili drugih faktora) ono proizvodi hormone poput kortizola koji može da izazove preosetljivost ili nervozu. Stres zaustavlja hemikalije kao što su dopamin, neurotransmiter u mozgu koji ima veliki uticaj na raspoloženje. Mrzovoljnost verovatno označava nedovoljno odmora.

7. Bolesni ste

Svaka bolest povećava potrebu za energijom koja će obnoviti vaš imuni sistem koji je radio prekovremeno. Ovo važi i za ženski ciklus. To znači manje sredstava na raspolaganju za oporavak od treninga.

8. Pod upalama ste ili ste povređeni

Bez obzira da li imate upale zbog prekomernog treninga ili ste povređeni vašem telu je potrebno više energije da obnovi i više vremena da se oporavi.

9. Trening je prošao slabo

Ovaj utisak o kvalitetu, intenzitetu i kvantitetu treninga je subjektivan. Ako ste se osećali dobro tokom jučerašnjeg treninga procenićete ga kao dobrog. Ako ste se osećali tromim procenićete ga kao slab. Da biste videli da li vam je potreban odmor odradite nekoliko slabijih treninga zaredom.

10. Nivo kiseonika vam je opao

Nivo kiseonika u hemoglobinu crvenih krvnih zrnaca može da se izmeri putem pulsnih oksimetara (postavljanjem vrha prsta u prenosivi merač nivoa kiseonika, malu spravu). Što je veći procenat tim bolje. Iznad 95 procenta je norma nadmorske visine ili mera sportiste koji je potpuno prilagođen svojoj nadmorskoj visini (iznad 95% je norma u nivou mora za sportistu koji je u potpunosti aklimatizovan za tu “nadmorsku visinu”). Velika je verovatnoća da postoji veza između niskog nivoa kiseonika i potrebe za većim oporavkom.

Izračunajte na kom ste nivou oporavka

Logaritam Restwise programa oporavka naglašava neke kriterijume (npr. trening) više nego druge (npr. raspoloženje) zajedno sa drugim faktorima koji stvaraju preciznu sliku modela oporavka. Ipak, možete da vidite i steknete sliku približnog kvaliteta odmora tako što ćete obratiti pažnju na ovih 10 pokazatelja kako biste znali da li je vreme da odmorite došlo.

U zavisnosti koliko odgovora imate na predhodnih 10 tvrdnji najverovatnije ste u odgovoarajućoj zoni oporavka.

0 – 1 Zeleno svetlo

Možete da trenirate jače.

2 – 4 Oprez

Možete da nastavite sa jačim treninzima ako je to neophodno ali skratite ih ako vam je teško. Bolje je i laganiji trening nego da treninga nema.

5 – 6 Upozorenje

Ulazite u zonu opasnosti …

7 – 10 Opasnost

Morate da se odmorite jedan do sedam dana u zavisnosti od ozbiljnosti i jačine umora tokom prethodnih dana ili nedelja. Možda morate i da posetite lekara.

Osećate se bolje? Imajte na umu da previše odmora ima svoje loše strane. Pre svega vaš trening ne nepreduje. U danima odmora budite aktivni, vozite bicikl, šetajte ili radite jogu.

Mišićima je potrebno 48 sati da se oporave nakon intenzivnog treninga trčanja. tokom tog vremena ćelije se obnavljaju.

Kako vi znate kada je vreme za odmor? Podelite svoje iskustvo.

The post Kada je vreme za odmor? Obratite pažnju na ovih 10 indikatora appeared first on TRČANJE.rs.

Da li odabir patike može da bude ekološki izbor?

$
0
0

Pre tri godine prvi put smo na sajtu preneli vest koja je tada delovala kao da dolazi iz budućnosti, ali nismo bili sigurni koliko će se od toga realizovati:

Ovako je izgledao prvi Parley protip 2015.

adidas se udružio sa Parley for Oceans za čistija mora i ekološke patike. 

Godinu dana kasnije, leta 2016. Napravljeno je prvih 50 pari ovih patika. 

Nisu bile u slobodnoj prodaji, već su podeljene preko instagram takmičenja. Zinedin Zidan bio je prvi promoter.

Ovako su izgledale prve Parley patike puštene u prodaju

Krajem 2016. napravljene su prve UltraBOOST Uncaged patike, a adidas je za cilj u 2017. godini najavio da će u Parley patike ugraditi 11. miliona plastičnih flaša.

2018. patike su u prodaji i kod nas!

Nova limitirana serija patika za trčanje Ultra BOOST Parley i Ultra BOOST X Parley predstavljena je u saradnji sportskog asa Marka ter Štegena, čuvara gola FC Barcelona, brenda adidas Running i ekološke organizacije Parley for the Oceans sa ciljem podizanja svesti o opasnosti od zagađivanja okeana plastikom.

Gornjište ove siluete napravljeno je od okeanske plastike – inovativnog materijala nastalog od prerađenog otpada.

Upotrebom ovog materijala, svaki par novog modela Ultra BOOST Parley i Ultra BOOST X Parley u proseku sprečava čak 11 plastičnih flaša da završe u okeanima.

U skladu sa svojom dugogodišnjom filozofijom očuvanja životne sredine, adidas Running je i na preostalim delovima ove siluete koristio održive, prirodne materijale, koji stopalu pružaju izuzetan komfor, fleksibilan gaz i savršeno prijanjanje.

Tvorci novih modela bili su inspirisani nijansama tamnoplave i zelene boje koje preovladavaju u lukama, pa Ultra BOOST Parley i Ultra BOOST X Parley siluete sjedinjuju moderni dizajn sa inovativnom tehnologijom i poslednjim ekološkim inovacijama.

UltraBOOST Parley 2018.

NFC čip u desnoj patici pruža svojim korisnicima jedinstvenu priliku da se informišu o zagađenju plastikom jednostavnim klikom na telefonu. Kroz ovu mobilnu platformu, korisnici saznaju detalje ove saradnje, te kako da izbegnu učestalu upotrebu plastiku u svakodnevnom okruženju.

Živim pored mora i trudim se da provedem sve slobodno vreme na obali i upravo zbog toga želim da sa brendom adidas i organizacijom Parley doprinesem pozitivnim promenama, koje će zaustaviti uništavanje voda. Ovo je veliki korak u stvaranju boljeg sveta“, rekao je golman FC Barcelona Mark ter Štegen.

Parley je osmišljen sa ciljem ubrzanja procesa promena i podizanja svesti o neophodnosti zaštite naše planete. Volim da radim sa strastvenim zaljubljenicima u sport, mora i okeane, poput Marka i kompanije adidas, koji iznova inspirišu društvenu zajednicu u pronalaženju rešenja u ovom procesu“, dodao je Kiril Guč, osnivač organizacije Parley.

Uveliko trčimo u ovoj patici i prenećemo vam naš iskreni utisak, koliko reciklirana plastika utiče na osećaj na nozi – tj. koliko se razlikuje od standardnog UltraBOOST modela.

Dostupne su u adidas brend radnjama, kao i u specijalizovanim radnjama Run‘n More i Go Active

 

The post Da li odabir patike može da bude ekološki izbor? appeared first on TRČANJE.rs.

Kako trčati uz alergiju na polen?

$
0
0

Najveći broj trkača jedva čeka proleće i leto. Temperature se podižu i sunce je sve sjajnije; prava trkačka idila reklo bi se. Ipak, onaj deo trkača koji pate od alergije strepi svaki put kada treba da krene na trčanje u proleće ili leto. Toj grupi pripadam i ja pa sam pokušao da se malo bolje upoznam sa alergijama i izbegnem dosadno kijanje tokom trčanja i na taj način pomognem sebi da ovaj period u godini provedem onako kako želim, u trku.

 

 

 

Identifikacija

Kako nastaje alergija? Po onome što sam pročitao na internetu, alergija nastaje kao reakcija organizma na strane supstance, poput polena, otrova pčele ili dlake kućnih ljubimaca. Organizam alergične osobe veruje da su ove supstance štetne po njega, pa imuni sistem reaguje kada se ove supstance nađu u našem organizmu.

Simptomi alergije su:

  • Zapušen nos
  • Kijanje
  • Vlažan nos
  • Šištanje (pri disanju)
  • Kašalj
  • Svrab i suzne oči
  • Svrab na koži

Da li je trčanje uzrok alergije?

Iako trčanje nije direktan uzrok alergije, aktivnost ovog tipa može da pospeši njen razvoj. Kada trčimo napolju, naše telo je suočeno sa mnogim izazivačima alergije kao što su polen, ambrozija ili trava. Kako ovi alergeni putuju kroz vazduh, a naše disanje je ubrzano tokom trčanja, tako je i količina i brzina kojom udišemo alergene tokom trčanja veća. Ova pojava nije samo smetnja pri trčanju, ona može i da ugrozi bezbednost trkača.

Efekti alergije

Ukoliko se alergijske reakcije ne tretiraju, iz njih može da se razvije alergijska astma. U svetu se poslednjih godina beleži rast ove bolesti. Kada je alergična osoba izložena alergenima, telo oslobađa Histamin kako bi se izborilo sa okupatorima. Kada se dogodi da Histamin dođe do pluća i disajnih puteva, doalzi do inflamacije i iritacije. Ukoliko se inflamacija razvije disanje postaje neverovatno otežano.

Prevencija alergije. Ključ dobrog trčanja u proleće i na leto.

Ono što možete da uradite kako biste sprečili alergijske reakcije u ovom periodu godine je da pratite izveštaje na medijima o količini ambrozije i polena. Birajući periode dana kada je polena najmanje, smanjićete opasnost od alergijske reakcije. Takođe, naočare za sunce će u dobroj meri zaštititi vaše oči od alergije. Izbegavajte parkove i trčanje u prirodi kada je nivo alergenata visok. Posle trčanja se odmah istuširajte i sperite alergene sa sebe.

Kalendar cvetanja; Izvor: deskgram.org

Ono što je ipak sigurno jeste da odete do apoteke ili još bolje lekara alergologa ili pulmologa koji vam može pripisati medikament, najčešće kapi za nos. Postoje različite vrste ovih sredstava, a po pravilu gotovo su sva neinvazivna tako da ih i bebe mogu koristiti. Rade na različitim principima, ali sve sa namerom da smanje dejstvo alergena u nosu, gde i nastaje alergijska reakcija i proces zapaljenja. Na taj način se sprečava nastanak alergijskog procesa (koji možete zamisliti kao požar) ili se on drži pod kontrolom (drugo najbolje rešenje). Postoje lekovi, antihistaminici, koji imaju ulogu gašenja požara, ali za njihovu upotrebu ipak razgovarajte sa lekarem.

Astma izazvana vežbanjem

Koliko god meni zvučalo neverovatno, istražujući ovu temu naišao sam i na ovaj pojam. Ovo je u suštini alergijska reakcija koja je usko povezana sa trčanjem. Od ove alergijske reakcije pati zaista mali broj ljudi, njima se posle par minuta trčanja pojavljuju simptomi slični ili identični kao kod alergijske astme. Ponekad se dešava da ovo stanje izazove i nesvesticu, povraćanje i otežano disanje.

Kako se vi nosite sa alergijama? Jel vam smetaju kad trčite?

The post Kako trčati uz alergiju na polen? appeared first on TRČANJE.rs.

Talenat ili trud? Šta nas čini boljim trkačima?

$
0
0

Verovatno ste se zapitali da li brzi trkači sprinteri ili maratonci svoju veštinu mogu da zahvale genetici, mukotrpnom radu ili oboma? Ili da li običan rekreativac džoger može da postane “Brzi Gonazales” i na koji način?

Odgovora na ovakva i slična pitanja ima mnogo, a zavise od osobe koju pitate. Svi trkači vam mogu ispričati svoj put i dati neki recept kako su oni nešto dobro uradili ili vas posavetovati šta nikako da ne radite. Najmerodavniji su, dakle, odgovori samih trkača.

Mešavina genetike i mukotrpnog rada

Nije genetika iskljičivi razlog za uspehe elitnih atletičara – bez mukotrpnog rada nema ni vrhunskih rezultata. Kombinacija ova dva faktora se u praksi pokazala pravom. Treninzi pospešuju talenat, ukoliko on postoji. Naravno, postoji i fizička barijera do koje dobar trkač može napredovati.

Neki trkači su prirodno obdareni za ovaj sport i uz vrlo malo treninga postižu neverovatne rezultate. Drugi, opet, ulažu ogromne napore trenirajući, ali postižu osrednja vremena. Jedini pouzdan način da saznate da li ste prvi ili drugi tip trkača je da probate i proverite koliko ste talentovani za trčanje. Jedan od najvećih motiva i radosti u trčanju je pomeranje sopstvenih granica, čime dokazujete sebi koliko ste dobri.

Za obične smrtnike, to je stvar treninga i tehnike

Za većinu nas trkača rekreativaca, genetika igra samo sporednu ulogu. Treba se koncentrisati na unapređivanje brzine treniranjem, što je i dovoljno za amatersko bavljenje trčanjem. Važnost veština koje se stiču treninzima ne treba zanemarivati. Važni su:

  1. Pristup treninzima – adekvatni rasporedi treninga i odmora, ishrana, itd.
  2. Realni ciljevi uz lično zalaganje, upornost, pozitivan stav, disciplinu, itd.
  3. Stil trčanja i tehnika – koji se mogu naučiti i poboljšati

Ne fokusirajte se na prirodna ograničenja, trenirajte jako i trčaćete brže

Ne postoji način kako da izmerimo da li je neko prirodno brz. Veći procenat mišićnih vlakana koji se brzo kontrakuju kod nekog trkača ne znači da će taj pojedinac biti brz. Jedina merljivi i siguran parametar u celoj priči jeste istina da treniranje popravlja nivo fizičke spremnosti i brzinu.

U globalu, što više trenirate, brži ćete biti. Ne preterujte u razmišljanjima gde se nalazi vaša fizička ograničenja. Trenirajte onoliko koliko možete i potrudite se da to uradite kako treba. Budite uporni i strpljivi. Trčanje posle nekog nivoa postaje sve lakše, a vremena će vam se popraviti.

Priroda + trening = brzina

Olimpijski sprinteri prema podacima imaju 80% brzo-kontrakujućih mišićnih vlakana, dok vrhunski maratonci imaju 80% sporo- kontrakujućih vlakana. Istovremeno, postoje dokazi da se pravilnim treninzima jedan tip vlakana može pretvoriti u drugi, dakle, iz “sporog” u “brzi” ili obrnuto.

Početnici treba da znaju da dužina na kojoj žele da se oprobaju nije svima jednaka, pa je potrebno da se testirate na različitim dužinama. Nekima dobro odgovaraju kraće a nekima duže atletske discipline. Ovde treba napomenuti da i masa trkača određuje da li je neko brz ili ne. Što ste lakši (do određene granice) to možete brže da trčite.

Svi trkači se slažu u tome da su treninzi neophodni da bi neko bio brz. Ako i vi želite da brzo trčite, pronađite pravi plan, opremu, motivišite se i… na trčanje!

The post Talenat ili trud? Šta nas čini boljim trkačima? appeared first on TRČANJE.rs.


Trkačka sujeverja

$
0
0

 

Svi znamo kako Nadal ređa flašice, ili Šarapova udara lopticu i namešta minđuše na uvek isti način pre svakog servisa. U nekim sportovima sujeverja ili mali rituali pred takmičenje su lakši da se primete nego u trčanju, ali ako malo bolje razmislimo, sigurno postoje neki detalji koji našu trku nama čine posebnom, i koje volimo da ponavljamo iznova i iznova.

Ovo je kompilacija iz iskustva, mog, tuđeg, a pomalo i pokupljena sa raznih trkačkih sajtova gde su trkači i trkačice pričali o svojim sujevernim trenucima. Uživajte, i dodajte svoju!

1. Trkačka majica

Najčešće trkačko “sujeverje” je svakako večito nošenje iste trkačke majice, na svim bitnim trkama. Nju najviše volimo, bilo da nam je prva trka u pitanju, ili rekord, uvek joj se vraćamo jer naprosto – osećaj je dobar. Kada unosimo poznati element u nepoznatu situaciju, osećamo da bolje kontrolišemo dešavanja. Što nam je, da budemo iskreni, potrebno – jer, svašta može da krene naopako tokom maratona :)

2. Srećni brus, čarape,donji veš :)

Da li su uvek roze, zelene ili crvene – sasvim je svejedno. Vama ta boja nešto znači, a ukoliko niko drugi ne zna vaš “kec iz rukava” utoliko bolje. Trkačicama je brushalter zaista i više od sujeverja, mora da paše savršeno inače se nećemo lepo provesti na stazi.

3. Plejlista – omiljena pesma

Ne verujem vam ako kažete da nemate svoju “power song”, ovo je toliko raširena praksa, da ju je čak i Nike uvrstio kao dodatak svojoj aplikaciji za trčanje. Neki trkači biraju hard rok, neki klasiku. Lično, volim mix 80-ih, jer su pesme vesele i teraju na skakutanje. Ipak, ukoliko mi na mp3 spisku nije pesma koju sam odlučila da slušam više puta tokom sledeća 2 sata, osećam se pomalo anksiozno.

4. Srećni trkački broj

Ne dešava se svakom. Ali neki trkači su u stanju da vide “tajnu vezu” između svojih trkačkih brojeva. Nema veze što je na prvoj trci on bio F7774, na drugoh 376. Eto oba imaju sedmicu :) Ili ako se saberu oba daju sedmicu? Neverovatna slučajnost? Jok. TO svemir nama nešto poručuje, samo treba da utvrdimo šta :)

5. “Poslednja večera”

Rituali pred trku se izgrade iznenađujuće brzo. Svi se trudimo da uživamo u carbloading– u par dana pred trku, ali malo po malo, to se svede na konkretno jelo, u … konkretnim okolnostima… Ukoliko stignete do konkretnog tanjira, onda ste verovatno malkice zagazili u OCD (opsesivno kompulsivni poremećaj).

Ja jedem pastu sa crvenim sosom :)

6. Drugari za trčanje

Zašto se ovo smatra sujeverjem, nije sasvim jasno. Drugari za trčanje su najlepši dodatak svakoj trci. Možda je previše očekivati svaki put  budu jedni te isti ljudi, ali ponekada trkači pređu granicu  i pre cilja :)

7. Slikanje opreme

Kada uhvatite sebe da ređate svoje “oružje izbora” na krevetu, sa brojem za trku i svoje remek delo delite sa uživanjem sredjnjoškolke, znate da ste se priključili jednom grešnom zadovoljstvu. Dobro, možda nije sasvim sujeverno, ali se pretvara u ritual koji ponavljate svaki put. Nije da morate…ali naprosto… kada će se ponovo stvoriti uslovi da slikate taj krasni aranžman? (verovatno za mesec dana, ali ko o tome još razmišlja).

8. Ne gazi po linijama

Pazi na disanje, pazi na tehniku, pazi na položaj leđa, pazi da ne zgaziš liniju… Čekaj šta? Da li se i vama desi da kada uđete u ritam nesvesno krenete da pratite još neka druga pravila? Brojite bandere, trčite po sredini puta (pratite belu liniju) preskačete pukotine na putu?

9. Suplement po izboru

Počelo je zaista slučajno, sa kesicom meda na prvom polumaratonu. Pretvorilo se u neophodnost da ona na svakoj trci bude uz mene. Retko kada je otvorim, ali nosim – uvek. Ukoliko ste razvili naviku ka određenoj vrsti suplementa, gela ili flašicom vode, plašim se da se ta navika teško ruši. A lako prelazi u potrebu da se ponavlja redovno. Ali dok je navika zdrava – koga briga :)

10. Lucky charm – detalj koji je uvek sa nama

Neki trkači nose znojnicu, neki uvek istu narukvicu sa porukom (na mojoj piše hrabrost) neki svoj lucky charm vežu oko struka. Neki ga obuku. Šta se desi kada se to pravilo pregazi? Ništa posebno, samo okolini bude malo manje zabavno.

11. Zagrevanje

Je važno pred trku! I ubacila sam ga ovde jer je to jedan od rituala i sujeverja, koje ako možete, uvrstite na silu :) Odaberite vaših par vežbi i ponavljajte ih religiozno!

 

 

The post Trkačka sujeverja appeared first on TRČANJE.rs.

Trka zdravlja – početak trčanja u Banji Vrućici

$
0
0

Jedan od organizatora ove manifestacije, Jasmin Aličehajić poziva sve koji prate sajt trcanje.rs da u što većem broju dođu u Teslić i obećava nezaboravni provod na Banji Vrućici na stazi ”u srcu prirode”.

ZTC „Banja Vrućica“ 18.08.2018. godine, po prvi put organizuje „Trku zdravlja“- sportski događaj međunarodnog karaktera.

”Trka zdravlja” sastoji se od dvije trke i to: trke na 10km i 5 km, kao i  „Fun Run“-a na kratkoj stazi dužine 1km. Trke na 5 i 10 kilometara namjenjene su profesionalnim trkačima i trkačima rekreativcima, a „Fun Run“ je namjenjen za sve zainteresovane, djecu i odrasle, a posebno za goste ZTC Banja Vrućica, kao jedna sasvim nova aktivnost, rekreativnog, turističkog, ali i takmičarskog karaktera.

Opis staze:   

Staza “Trke zdravlja“ proteže se kroz najljepše dijelove kompleksa i  trkačima pruža priliku da na pravi način upoznaju čari i prirodni ambijent Banje Vrućice i to dok će trkači na 5 km trčati jedan krug trasom trke, trkači na 10 km će u prirodnim ljepotama Banje Vrućice uživati dvostruko, trčeći dva kruga po istoj stazi.

Staza trkače vodi kroz parkove, šumu, proteže se obalom Jelić potoka, te čak omogućava učesnicima okrepu na izvoru prirodne mineralne vode.

Staza je dinamična i trkačima pruža priliku kako trčanja po ravnim uređenim šetalištima unutar Kompleksa, uključujući i „Stazu ljubavi“, tako i trčanje makadamskom Kardio stazom koja je svojevrstan izazov za učesnike trke jer je nešto zahtjevnija obzirom da prolazi kroz brdoviti dio kompleksa „Banja Vrućica“. Start i cilj su planirani ispred hotela Kardial, kao centralne tačke i najatraktivnijeg hotela „Banje Vrućice“.

Trka zdravlja – 10 km

Opis trke na 10 km:

  • dužina staze: 10 km dva kruga po označenoj stazi oko kompleksa ZTC Banja Vrućica
  • start: Hotel Kardial, 18. avgusta 2018. godine u 19:00h
  • cilj: Hotel Kardial
  • okrepne stanice: 4 (dvije po krugu)
  • vremenski limit: 90 minuta

 Opis trke na 5 km:

  • dužina staze: 5 km
  • start: Hotel Kardial, 18. avgusta 2018. godine u 19:30 h
  • cilj: Hotel Kardial
  • okrepne stanice: 2 (dvije)
  • vremenski limit: 60 minuta

Startnina za obje trke iznosi 20 KM/ 11 Eura

Broj trkača je ograničen na 300 učesnika

Fun Run

Opis trke:

  • dužina staze: 1 km
  • broj učesnika: neograničen

Mjerenje vremena i rezultati:

Mjerenje vremena je elektronsko, a startni broj se isključivo stavlja na prsa takmičara i mora biti vidljiv tokom cijele trke. Vremenski limit trke za trku od 10 km, iznosi 90 minuta, a za trku od 5 km, iznosi 60 minuta. Neslužbeni rezultati trke biće objavljeni neposredno po završetku trke na cilju, kao i na stranici vršioca mjerenja.

Medicinska zaštita:

Organizator će tokom trke osigurati medicinsku zaštitu, odnosno vozilo hitne pomoći sa medicinskim osobljem.

Startnina

Cijena startnine za obje trke ( na 10km i na 5 km) je 20 KM/11 Eura i može se uplatiti do 12.08.2018. godine, dok je cijena učešća na Fun Run  trci 5 KM i uplaćuje se na dan trke na licu mjesta, bez potrebne predhodne prijave.

Online prijave su moguće putem web stranice www.gbt-running.com

Za pobjednike u različitim kategorijama bit će osigurane nagrade.

Startni paket:

  Startni broj

  Mjerenje vremena u realnom vremenu

  Večera i osvježenje nakon trke

  Okrepa tokom utrke

  Funkcionalna majicu sa logom trke i logom generalnog sponzora

  Dizajnirana finišerska medalja

  Diploma (diplomu u elektronskoj formi trkači mogu skinuti iz tabele sa rezultatima)

  Pokloni sponozora

  Popust na pogodnosti u ZTC „Banja Vrućica“ – naknadno 

Preuzimanje startnih paketa i registracija:

Informacije o trci na: e-mail: trka.zdravlja@banja-vrucica.com ili putem Facebook-a.

Na dan trke startni paketi se preuzimaju na registracijskom pultu organizatora u restoranu Kiseljak.

Prateći sadržaji:

”Trka zdravlja”  obogaćena je i popratnim sadržajima, kao što je obilazak kompleksa i večera za trkače. Nakon trke za sve koji su na direktan ili indirektan način sudjelovali u projektu, trkače, organizatore, volontere, goste i navijače biće organizovan muzički party.

ZTC „Banja Vrućica“ posjeduje otvoreni i zatvoreni bazen, kao i wellness centar, koji učesnici trke, ali i oni koji budu tu da pruže podršku, mogu iskoristiti za opuštanje i rekreaciju, kako prije, tako i nakon događaja.

 

 

 

 

 

The post Trka zdravlja – početak trčanja u Banji Vrućici appeared first on TRČANJE.rs.

adidas UltraBOOST Parley – stari znanac u novom ruhu

$
0
0
adidas UltraBOOST Parley – stari znanac u novom ruhu
Lep izgledDugotrajnostUdobnostVišestruka namena
Nisu idealne za intervale i fartlek
86%Overall Score
Stabilnost80%
Responzivnost85%
Udobnost95%
Ventilacija / kako patika diše80%
Odnos cena / kvalitet90%
Reader Rating 0 Votes
0%

Kao što je ranije najavljeno, adidas nas je ove godine obradovao sa nekoliko novih modela.

U našim radnjama uveliko se mogu naći modeli SolarBOOST i Solar Glide, a u našu redakciju je na testiranje došao i model pod nazivom UltraBOOST Parley.

O čemu se tu zapravo radi i po čemu je drugačiji od svog slavnog prethodnika?

Napor za očuvanje okeana

Naime, adidas je u saradnji sa organizacijom Parley for the Oceans rešio da podigne svest ljudi o važnosti reciklaže plastičnog otpada tako što će na tržište izbaciti nekoliko modela čije je gornjište napravljeno od plastike iz okeana.

Samo jedan par ovog modela u proseku, kako kažu, sprečava da čak 11 plastičnih boca završi u okeanima.

Pored toga što koristi ovu plastiku za kreiranje goršnjišta, adidas je pokrenuo i globalnu akciju za čistije okeane. Čak milion trkača učestvovalo je u najvećoj trci za okeane na svetu „adidas x Parley“, a tokom mesec dana pretrčali su 12.4 miliona kilometara, odnosno dužinu
dovoljnu da se napravi čak 300 krugova oko planete Zemlje!

Dodatno, adidas ulaže milion dolara, po jedan za svaki od prvih milion pretrčanih kilometara,u Parley Oceans School – školski program koji edukuje mlade o ovom globalnom problemu i njegovom uticaju na podvodni svet. Ovu cifru prešišali su za svega par dana, a domaći doprinos dao je adidas Runners Belgrade. 

Sada, kada imate osnovnu ideju o kakvom modelu se radi da vidimo kako se pokazao u praksi!

Budući da sam nosio prethodnu verziju ove patike, bio sam radoznao da vidim po čemu se novi UltraBOOST razlikuje od starog.

Save the oceans!

Prvo, malo BOOST istorije

Za početak da naglasim da sam u prošlosti nosio uncaged verziju UltraBOOST-a. Taj model je potpuno čarapast i nema ojačanje (“kavez”) preko risa stopala koje mu pruža dodatnu stabilnost.

Usled ovoga, nisam imao problema sve dok sam se kretao pravolinijski, ali mi je stopalo malo “šetalo” ulevo ili udesno ako bih pokušao naglo da skrenem.

Takođe, stari Ultraboost je – zbog svoje izrazite mekoće đona – bio odličan za višesatna trčanja laganim pejsom (LSD) i kao patika za svaki dan, tim pre što sam tada imao višak kilograma.

Ali sećam se da nikad nije predstavljao dobar izbor za brzih 5 k ili 10 k, jer mi je pri bržem tempu stopalo previše tonulo u đon.

Prethodni model UltraBOOST-a: uncaged verzija

Izgled i konstrukcija

Sada se preda mnom našla verzija sa “kavezom”. Prvi utisak je da je patika prelepa. Toliko da mi na um pada tek možda par drugih modela koji bi izgledom mogli da joj pariraju.

Boja ovog para konkretno je crna, ali se na dnevnoj svetlosti preliva u indigoplavo, podsećajući na dubine okeana,  u skladu sa temom.

Ali kako će se pokazati na stazi?

My preciousss!

Već prilikom prvog obuvanja, primećujem da mi savršeno leže. Udobne su već na prvo trčanje, i lepo prijanjaju uz stopalo. Niti stežu, niti mi stopalo šeta u patici. Divno!

Kavez bolje drži stopalo, pa su definitivno stabilnije od uncaged modela. Pleteno gornjište je, međutim, malo drugačije ovog puta. Nešto je deblje ali i, rekao bih, jače od prethodnog.

Ovo je jako bitan momenat jer znači da se neće lako pocepati. Za razliku od nekih premium modela drugih proizvođača.

Đon je karakteristično beo, sa belom Continental gumom koja odlično prijanja uz asfalt. Načinjen je od debelog sloja  BOOST pene, koja se, po mišljenju mnogih trkača, pokazala kao najbolje rešenje na tržištu, što se tiče povrata energije ali i dugotrajnosti.

Naime, pojedini drugari sa staze prijavili su da su im patike sa boost đonom trajale i po 2.000 kilometara!

Ovo je ogromna prednost nad EVA penom koja obično traje 400 – 500 km, i pomaže da se visoka cena premijum modela lakše svari.

Osećaj tokom nošenja

Posle nekoliko istračnih treninga, Parley je na mene ostavio skoro identičan utisak kao i prethodni UltraBOOST.

Osim vrste plastike koja je korišćena za izradu pertli, kaveza i potpornog dela u peti, rekao bih da se ništa drugo nije bitno promenilo. Najveću nedoumicu sam imao upravo oko ventilacije, 11 plastičnih boca u gornjištu u potencijalu može da znači prilično “vrelu” patiku. Ali, ovo je model za nijansu deblji od klasičnog, a ta nijansa se nije reflektovala na ventilaciju.

Ukratko – možete da trčite u njima, ponosni na ekološku poruku koju širite, bez rizika da ćete se u Parley modelu skuvati.

Ovaj model mi je za nijansu stabilniji od uncaged modela ali to su i dalje patike u kojima mi najviše prija da trčim duge i spore treninge (LSD), ali ne i fartlek i intervale.

I mogu da ih kombinujem sa farmerkama i drugim letnjim pantalonama, što ih čini odličnim izborom za izlazak u grad.

Ako sa sobom ponesem i šorts…mogu uveče da istrčim i neki trening! Volim modele koji mogu da igraju više uloga, a UltraBOOST je definitivno jedan od njih.

Speed test na 15 k, sporo, brzo, uzbrdo, nizbrdo

Osnovni podaci o patici

  • težina: 304 g
  • pad na relaciji peta-prsti: 10 mm
  • pronacija: neutralna
  • namena / podloga: trčanje po asfaltu

Zaključak

Mislim da je sjajno što se adidas uključio u borbu za očuvanje životne sredine ali što se samog modela tiče, to je i dalje dobri, stari UltraBOOST.

Što i nije loše, jer kao što ona američka poslovica kaže: If it ain’t broke, don’t fix it.

(Nema potrebe popravljati ono što nije pokvareno).

Ukratko – UltraBOOST nije baš najbolji izbor za brze treninge i brze trke, ali zato jeste odlična opcija za malo gabaritnije trkače i trčanje dugih distance uopšte.

Uz adute kao što su izrazito lep dizajn, višestruka namena (trening i svakodnevno nošenje) i dugotrajnost đona, i ne čudi što je ovaj model stekao tako veliku popularnost širom sveta.

Do daljeg čitanja – čuvajte životnu sredinu i vredno trenirajte, vidimo se na stazi,

 

N. R.

The post adidas UltraBOOST Parley – stari znanac u novom ruhu appeared first on TRČANJE.rs.

Ovako izgleda trkačka mapa regiona! Neki od odgovora će vas iznenaditi

$
0
0

Naša prva velika anketa – istraživanje pulsa trkačke zajednice je završena, odgovore je dalo oko 1000 trkača i trkačica i sumirali smo najzanimljivije rezultate za vas! Putem sajta random.org izvukli smo 15 najsrećnijih brojeva, dobilo je poklon paketić Magnetransa od Hemofarma! (pogledati dno teksta)

U prvom tekstu daćemo samo osnovne statistike i poneke ukrštene. Tamo gde se muškarci i žene razlikuju, naglasili smo tu razliku. U sledećim mesecima analiziraćemo detaljno one korelacije koje nam se čine najzanimljivijim.

Rezultati su neverovatni, neki su nas iznenadili, neki obradovali, neki su razlog za zabrinutost! Pričajte sa nama – da li ste sve očekivali, koji rezultat vam je neobičan i dajte nam predloge za pitanja koja smo možda zaboravili da vas pitamo. Hajmo redom sada u analizu:

Navike u trčanju

Muškaraca u našoj anketi je bilo 55.5% žena 45.5% Ova statistika malo odskače od naših pratilaca na društvenim mrežama i posetilaca sajta, gde žene jesu u blagoj prednosti. Izgleda da manje trče ili im se nije delila trkačka intima :)

Najviše vas ima preko 35 godina. Zrelost dominira.

Najviše ispitanika je očekivano, iz Srbije (70%, od toga 46% Beograd), slede BiH sa 8% i Hrvatska sa 7%.

Preko 66% je iz gradova većih od 100-000 stanovnika, a najmanje iz malih mesta (manjih od 10.000). Većina je zaposlena (85%), preko 45% u privatnom sektoru. Većina ispitanika jeste odgovorila na pitanje o primanjima.

Iznanađujuće (ili ne?) trkački prosek je daleko iznad republičkog

29% ima primanja veća od 700€, sledi od 300 do 500 sa 27%, ispod 300 ima 20%, pa 500 do 700. 5% vas ima primanja veća od 2.000€ (čestitamo :))

Najveći procenat trkača j eu braku jako zanimljivo je da je više trkača (43%) nego trkačica (37%).  Kako godine ne čine razliku (podjednak je raspored) ovo pitanje ćemo definitivno morati malo dublje da čačnemo.

Koliko često i ko više trči?

Koliko trčimo?

Da nas najviše čitaju “pravi” rekreativci definitivno smo potvrdili kada sumiramo ove rezultate. Iako trčimo redovno, kilometraža koju najčešće istrčimo ne prelazi 30km  a preko 26% trkača u protekloj godiniji nije istrčalo nijedan polumaraton. Petina je istrčala samo jedan.

Najpopularnija distanca kod trkača je polumaraton. Ipak, 75% trkača je istrčalo makar jedan polumaraton, a oko 30% trkača je istrčalo i najmanje jednu trejl trku. Maraton je istrčalo 15% ispitanika, a najmanje jednu trku od 5-10 istrčalo je 70% trkača.

Žene češće trče 3x nedeljno 58% nasuprot 42% muškaraca. Muškarci (pretpostavljate) češće trče 4x nedeljno, 25% njih.

60% muškaraca prelazi 30km i više. (procenat je bukvalno 30 – 30). Žene trče manje – (32% do 30km nedeljno, 16% do 50km nedeljno).

Pored trčanja, još jedan sport trenira 54% trkača. Najčešći je, pogađate – biciklizam.

U klubu trenira 35% ispitanika, 65% trči individualno. Većini ne treba dodatna podrška, ali od onih kojima treba, to je pre svega društvo za trčanje. Svima vama preporučujemo našu grupu Maraton Akademija na fejsbuku, nađite društvo i trčite zajedno :)

Trčanje je definitivno timski sport, ako uzmemo u obzir da je preko 80% trkača trčanjem steklo prijatelje. Sa njima na trke putuje preko 65%.

Kada je reč o trkama, znamo da je polumaraton najpopularniji. Ali kao glavni motiv za novu trku na prvom mestu ističe se zanimljivost grada, pa na drugom zanimljivost staze.  U inostranstvo je putovalo jedva malo više od polovine trkača. Ako je zanimljivost grada glavni motiv, ponestaće nam gradova :)

Oprema, u čemu trčimo?:

Koje patike nosimo?

Čak 54% naših trkača ima odvojene patike za trening i trku, što znači da većina troši najmanje dva para patika godišnje. Dva para kupilo je 39% trkača, jedan 37%, slede 2, pa 3 u manjim procentima.

Kada je reč o tome koje brendove nosimo, iako je delovalo da će ubedljivo pobediti, Asics je na kraju završio na drugom mestu sa “samo” 33% odgovora. Na prvom mestu je adidas sa 34%, na trećem Najki sa 26%, četvrtom Reebok sa 10%, na petom mestu Mizuno sa 8%.

U pronaciju većina ne veruje, ili ne zna koja im je. Oni čine 41% ispitanika. 35% je reklo da su normalci. 10% umereni pronatori.

Za koje mislimo da su najbolje?

Ovde je situacija jednostavnija za analizu, jer je bilo moguće dati samo jedan odgovor.

Asics je ovde na prvom mestu sa 37%, sledi adidas sa 26%, pa Najki sa 14% i Mizuno sa 6%. Trkači dakle, donekle nose i patike za koje misle da su najbolje.

Čak 36% ispitanika ima odvojene patike za trail trčanje (verovatno posledica ogromnog uspeha Skyrunning lige i promocije trejla u poslednjih 3 godine).

Koliko nas patike koštaju i koliko ih često menjamo?

Cena do 100€ je “zlatna zona” za tržište u Srbiji. Ova cifra se nije menjala ni po polu, ni po primanjima. Kada smo analizirali samo trkače koji zarađuju preko 2000€ porasao je samo procenat patika do 150€

Ovo je ujedno, i cena koju trkači smatraju fer cenom (63% njih).  Očigledno je da većina smatra da domaći zastupnici imaju prevelike cene, ali taj procenat je čak 85%.

Patike se u Srbiji menjaju na godinu – dve dana. Samo 9% ih menja na manje od 6 meseci, na godinu dana 46%, na dve 44%

Šta kupujemo, čega nikad nema dovoljno

Ovo je pitanje koje nas je najviše “namučilo” jer je odgovor na prvi pogled bio da najviše kupujemo majice sa kratkim rukavom.

Trkači sa dužim stažom, ovaj komad počnu da gomilaju nakon par godina posećivanja trka.

Ali kada smo isključili polumaratonce, slika je postala jasnija, trkači koji ne trče trke, ali treniraju redovno, su oni kojima su majice najpotrebnije 55%, polumaratoncima su one na prvom mesu sa 33.9, ispred patika sa 33.5 procenata.

Svega dovoljno ima četvrtina trkača, kada njih isključimo na prvom mestu potreba su:

  • Patike
  • Majice k.rukav
  • Šorcevi
  • Helanke

Ako odvojimo žene i muškarce dobija se zanimljiva razlika. Ženama najviše fale

  • Helanke
  • Majice
  • Patike
  • Brushalteri

Muškarcima

  • Patike
  • Šorcevi
  • Majice k.rukav
  • Šuškavci

Muškarcima i ženama  je pri odluci najvažnija cena sa oko 35%. Ovo pitanje ćemo morati da redefinišemo jer je na drugom mestu “nešto drugo” što očito nismo prepoznali (nije brend, dostupnost radnje, estetika..)

Onlajn kupovinu je probalo preko 50% trkača/ca a najviše su se naručivale patike i helanke.

Ishrana i zdravlje

Da je trčanje povezano sa težinom i zdravljem znamo svi. Ali kako se to u praksi pokazuje?

64% trkača je smršalo trčanjem. 73% muškaraca je reklo da, 53% žena. Muškarci znatno više nego žene, iako oba pola prijavljuju najčešće gubitak do 5kg, muškarcima je ovo najčešći odgovor.

Na posebnom režimu ishrane je vas 26%. Najviše je svaštoždera – ubedljivih 80%, na pretežno proteinskoj dijeti je 6.5% vegetarijanaca ima 5%, a na (ne)očekivanom četvrtom mestu je LCHF ishrana sa 4%. Vegana ima 2% za procenat više od keto dijete (1%).

Suplementaciju koristi 40% trkača, najviše se koristi magnezijum. Morate da pazite na te mišiće :)

Zabrinjavajućih 44% trkača bilo je povređeno protekle godine. Najčešća povreda je koleno, sledeća stopalo. Više su se povređivali trkači  (49%) nego trkačice (40%)

Od povređenih trkača, polovina je posetila lekara. Polovina se leči sama.

Šta vas najviše  zanima?

Definitivno trening!

Omiljena forma vam je članak (70%) ali  15% trkača želi youtube video. I možete da ih očekujete mnogo više u 2018/19.

Informišete se najviše putem fejsbuka (45%) što predstavlja problem, jer nam organski doseg na toj mreži pada iz godine u godinu :) Dakle, najverovatnije ćete propustiti nove članke i sadržaje.

Ukoliko ne vidite naš sadržaj – kliknite na sledeća polja u okviru fb aplikacije:

To je jedini siguran način da se naš sadržaj pojavi u vašem newsfeedu :)

Većini (85%) reklame na sajtu ne smetaju – i hvala vam, to je način na koji možemo da održavamo sajt već skor0 10 godina i činimo ga dostupnim i besplatnim. Samo mali broj vas je spreman da za ekskluzivniji sadržaj plaća simboličnu sumu, tako da taj biznis model nećete skoro videti ;)

Ko je dobio nagradu?

Ukoliko ste dobili mejl od nas – znači da ste u srećnih 15. Ne smemo da kačimo cele mejl adrese, te dobijate krnji scrnshot. Verujte da smo u random.org ubacili samo redne brojeve kojim ste anketu popunjavali i 15 puta kliknuli na generate.

Ako niste medju 15, savetujemo da nas zapratite na instagramu. Svake nedelje dodeljujemo po jedno pakovanje magnetransa, za sve one koji koriste haštag #trčanejjestrava :) Pored ove, mesečno imamo i mnoge druge aktivacije, tako da je šansa za redovne pratioce – velika!

 

 

 

The post Ovako izgleda trkačka mapa regiona! Neki od odgovora će vas iznenaditi appeared first on TRČANJE.rs.

5 jasnih signala koji vam govore da trčite pogrešno

$
0
0

Bol koji ne prolazi

Iako na početku vaše trkačke karijere možete osećati povremeni bol u nogama, on će u 99% slučajeva proći sam. Razlog je jednostavan – noge vam se još uvek “grade” i potrebno je da se trajno adaptiraju na nove zahteve i dužine koje pod njih stavljate. Taj bol je najčešće umeren, javlja se na početku treninga, ume da “šeta” ali prođe u toku njega i svaki put traje sve kraće.

Ako, sa druge strane, trpite bol koji nikako da umine, i pogoršava se sa svakim treningom – zaista morate da stanete na vreme. Moguće je da ste pretrenirani ili da je vašim patikama istekao rok :)

Teške noge

Pravilan početak treninga podrazumeva blagu težinu u nogama koja postepeno prolazi, najčešće do kraja prvog kilometra. Kada se mišići potpuno prokrve, trening postaje lakši kako kilometri odmiču. Ukoliko osećaj “težine” ne prolazi – najverovatnije se niste dobro zagrejali. Svima nam se ovo dešava – rešenje je u preventivi, dakle – zagrejte se na vreme.

Mrzovolja

Motivacija, kako i u “stvarnom” životu tako i u trčanju neminovno fluktuira. Ne postoji način da je održite konstantno na istom nivou, niti je to potrebno. Ona je tu da vas pokrene, ali vremenom morate da trčanje posmatrate kao zdravu naviku koja je deo vaše telesne higijene. Slično kao pranje zuba :)

Naići će dani kada vam neće biti do trčanja, i sasvim je u redu da dozvolite sebi mali odmor, ukoliko znate da ćete se vratiti na stazu. Realistični ciljevi su dodatno jako važni, jer vas neće uništiti u procesu.

Ako primećujete da vas već nedeljama mrzi da trčite – porazmislite da privremeno promenite način treniranja, učlanite se u Školu trčanja ili unajmite trenera.

Prebzo umaranje

Kada uđete u razgovor sa nekim sveže navučenim trkačima i trkačicama često možete da čujete rečenice poput: “ja nekako nisam za duge pruge, mnogo sam brži/a na kraće staze” to uglavnom prevodimo kao: brzo se umaram, što povezujem sa idejom da sam sprinter. Niste. Samo prebrzo krenete :)

Kada se gađamo raznim brojkama koje definišu tempo te sve sporije od 6min/km je džoging, a 7min/km je već hodanje, mi u gordosti zaboravljamo da je najbolji tempo onaj koji je prilagođen trkaču. Nikada ne trčite brže nego što možete, koristi za vaše telo i trening su minimalni, vi rizikujete povredu i nećete napredovati.

Najbolji tempo za duga trčanja je onaj prilikom koga možete i da razgovarate, pri tempo treningu onaj gde je razgovor otežan ali i dalje možete da artikulišete rečenice a na intervalnima je i to nemoguće.

Grčevi

Ukoliko vas na kraju svakog treninga dočekaju grčevi – razlozi su trojaki a svaki možete da rešite preventivom. Kako budete bolje upoznavali sebe i svoje mogućnosti, grčevi će se prorediti.

  • ili se loše hidrirate – ne unosite dovoljno elektrolita
  • ili loše jedete – grčevi u stomaku su česti kod početnika
  • ili ste se preforsirali (pogledaj paragraf iznad)

A koji su znaci da trčite pravilno? Nikada očigledniji:

  • ne skidate osmeh sa lica
  • planirate sledeću trku
  • niste još uvek uspeli da se povredite
  •  radujete se svakom novom danu

Uživajte u trčanju i ne dozvolite da vas sitnice poput gore navedenih sputaju dugoročno :)

The post 5 jasnih signala koji vam govore da trčite pogrešno appeared first on TRČANJE.rs.

Dehidracija – glavni trkački neprijatelj

$
0
0

Dehidracija ili hipohidracija je, najjednostavnije rečeno, nedostatak vode u organizmu. Kod svih ljudi, pa i sportista, trkača, dehidracija se može dogoditi ako se ne unosi dovoljna količina vode, a ponajpre u toplijem delu godine, čime se telo izbacuje iz ravnotežnog homeostaznog režima i tada trpi ceo organizam.

Uzroci dehidracije mogu biti brojni, a neki od njih su:

  • Dugotrajna fizička aktivnost (trčanje) bez nadoknađivanja vode, a posebno u toplom i vlažnom okruženju.
  • Duži boravak i sportske aktivnosti na suvom i toplom vazduhu
  • Gubitak krvi ili hipotenzija usled povrede na trčanju
  • Dijareja
  • Sunčanica
  • Povraćanje
  • Opekotine
  • Upotreba lekova metamfetamina i drugih stimulansa
  • Konzumiranje alkohola umesto vode
  • Poremećaj odnosa elektrolita/ vode
  • Hiperglikemija- naročito u okviru dijabetesa, itd.

Simptomi dehidracije

Simptomi dehidracije su glavobolja kao u toku mamurluka, grčevi u mišićima, posebno nogama, suženje vidnog polja, pad krvnog pritiska, vrtoglavica i nesvestica. U težim stanjima dolazi do buncanja, nesvesti, otečenog jezika, kome i smrti. Prvi simptomi dehidratacije počinju kada nivo vode u organizmu padne ispod 2%  od normalne vrednosti. Tada se oseti žeđ, pad apetita i suvoća kože. Trkači gube i do 30% svoje snage, brzine i izdržljivosti, a temperatura tela im je povišena, a prvi znak je upravo vrtoglavica.

Blaga dehidracija je ona pri gubitku 5-6% vode, a ima sledeće simptome: žeđ, manja količina urina (koji je tamnije boje), pospanost, glavobolja, premećaj nerava i osećaj golicanja u ektremitetima, nervoza, suva usta i vrtoglavica.

U srednje jakoj dehidrataciji, pri gubitku 10-15% vode, imamo sledeće simptome: mišići imaju spazmove, koža se ljušti i puca, prestaje mokrenje i počinje delirijum.

Što je veći gubitak vode, jači su i simptomi. Srce i pluća ubrzavaju rad da bi nadomestili manju zareminu plazme i sniženi krvni pritisak, a telo se zagreva jer nema znoja da ga ohladi. Preko 15% gubitka vode je fatalno.

Sprečite dehidraciju, mnogo je lakše!

Najbolji način sprečavanja dehidratacije je konzumiranje dovoljne količine vode ili ako ste na trčanju- sportskih izotonika (ako trčite duže treninge od 60min, a leti i na kraćim deonicama). Obična voda vraća volumen krvnoj plazmi i tako zaustavlja osećaj žeđi. Ako se  dehidratacija desi, onda treba polako piti vodu. Ako ste dehidrirali, izbegavajte izlazak na sunce i nepotrebno znojenje, jer to dalje troši vodu, i izbegavajte hranu dok ne nadoknadite izgubljenu tečnost.

Normalno je piti oko 2-3 litara vode na dan, naravno, u toku leta, ali i kada se bavite sportom, i više, a merodavno za trčanje je oko pola litra vode na sat. Preko toga stvarno nije potrebno, a osećaj žeđi i boja urina su dobri pokazatelji. Boja urina bi trebala da bude svetlo žuta i to znači da niste dehidrirali. Ako je tamnija, povećajte unos vode i sprečite dehidrataciju.

Izvor: https://twitter.com/hdxmix/status/798968699780636672

Nadamo se da čuvate jakog Sunca i trčanja po vrućini. Hidrirajte se i ne zaboravite da pijete vodu čak i kada je hladno. I tada se znojimo i gubimo vodu!

The post Dehidracija – glavni trkački neprijatelj appeared first on TRČANJE.rs.

Serbia marathon 2018.: #SRBMRTN startuje na 5 i 10km

$
0
0

Nakon mnogo spekulacija, sada nema dvojbe, maraton Atletskog Saveza Srbije biće prvi put održan 2019. u međuvremenu, predstavljena nam je serija trka #srbmrtn koja će se održavati dvaput godišnje, u novembru i martu. Prve na redu su trke na 5 i 10 kilometara, 4. 11. 2018.

Serbia Marathon Series

Na prilično zanimljivoj konferenciji u okviru Štark dvorane, obratili su nam se čelni ljudi projekta, Slobodan Branković ispred ASS, Darko Savić ispred organizacije, Vladimir Selec, direktor Banjalučkog maratona, u svojstvu menadžera trke, Goran Vesić, ispred grada Beograda i promoterka događaja, najbolja sportistkinja (i sportista) Srbije, Ivana Španović.

Saznali smo da se u okviru „Serbia Marathon Series“ kampanje, koja je zvanično počela danas, planiraju tri trke koje će se trčati na Novom Beogradu.

Da se na startu i trasi planiraju razni muzički i drugi zabavni sadržaji, a poseban kuriozitet je da će cilj sve tri trke biti u Beogradskoj Areni. Muzika, mažoretkinje i svetlosni efekti, sve nas to očekuje 4.11. 

Serbia Marathon Series” čine tri trke:

  • Serbia Run 10k/5k (datum trke 04.11.2018. godine)
  • Serbia Run 10k/5k (datum trke 30.03.2019. godine)
  • Serbia Marathon 42k/10k/5k (datum trke 03.11.2019. godine)

Prijave i startnina

Rane prijave za prvu trku otvorene su od 19. jula, a cena trkačkog paketa je 1500 dinara.

Trkači koji se budu prijavili (i platili startninu) u prvih sedam dana, zaključno sa 26.07. moći će da biraju sami svoj trkački broj.

Cena startnine rašće po dva osnova (šta dođe prvo)

1 – 1000 UČESNIKA = 1500 din do 15.8.
1000 – 2000 UČESNIKA = 2000 din do 15.9.
2000 – 3000 UČESNIKA = 2200 din do 20.10. 
3000 + UČESNIKA = 2500 din do 01.11.
3 600 din od 2. do 3.11

Dakle, ili će startnina porasti 15.8 ili kada prođe 1000 uplata.

Cena za grupe od 10+ trkača/trkačica:

do 10.09. – 1300din,
od 11.09. do 15.10. 1400 din,
od 16.10. do 01.11. 1500din

Molimo da upit za grupe pošaljete na email srbmarathon@gmail.com

PRIJAVI SE ODMAH
Sadržaj učesničkog paketa za 5k i 10k trke:

• Startni broj sa čipom
• Top Funkcionalna Majica
• Medalja na cilju
• Online diploma
• Okrepa na stazi i cilju
• Hrana i piće posle trke
• Pokloni sponzora
Napomena: Radimo na tome da učesnički paket bude još bogatiji. Kako budemo dodavali stvari u paket, tako će se i ovaj spisak povećavati!

Trasa trke

Trasa obe trke je ravna, trči se na Novom Beogradu, i nije reč o jednom, ili dva kruga, trase se razlikuju.

Trka na deset kilometara podseća na raspored brzina na menjaču, dosta okreta u jednom velikom krugu u praksi znači mimotrč sa poznatim licima i omogućava da zabava pored staze, kao i okrepe budu dostupniji. Prolazi se ulicama Španskih boraca, iznad autoputa do Bulevara M Milankovića, nazad do Arene, na Bulevar Zorana Đinđića, gde okrećemo vraćamo se do Španskih boraca, skrećemo desno i opet desno u Bulevar Mihajla Pupina, u kom je okret koji nas, opet preko Španskih Boraca vraća do Arene unutar koje je Finiš. Trka na 5km ima dosta jednostavniju trasu, start je u Bulevaru Zorana Đinđića, sreće se u ulicu Antifašističke borbe, pa u Bulevar Milutina Milankovića (kuda trče i trkači na 10km), tu je okret koji vas vraća istim putem nazad u Arenu. Samo se u finiš ulazi sa istočne strane.

Limit za završetak trka je 1 sat i 30 min.
Svi učesnici koji se zadese na stazi nakon isteka vremenskog limita, biće zamoljeni da završe trku trčeći ili hodajući trotoarom.

Izjave sa konferencije: šta nas očekuje

Slobodan Branković je naglasio važnost podrške grada Beograda i motivaciju za ovu seriju trka

“Atletski Savez Srbije (ASS) je dao sebi za obavezu, da koristeći svoja iskustva i kroz svoje kanale motiviše široku populaciju da trči. Želimo da  afirmišemo i ubrzamo razvitak rekreativnog trčanja kao načina života, novim i drugačijim pristupom, uz pomoć svih relevantnih faktora. Tu su organizatori uličnih trka pre svega iz Srbije, pa onda i regiona, koji su glavni motori trkačkog pokreta u svojim sredinama, a sremni su da nas podrže. Takođe imamo veoma važnu institucijalnu podršku gradskih vlasti.  Ovom prilikom se zahvaljujem gospodinu Vesiću na dolasku i institucijalnoj podršci koju nam pruža Grad. Želeo bih da se zahvalim i organizatorima trka iz Srbije koji su se odazvali našem pozivu da dođu na ovu Press konferenciju. Verujem da ćemo zajedno, oni i mi kreirati veću i bolju trkačku zajednicu u Srbiji.”, izjavio je direktor ASS, Slobodan Branković.

Grad Beograd će trku podržati kroz logističku pomoć, ne novčano:

“Masovne ulične trke, kao što je poznato, imaju višestruki pozitivan uticaj, kako na popularnost grada, tako i na sveukupno mentalno i fizičko zdravlje stanovništva. Trend trčanja već postoji u Srbiji ali je nophodno da se podigne na veći nivo i uvede na velika vrata u kulturu življenja običnih ljudi, pozicionirajući Srbiju kao trkačku naciju. ASS je kredibilna organizacija čiji će iskusni tim, verujemo, u narednom periodu napraviti najveću, održivu trku u Srbiji, priznatu od strane Evropske atletike i AIMSA-a (Svetske organizacije uličnih trka). Grad je spreman da podrži seriju uličnih trka u organizaciji ASS-a iza koje stoje svetski priznate Asocijacije. Naglašavam da u ovom slučaju Grad Beograd, osim institucionalne podrške, neće trošiti budžetska sredstva na organizaciju ovih trka. Pozivam građane Beograda i Srbije da zajedno podržimo izuzetnu inicijativu ASS-a.”, dodao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

Jedno od pitanja novinara bilo je i da li će grad nastaviti da podržava Beogradski maraton (koji se organizuje u aprilu i septembru), na šta je zamenik gradonačelnika odgovorio potvrdno, dodavši da ugovor postoji i da ga grad poštuje, ali i dodao da će morati da se prepispitaju medijski navodi o problemima u koje je maraton zapao, jer se ime grada dovodi u vezu sa problematičnim temama.

Darko Savić, je poznati triatlonac i najavio je da se pre svega brine o potrebama trkača:

“Predviđamo od 7 do 10 000 učesnika već na prvoj trci zakazanoj za 04. novembar ove godine. Biće primenjeni svi svetski standardi, sertifikovana staza i 5 zvezdica EA koje garantuju najviši nivo organizacije. Trkačima obećavamo osim najviših standarda i zabavu na startu, stazi i cilju, te kvalitetne okrepe duž staze. Učesnički paket osmišljen od strane trkača za trkača sa najkvalitetnijim DriFit majicama, finišerskim medaljama, zabavom duž staze kao i poseban spektakl na cilju u Štark Areni. Očekujemo više hiljada navijača, sa vizuelnim i audio efektima, kao i mnogim drugim zabavnim sadržajima. Želimo da napravimo na cilju u Areni festivalsku atmosferu i neviđeno druženje za trkače.” izjavio je Darko Savić, savetnik i član organizacionog odbora Serbia Maratona

Darka smo pitali šta se dešava sa ranim prijavama, koje su bile otvorene i za 21 i  42 km, dobili smo odgovor da će sredstva biti refundirana, a ti trkači moći da biraju trku od 5 ili 10k besplatno.

Zaštitno lice Serbia Marathon-a, Ivana Španović pozvala je sve građane Beograda i Srbije da 04. novembra zajedno istrče jednu od distanci prve Serbia Marathon Run trke:

“Kao profesionalni sportista svesna sam da dobre pripreme, organizovan tim i jasni ciljevi čine 90% posla. Drago mi je da se ASS, iza koga stoje organizacije više ozbiljnih atletskih događaja uključio u organizaciju ovog profesionalnog i rekreativnog trkačkog hepeninga. Jako sam ponosna da sam pozvana da i ja pomognem promociji Serbia Marathon Run-a. Pozivam sve građane Beograda i Srbije da 4. novembra zajedno istrčimo jednu od distanci prvog Serbia Marathon Run-a. Nije važno koliko, važno je da trčimo”.

Pripreme događaja traju već nekoliko meseci, a kako bi sve prošlo u najboljem redu za trkače i ostale učesnike bitna je detaljno planirana organizacija i profesionalci koji imaju iskustva u organizaciji vrhunskih događaja ovog tipa.

Ne želimo da prepustimo ni jednu stavku organizacije slučaju. Zbog toga koristimo iskustva i pristupe najvećih svetskih organizatora uličnih trka. Četiri godine organizujem Banjalučki polumaraton po mnogima jednu od najbolje organizovanih trkačkih događaja u regionu. Želim da kažem da na Serbia Marathon Series primenjujemo precizan i racionalan plan kompletnog događaja sistematizovan kroz procese pripreme planiranja i realizacije. Posebnu pažnju pridajemo marketingu uz dobru podršku javnih servisa sistematski koristimo socijalne medije (Facebook, Instagram, Twitter i druge). Takođe, moram da kažem da imamo i jedan bonus, a to su organizacije trka u Srbiji koje su već okupljene oko Atletskog Saveza Srbije. Želimo da im pomognemo svojim iskustvom i na konkretne načine. Od njih očekujemo da nas promovišu među trkačima u svom okruženju. Sa budućim sponzorima želimo da uspostavimo transparentne i partnerske odnose i na taj način ostvarimo uspešnu saradnju.” na kraju je dodao glavni menadžer Serbia Marathon-a, Vladimir Selec.

Prijave za prvu trku “SerbiaRun” 10k/5k mogu se popuniti na zvaničnoj web stranici www.serbiamarathon.com. Takođe, sve aktivnosti i dodatne informacije svi zainteresovani mogu potražiti i na društvenim mrežama “SerbiaMarathon” – Facebook, Instagram i Twitter, gdje korisnike ovih mreža očekuju mnogobrojna iznenađenja u narednim danima.

 

The post Serbia marathon 2018.: #SRBMRTN startuje na 5 i 10km appeared first on TRČANJE.rs.


Trka polova: da li će žene ikada biti brže od muškaraca i na kojoj distanci?

$
0
0

Trail trkačica Kortni Dauvaltner (Courtney Dauwaltner) pobedila je na trci dugoj 240milja ostavivši drugoplasiranog (koji je igrom slučaja muškarac) 1o sati iza sebe.

Ova vest nije toliko odjeknula kod nas, ali jeste pokrenula zanimljivo pitanje:

Kolika je razlika između muškaraca i žena u dugoprugaškom trčanju i da li se ona zaista smanjuje kako se distanca povećava?

Postoje anegdotalni izvori – kada nešto vidimo svojim okom, ili slušamo od ljudi koji su to doživeli, ali sa druge strane, postoje i zvanične studije koje su se bavile ovom tematikom. Tako da imamo razliku od “moj drugar trči ultre i kaže da žene umeju da razbiju muškarce” od, statistički značajne korelacije na toliko i toliko ispitanika.

Za pisanje ovog članka pročitala sam desetak naučnih studija i duplo više tekstova, izvukla najvažnije poente i pokušala da ih uklopim u smislenu celinu.

Od 100m do 100 milja

Sprinteri i sprinterke se razlikuju u svetskim rekordima kao što se razlikuju i maratonci i maratonke. Najbrži trkači su uvek brži od najbržih trkačica, evo i koliko na kojoj disciplini, i u procentima:

  • 100m M 9:58, Ž 10:49 razlika je 8.7%
  • 400m M 43:03 Ž 47:60 razlika je 9.3%
  • 1500m M 3’26 Ž 3’50 razlikaje 11.6%
  • 5000m M 12’37:25 Ž 14’11   razlika je 8.5%
  • 10k (track) M 26:16 Ž 29:17  razlika je 8.7%
  • Polumaraton M 58’23 Ž 1:04:51  razlika je 9.66%
  • Maraton M 2:02’57    Ž 2:15’25 razlika je 9.3%
  • 100k (road) M 6:13:33 Ž 6h33’373 razlika je 5.6%

Prosečna razlika se smanjila praktično dvostruko na distanci od 100 kilometara. I ozbiljno odstupa od prosečne razlike između muškaraca i žena, koja je, na većini sportova uvek izmedju 8.5 i 10%. Nezavisno da li plivaju, voze kajak, trče. Ova cifra je bila konstantna, po istraživanju koje je radio izraelski tim, predvođen Hamermanom  

Zanimljivo je da se ova cifra od 0.88 vidi i u osnovnih fiziološkim razlikama polova. Muškarci su imali za oko 12% više hemoglobina u krvi i 12% veći VO2 max. Žene su na 88% muške vrednosti.

Dakle, imamo sve sportove gde žene, tradicionalno ne stižu muškarce i uvek su u proseku oko 0.90% njihove brzine, i onda imamo ultramaraton na 100k gde se razlika smanjila na 5.6% između najbržeg muškarca i najbrže žene.

Šta nauka istražuje i da li postoji konsenzus?

Očigledno, postoji zanimljivo pitanje porasta distance i smanjivanja polne razlike između muškaraca i žena. Ono što moramo da znamo kada je reč o ovakvim istraživanjima, jeste da uglavnom koriste gotove podatke. Izvlače različite brojeve, ubacuju ih u statističke programe i pokušavaju da nađu dokaz za hipotezu.

Od odabira tih podataka, zavisiće i rezultat. Prva studija iz j 1997. je istraživala upravo ovu hipotezu.  

Osnovna pretpostavka je da se razlike između muškaraca i žena smanjuju sa povećanjem distance. Koristili su podatke su 28 žena i podatke o njihovoj brzini (Y) u raznim tačakama ultramaratona (X). Onda su iz veće baze izvukli analogne podatke za muškarce, pri čemu su ih uparivali sa ženama po uzrastu, utreniranosti i prolaznom vremenu na 56-om km. Ovi podaci su im pokazali da između 5. i 42. kilometra muškarci trče značajno brže, ali da među njima nema razlike na 90. kilometru.

Posmatrali su i razlike u usporenju funkcije na dužim distancama i došli do rezultata da su žene otpornije na umor (teže se umaraju) u odnosu na muškarce.

Ukratko, žene imaju u početku nagliji pad brzine, ali ranije dostižu donji plato (brzinu ispod koje ne idu), dok muškarci padaju sporije, ali padaju niže i u poslednjim desetinama kilometara postaju komparativno sporiji.

Međutim, osnovni problem ove studije je bio odabir žena i muškaraca, nisu bili najbolji na svetu, već rekreativci.

Studija iz 2004. godine istraživala je i upoređivala najbolje svetske rezultate na distancama od 100m do 200km, koristići samo podatke sa IAAF sajta,  i sajta američkih ultraša paradoksalno, pokazala je da polne razlike opstaju i čak se povećavaju sa distancom.

Ustanovili su da je prosečna razlika u brzini 12% a da su najveća odstupanja an 100m i 42km (žene su tu najsličnije). Iz nekog razloga, anomalnijska razlika na dužini od 100km (iako uključena u analizu) nije bila istaknuta u studiji, kao značajno odstupanje.

Ogroman skok u razlici u dužinama i brzinama nastaje upravo između 100 i 200km, sa 5 % na 20% razlike u korist muškaraca, što je možda posledica polne razlike, ali mnogo verovatnije sve manjeg broja žena koje učestvuju u trkama koje su na ovim dužinama, i koje su u zvaničnom kalendaru Američke ultre.

Osnove za žensko približavanje muškim rezultatima.

Pet parametara ključno je za pobeđivanje u trkačkim disciplinama:

  • Veličina Srca
  • Količina i sastav mišićne mase
  • VO2 max
  • Centralni drajv
  • Trkačka ekonomija

Muškarci imaju jasno prednost u najmanje tri, veće srce, više mišića (posebno brzih mišićnih vlakana) i VO2 max.

Centralni drajv (central drive) označava brzinu kojom se, putem neuroloških puteva signal šalje od mozga do mišića: konkretno, koliko efikasno može da se održava brzina tj. opterećenje . I on ne zavisi od pola.

Trkačka ekonomija ima veze sa time na koji način trošimo gorivo. Ako je telo automobil, da li ga vozimo u pravoj brzini ili udarmo prebrzo po gasu? Ovo je zanimljvio pitanje, koje je dobilo odgovor kroz studiju koja je analizirala 1,815,091 rezultata sa 131 maratona između 2008 i 2014. godine, i ustanovila da su žene u proseku za oko 18% bolje u održavanju konstantnog tempa, što posledično vodi u manje odustajanja i češći negativni split.

Muškarci, u proseku, češće krenu preambiciozno u maraton, ispucaju depoe glikogena prerano što ih kasnije uspori više i pogorša vreme. Usporavanje je vidljivo kod oba pola, i najčešće među najmlađim i najstarijim trkačima. Najbolje održavaju pejs trkački od 35-39 godina i 40-44.

Ipak, to je posledica rizične strategije, ali takva strategija, muškarce ipak vodi u pobedu. Njihovo najbolje vreme bolje je za 8% od najboljeg ženskog vremena.

Dodatna predost žena, je u metabolizmu masti, obzirom da je u prosečnoj muškoj nozi 90% mišića, a u ženskoj 60% razlika se ogleda u količini masti koje žene nose sa sobom. Ta mast, u teoriji, može da se koristi pri ultramaratonima. Ali u praksi, svaka trka nudi okrepu, te trkački obnavljaju svoje depoe podjednako.

Treća prednost može da se izvuče kroz studiju zamora pri malim opterećenjima. Ona je pokazala da se žene zamaraju tri puta sporije nego muškarci Ključan parametar kod ovog tipa zamora je tip vežbe: ona mora da bude izometrijska i malog intenziteta.

Tu žene imaju dva preimućstva: tip mišićnih vlakana koje žene poseduju (spora nasuprot brzim), sa jedne strane, sa druge, veliki mišići su manje efikasni, i traže više krvi, te se i srce brže zamara, a puls diže brže kod muškaraca.

Da li postoji zaključak?

Na osnovu studija koje smo do sada pročitali i analizirali, on mora biti da se iako nas logika navodi da očekujemo smanjenje razlike na ultrama, za sada se ona statistički ne pokazuje (sem ponekad, kao anomalija).

Ono što je takođe očito, je da po broju trka, standardizaciji i broju učesnika, ultraško trčanje i dalje zaostaje za drumaškim, i da još uve nije dostiglo plato. Kada se on desi, onda će i statistika moći da da definitivan odgovor.

Treći odgovor je  da postoji prostor za napredovanje ženskog trčanja, pri manjim ali konstantnim naporima i kroz bolju tehniku i ekonomiju.

Do tada, uživajte u zajedničkom trčanju, a manje razmišljajte o takmičenju sa drugim polom, ili trkačkima.

 

The post Trka polova: da li će žene ikada biti brže od muškaraca i na kojoj distanci? appeared first on TRČANJE.rs.

Ostrovica Treking! – promotivno kolo Treking lige Srbije!

$
0
0

Prošlog vikenda, u nedelju 15.jula 2018., održano je prvo otvoreno prvenstvo grada Niša u trekingu, u organizaciji UG Ramona Serbica Ostrovica i PAK Mosor iz Niša, a pod pokroviteljstvom gradske opštine Niška Banja.

Start i cilj su se nalazili na izletištu Banjica nadomak Niša, a u ponudi su bile dve staze, 15 km i 31 km. Prva je bila pešačko-planinarska i nije imala takmičarski karakter, dok su se za dužu distancu dodeljivale nagrade u muškoj i ženskoj kategoriji.

Duža staza (koja je bila deklarisana na 31 km ali je u praksi iznela oko 34 km) imala je čak 9 kontrolnih tačaka sa vodom i okrepom, a budući da je ovo bilo promotivno kolo TLS, startina se nije naplaćivala, a učesnici su imali i besplatan ručak nakon trke!

Na uređenom kupalištu Banjica se moglo kupiti hladno pivo, brčnuti u reci, a domaćin je tu raspalio i roštilj, tako da, uz dobru muziku i još bolje društvo, ni zabava nije izostala.

Treba naglasiti i da su se domaćini svojski potrudili i oko smeštaja, koji je, sa sve poljskim krevetima, bio obezbeđen u lokalnoj školi za sve trkače koji su unapred najavili svoj dolazak.

Dobili smo i detaljna uputstva o tome kako da stignemo na lokaciju trke (sopstvenim prevozom ili prigradskim autobuskim linijama koje voze iz Niša) tako da ovim ljudima stvarno treba odati priznanje za sve što su uradili prethodnog vikenda!

O tome uostalom svedoče i komentari zadovoljnih učesnika:

Biljana Bursać:

Baš sam prijatno iznenadjena organizacijom, pošto im je to bilo prvi put. Okrepe su bile vrhunske, ničega nije manjkalo, a i volonteri su bili na visini zadatka.

Brzi i spretni, što je za mene kao trkača koji ipak juri neki plasman veoma važno. Jedina zamerka ide na markacije, napravile su puno problema, trebalo ih je biti više.

Još veći problem su napravili pojedinci, nesportsko ponašanje jednog od trkača koji je jureći plasman skidao markacije. Jedino je to bacilo mrlju na celu trku.

Staza je bila lepa i teška, zbog tehničkih delova ni malo po mom “trkačkom ukusu”; puno kamenjara, šiblja, uspona i strmih nizbrdica, na šta ja kao pretežno asfaltni trkač nisam navikla.

Ali baš zbog toga, pobeda je još slađa, posebno ako se uzme u obzir da je na stazi bila jedna od naših najboljih trail trkačica, Nevena.

Do sada se nas dve nismo sretale na stazi, i najjači utisak koji nosim sa te trke je činjenica da je započeto još jedno trkačko prijateljstvo.

Upoznale smo se na trci, trčale zajedno i pomagale jedna drugoj najveći deo staze, i to je definitivno ono najlepše što nosim sa ove trke.

Pobede i porazi dođu i prođu, važno je biti čovek u svakoj prilici.

(predivno rečeno, autor teksta se slaže)

Kristijan Stošić:

Ostrovica treking je prijatno iznenađenje za sve takmičare koji su uzeli učešće u istom. Vidi se da se organizator baš potrudio i dao sve od sebe zajedno sa svojim sponzorima.

Što se tiče staze mogu reći da je zahtevna jer nije baš kratka, oko 34km. Vreme je bilo toplo ali su okrepe bile baš bogate i pune svega preko potrebnog za savladavanje tako teškog terena.

Jedina mala zamerka su “slabije” markacije pa smo se malo gubili usput. Ja sam imao lepo društvo u toku trke u vidu Ratka Maksimovica pa smo se zajedno probijali kroz lepe i zahtevne terene ostrovičkih brda.

Nevena Rajković

Bio je ovo zanimljiv vikend u Ostrovici. Dugo sam priželjkivala trku u ovom delu Srbije zato što ima neverovatne stenovite predele, kao i zanimljive trail terene.

Bila je ovo prijateljska trka, kako na stazi tako i nakon završene trke.

Organizatori su se potrudili da lepo ugoste trkače; staza je bila odlično obeležena, okrepa bogata, a startnina besplatna. Imali smo i ručak nakon trke i bogate nagrade za pobednike.

Organizator je zadao domaći zadatak. Sve pohvale od mene! Vidimo se na sledećem trejlu!

Biljana Kostić:

Meni je ovaj vikend bio prelep iz mnogo razloga, a sama trka na Ostrovici i 3. mesto na velikoj stazi u kategoriji žena su fino zaokružili tu celokupnu priču u jedno lepo putešestvije i avanturu.

Sam boravak u prirodi oporavlja, iako postoji neizvestnost u vezi sa svakim sledećim korakom i kilometrom; gde me vode, uzbrdo ili nizbrdo? Preko livada, kamenja, ili kroz šumu? Utabanim, suvim ili blatnjavim stazama?

I uvek je prisutan taj strah i oprez da ne propustim markaciju ali i da se ne povredim preko kamenjara na nizbrdicama – što mi se upravo sada desilo.

Ali odmah sam ustala, popravila krunu na glavi i nastavila dalje.

Imam zamerku kao i, kako verujem, većina drugih trkača, na markacije. Mislim da ih je bilo nedovoljno i da je trebalo da budu fiksne, tj.na kamenu, na drvetu, na zemlji.

Ili pak tako visoko da niko ne moze da ih dohvati jer je očigledno da ih je neko sklanjao, okretao na drugu stranu…skoro svaki trkač je omašio stazu po nekoliko puta.

Organizatorima sve pohvale i zahvalnost za sve što su uradili, i vidi se da su se svojski potrudili oko svega.

Svaka im čast što si izdvojili i nagrade – novčane i vrlo interesantne robne. Odmor pored Nišave posle trke – eh, da je samo mogo da potraje duže!

Boban Lukić:

Ja sam na Ostrovici došao u petak, sa dvoje prijatelja, Ratkom i Milom, koji su takođe trkači. Sem nas, došlo je još petnestak ljudi iz raznih krajeva Srbije.

Domaćini su se iskreno potrudili da se kod njih osećamo lepo, i za njih imam samo reči hvale. Obezbedili su nam smeštaj, spremili su nam večeru, organizovali su kulturno-zabavni program u kome su učestvovali deca iz Ostrovice i okolnih krajeva. Sve je bilo prelepo.

Što se tiči trke, predeli kojima smo trčali su stvarno lepi i raznovrsni, i bilo je uživanje trčati njima. Na svim kontrolnim tačkama imalo je vode i razne okrepe, što je veoma važno jer je dan bio baš topao.

Takođe organizatori su se potrudili i obezbedili vredne nagrade za najbolje tačmičare. Ovo je veoma dobar potez. jer se tako priznaje i ceni nečiji rad i trud.

Raduje me i činjenica da se dosta mladih ljudi uključilo u ovaj projekat, što nije slučaj u drugim klubovima. Mogu da još dodam da su “Ostrovica treking” organizovali ljudi koji svoj posao rade iskreno i s ljubavlju.

Hteo bih da poručim kolegama trkačima da treba da budemo malo iskreniji i da javno pohvalimo ako je neko dobro uradio posao, ili da kritikujemo ako neko nije dobro odradio posao na nekoj trci, jer tako možemo poboljšati nivo organizacije trka i napraviti nešto dobro.

Mi smo ti koji idemo na trke i zbog nas se organizuju trke. Klubovi i društva treba da cene i nagrađajuju ljude koje im donose medalje, jer da bi se došlo do te medalje potrebne su godine velikog rada.

Oni tom medaljom predstavljaju svoj grad, društvo i klub. Takođe i organizatori trka moraju da poboljšaju organizaciju, da nagrađuju najbolje takmičare, jer tako možemo privući veći broj dobrih trkača i podići na viši nivo planinsko trčanje odnosno treking.Konačan poredak na kraju trke

U ženskoj konkurenciji prva tri mesta osvojili su:

  1. Biljana Bursać
  2. Nevena Rajković
  3. Biljana Kostić, PEK Gora, Kragujevac

U muškoj konkurenciji prva tri mesta osvojili su:

  1. Kristijan Stošić, AK Vranjski maratonci
  2. Milovan Milić, PAK Mosor, Niš
  3. Boban Lukić

Za kraj mi ostaje da se zahvalim svim učesnicima na druženju i komentarima, kao i talentovanim trkačima, Maji Milutinović iz PK Železničar i Milošu Rondoviću iz PAK Mosor iz Niša, na logističkoj podršci i gostoprimstvu.

A vas, dragi trkači, pozivam da se oprobate u trejlu i trekingu – možda već početkom avgusta na Otvorenom prvenstvu Timočkog regiona u trekingu ili sredinom meseca na Jadovniku?

Trenirajte vredno i budite pe svega ljudi u svakoj prilici. Sportski pozdrav! N. R.

 

The post Ostrovica Treking! – promotivno kolo Treking lige Srbije! appeared first on TRČANJE.rs.

Što sporije to mršavije – LSD treninzi za topljenje masti

$
0
0

Trčanje i mršavljenje gotovo po pravilu idu jedno uz drugo. Iako možda deluje smešno, ali i mnogi odlični rekreativni trkači su počeli da trče da bi skinuli višak kilograma i poboljšali svoje zdravlje.

Zanimljivo je i da elitni trkači i trkačice povećavaju nivo svojih treninga i paze na ishranu da bi regulisali kilažu pred predstojeću trku.

Trčanjem sagorevate više kalorija iz masti nego pri bilo kojem drugom vidu kardiovaskularnih vežbi. Jedini vid vežbanja koji je uporediv sa trčanjem po potrošnji kalorija je skijaški kros kantri, odnosno nordijsko trčanje.

Treniranje na niskom nivou opterećenja je po mnogi fitnes profesionalcima najbolji način da se sagoreva telesna mast. Takođe vlada mišljenje da je hodanje, tj brzo hodanje bolji način vežbanja od trčanja, ako je vaš jedini cilj da sagorevate masne naslage. Zbog toga se preporučuje ostajanje u odgovarajućoj zoni da bi se maksimiziralo sagorevanje masti. Preporučena zona treninga za ovu svrhu je od 50 – 65% vašeg maksimalnog srčanog pulsa što predstavlja veoma lagan tempo džoginga.

Lagano i dugo trčanje za sagorevanje masti

Organizam pri laganom opterećenju koristi pretežno mast kao energiju, a glikogen čuva za velika i brza opterećenja. Kada trenirate pri 50% vašeg maksimalnog srčanog pulsa, približno 90% od kalorija koje sagorevate dolazi iz masti. Ako povećate intezitet treninga na 75% od maksimalnog pulsa tada je korišćenje masti u ukupnoj energiji 60%. Ostatak kalorija dolazi iz ugljenih hidrata i belančevina.

Intenzivniji trening pri većem pulsu samo smanjuje sagorevanje masti. Da bi se ovo objasnilo upotrebićemo jedan primer treninga za mršavljenje:

Polučasovni trening pri niskom intezitetu opterećenja kod kojeg je srčani puls na 50% od vašeg maksimalnog pulsa sagoreva ukupno 250 kcal. Pošto je 90% te energije došlo od masti, znači sagoreli ste 225 kalorija iz masti. Ako, međutim, trenirate na opterećenju gde je vaš puls 75% od maksimalnog, potrošićete za tih pola sata ukupno 447 kcal. Pošto je 60% od toga došlo iz masti, sagorećete 268 kcal iz masti.

Dakle zaključak je da, i ako brzo trčanje sagoreva više masti, početnici neće uspeti da održe visok intenzitet treninga. Pored smanjene minutaže treninga, povećava se i mogućnost povrede usled velikih napora. Sve ovo jasno nagoveštava: za mršavljenje trčite sporo i dugo.

Brzo trčanje povećava rizik od povrede

Brzo trčanje više opterećuje mišiće, kosti, zglobove (posebno koleno), ligamente (Ahilova tetiva i pokosnica – cevanica), što su i prvi znaci i simptomi da vaš trening nije odgovarajuć za vaše trenutne sposobnosti. Problem se javlja kod početnika koji naglo počinju da trče 30 minuta i duže ili imaju problema sa težinom.

Preporuka za mršavljenje trčanjem

S obzirom da je razlika u količini masti koja se sagoreva u oba slučaja uporediva i bliska, stoji da je ipak bolje da se trenira laganima tempom. Ovaj lagani džoging će vam omogućiti da se dobro osećate tokom trčanja i da uz put možete slobodno ćaskati sa prijateljem. Disanje treba da vam bude prirodno i bez previše dahtanja. Ukoliko primetite da ste se zadihali usporite ili napravite pauzu brzog hodanja.

Kako napreduje vaše mršavljenje? Da li poštujete ove savete ili imate da dodate vaše preporuke za zdravo mršavljenje?

The post Što sporije to mršavije – LSD treninzi za topljenje masti appeared first on TRČANJE.rs.

Superhrana za doručak: započnite dan jako

$
0
0

Doručak u 21. veku sve više postaje opcion. Uz različite modalitete hranjenja, neki od nas ga preskaču. Da li je to greška ili ne saznajte ovde.

Ukoliko spadate u one koji vole da doručkuju i žele da to učine najkvalitetnije moguće, ovaj člank je za vas.

Poslednjih godina časopisi su preplavljeni člancima o superhrani, pogledajmo o čemu je reč i koje su prednosti.

Šta je superhrana

Možda izraz zvuči kao naučna fantastika ali je zapravo reč o sasvim običnim namirnicama iz prirode.

Ovaj termin objedinjuje namirnice biljnog porekla, alge, žitarice i začine čije su nutritivne vrednosti superiorne u odnosu na ostalu hranu i poznate su po obilju antioksidanata, vitamina , amino kiselina , oligo elemenata, enzima, omega masnih kiselina 3.6 i 9.

Njihove nutritivne vrednosti kao i zaštitna svojstva su izuzetna. Oxfordski engleski rečnik definiše pojam superfood kao namirnicu bogatu hranljivim materijama posebno korisnu za zdravlje i blagostanje organizma.

Pri pomenu superhrane često obično pomislimo na egzotične bobice i alge koje ili uopšte ili veoma teško nalaze kod nas. Videćete međutim da je uglavnom reč o namirnicama koje su vam već poznate i dostupne u skoro svim prodavnicama zdrave hrane.

Supervoće

Brusnice, borovnice, akai bobice, pasji dren (pasaden) crna trešnja, aronija, orasi, kakao, peruanska jagoda, nar, crna ribizla, lukuma…

Niste čuli za lukumu? Liči na vrstu avokada. Potiče iz Perua kao i mnoge druge super namirnice. Umiruje nervni sistem i sprečava depresiju, zahvaljujući B3 vitaminu koji je dobro znan kao vitamin koji štiti naše nerve.Ova zanimljiva voćka je bogata vlaknima, gvožđem i karotenom. Karoten joj daje lepu narandžastu boju i što je još važnije sposobnost da štiti naš DNA od raka.

Superpovrće

Cvekla, artičoka, spanać, kineski kupus, potočarka, brokoli, beli luk, rukola, avokado, blitva, kelj, tibetanski šampinjon– Cordycipitaceae, anti –aging, energetska i medicinska gljiva poreklom sa tibeta. afrodizijak i lek tibetanskih vladara, tajna Dalaj Lamine dugovečnosti i vitalnosti.

Avokado je voće-povrće dosta specifično kao jedina biljka koja je i voće i povrće a sadrži lipide. Ovo joj daje blag , poseban ukus. Avokado nas snabdeva velikom dozom nezasićenih masnih kiselina korisnih za zdravlje.
Super semenke

Čia semenke, rogač,seme suncokreta, seme konoplje., ( sadrži omega -3 i omega -6 nezasićene masne kiseline koje se prirodno ne sintetišu u ljudskom organizmu).

Superalge i superbiljke

Spirulina, baobab, ginko biloba, zeleni čaj , guarana, roibos( crveni ili Massai čaj), hlorela, majčina dušica…

Superzačini

Cimet, kurkuma, karamfilić, origano, aleva paprika.

Ovoj listi supernamirnica još treba dodati maslinovo i ulje lana, kombuhu i morsku so.

Ovde se nećemo baviti nutritivnim vrednostima i lekovitim svojstvima svake namirnice ponaosob podaci su dostupni na internetu i možete ih pogledati kada to poželite.

Superhrana za doručak – krenite u kombinatoriku

Doručak je najvažniji dnevni obrok jer našem organizmu vraća energiju i dinamiku posle dugog perioda noći kada ne unosimo hranu. Kvalitetan doručak balansira nivo hranljivih materija a samim tim popravlja opšte stanje i donosi dobro raspoloženje.

Ovo je posebno važno za sve one koji se bave sportom bilo da su profesionalci ili rekreativci. Doručak zato mora biti pripremljen sa posebnom pažnjom tako da nam obezbedi dobar unos pre svega proteina i ugljenih hidrata a da pri tom zadrži ukus koji će biti izvor zadovoljstva.

Lakim dobro izbalansiranim doručkom obrzbrđujemo brzu energiju produženog trajanja. Izbegavajte masnu hranu jer se sporo vari čineći vas tromim.

Preworkout doručak

Spremamo brzo i lako kombinujući nemasni jogurt, pahuljice od žitarica ( najbolje da to bude običan valjani ovas ili ovsene mekinje), ili ovsenu kašu. U ovu mešavinu obavezno dodajemo neko bobičavo voće ili bananu, kako, cimet, spirulinu … izbor prepuštamo vašem ukusu.

Recepti koje vam nudimo su ovde da vam pomognu da shvatite način na koji se namirnice kombinuju a vi uvek možete napraviti kombinaciju po svom ukusu i u zavisnosti od toga šta od namirnica trenutno imate.

Žitarice za dobro jutro

  • 1/4 šolje žitarica (obične ili bez glutena)
  • 1/4 šolje vanila whey protein praha
  • 1/2 šolje kokosovog ili bademovog mleka
  • 1/4 šolje mlevenog badema
  • 1/4 šolje seckanih urmi
  • Šaka bobica
  • 1 supena kašika javorovog sirupa, (ne mora ali je prelep).

Priprema: Stavite žitarice u vrelo mleko i mešajte 3-5 minuta da dobijete kašu, skinite sa vatre , pustite da se malo prohladi pre nego što dodate ostale sastojke

Sadrži: kalorija 317, masti 17g, ugljenih hidrata, 23g proteina 19g.

Čokoladno-proteinske čili žitarice (oat meal)

  • 1/4 šolje čitarica1/4 šolje whey protein praha
  • 1/2 šolje mleka
  • 1 šupena kašika kakaoa
  • 1 supena kašika mlebene čili paprike
  • 1 kašičica cimeta
  • 1 kugla sladoleda od vanile (ne mora ali je divno!)
  • 1 supena kašika niskokalorične sirupa od čokolade ili rastopljena kockica crne čokolade.

Priprema: Stavite žitarice u vrelo mleko i mešajte 3-5 minuta da dobijete kašu, skinite sa vatre , pustite da se malo prohladi pre nego što dodate ostale sastojke. Po želji dodajte čokoladni preliv i kuglu sladoleda.

Smoothie – brzo i kvalitetno

Druga opcija je smoothie od superpovrća ili supervoća i nemasnog jogurta/meka sa dodatkom superzačina.

Smoothie su posebno pogodni jer su zgodni za poneti ukoliko žurite , možete ih popiti na putu do posla ili sportskog objekta. Sada na tržištu postoje različiti šejkeri koji vaš napitak održavaju hladnim sve dok je potrebno.

Zeleni čaj neka bude obavezan detalj vaše jutarnje rutine.

Maca Smoothie za dobro jutro

  • 300g nemasnog jogurta
  • 1 supena kašika organskog Maca praha
  • 5g organskog camu camu praha
  • 130g banana
  • 25g meda
  • led

Ovaj obrok sadrži 18g proteina, 1g masti i 82g ugljenih hidrata.

Čokoladni Maca Smoothie

  • 5g organskog Maca praha
  • 5g organskih chia semenki
  • 5g organskog kakao praha
  • 5g organskog lucuma praha
  • 30g organic konopljinog proteina
  • 80g banana
  • ¼ kašičice cimeta
  • ½ kašičice ekstrakta vanile
  • 300ml bademovog mleka
  • Led

Zasladiti po želji. Ovaj smoothie vam daruje 19g proteina, 10g masti i 44g ugljenih hidrata.

Smoothie od višanja i čokolade

  • 10g Organskog kakao praha
  •  5g Organskih konopljinih semenki za preliv
  • 80g Višanja bez koštice
  • 80g Avokada
  • 50g Spanaća
  • 300ml Bademovog mleka.

Hranljivi sadržaj: 10g proteina, 18g, masti i 33g ugljenih hidrata.

Sve ove satojke možete kupiti u bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane i prodavnicama suplemenata za sportiste.

Naravno broj kombinacija je neograničen shodno vašim potrebam i željama. Na internetu možete pronaći bezbroj recepata ili napraviti svoju originalnu mešavinu. Prijatno

Mica Strainović

The post Superhrana za doručak: započnite dan jako appeared first on TRČANJE.rs.

Ko su ljudi od čelika i zašto treba da navijate za naše triatlonce?

$
0
0

“Plivaj 2.4 milje! Vozi bicikl 112 milja! Trči 26.2 milje! Hvali se ceo život!” (3.86 km, 180.25 km, 42.20km) – ručno napisana poruka na poslednjoj stranici vodiča/pravilnika prvog Ironmen takmičenja davne 1978.

Iako su ljudi voleli da konzumiraju ovaj nimalo lak miks u raznim dužinama i sa različitim pravilima još početkom dvadesetog veka, triatlon kao disciplina nastaje tek 1974. godine kada je u Kaliforniji (San Dijego) održano i prvo takmičenje. Hajdemo u jednu kratku šetnju kroz istoriju ovog fizički i psihički veoma zahtevnog sporta.

Učini trčanje interesantnijim – stvori novu sportsku disciplinu!

Džek Džonston i Don Šanahan, obojca trkači, voleli su da prave trke u kojima bi ubacivali još neke sportske discipline kako bi ih učinili zanimljivijim.

Tako je San Dijego 25. septembra 1974. hostovao prvi tratlon ivent na kome je bilo 46 učesnika koji su startovali sa oko 5km trčanja, zatim biciklali 8km, da bi trku završili sa oko 500m plivanja i bukvalno upuzali u cilj.

Od tog dana do danas, svašta se nešto promenilo (osim naziva), počevši od redosleda deonica (plivanje, pa vožnja bicikle i na kraju trčanje).

Moglo bi se reći da je triatlon najbrže rastuća disciplina, a to potvrđuje i činjenica da je svega nakon 26 godina od osnivanja uvršten u olimpijske discipline. Olimpijski triatlon se sastoji od 1500m plivanja, 40km vožnje bicikla i 10km trčanja.

Razne mogućnosti koje triatlon pruža

Dobra stvar kod triatlona je što nam pruža bezbroj kombinacija i mogućnosti, dokle god znate da plivate, vozite bicikl i posle toga ste u stanju da trčite :) Pored olimpijskog triatlona, postoje i  sprint triatlon (750m-20km-5km), super sprint triatlon (400m-5km-2.4km), ali i rekreativni triatloni sa manjim distancama.

Iako je kombinacija ova tri sporta najčešća kada je triatlon u pitanju, kod npr. zimskog triatona taj miks je nešto drugačiji pa se umesto plivanja (koje je malo teže izvesti zimi na otvorenom), trči na skijama, a bicikl vozi po planinama.

Ljudi od čelika, ko su i kako su nastali?

Neretko se dešava da čak i ljudi iz sveta trčanja, plivanja ili biciklizma ne znaju šta je starije kokoška ili jaje, u ovom slučaju trialon ili Ironman i da, zbog atraktivnosti Ironman takmičenja, potpuno zaboravljaju da se radi o istoj sportskoj disciplini.

Ironman je zapravo ultra triatlon, sportska disciplina koja kombinuje duuugo plivanje, još dužu vožnju bicikla i, kao da to nije dovoljno, jedan maraton na kraju.

A sve je počelo, kako to obično biva, jednom diskusijom o tome ko je najbolji? Da li je to plivač dugih distanci, biciklista koji pedala stotinama kilometara ili trkač koji gazi maraton? A kako će se to utvrditi ako ne spajanjem tri najekstremnije trke u ove tri discipline, logično :)

Marinac Džon Kolins je 1978. rešio da stavi tačku na tu raspravu i organizovao je upravo jedno takvo takmičenje. Prvi ultra triatlon koji se održao na Havajima se sastojao od The Waikiki Rough Water Swim (3.800 m plivanja), Oahu Bicycle Race (180 km vožnje bicikla) i Honolulu Marathon (42.195 m), a pobednik takmičenja poneo je laskavu titulu “čeličnog čoveka” (ironman).

Beograd je epicentar triatlona u septembru

Ne možemo a da se ne složimo sa činjenicom da su ljudi koji rade triatlon ipak mali bogovi. Ako si jedan od njih ili bi da ih vidiš na delu, imaš priliku u Beogradu 23. septembra jer se tada održava jedna od najuzbudljivijih trka u regionu 11TRI Belgrade.

Ada Ciganlija je idealno mesto za organizovanje triatlonske trke, a ova pretenduje da postane najbolja u regionu.

Ove godine organizatori (Triatlon klub 11TRI u saradnji sa Triatlon Savezom Beograda) najavljuju i neka zvučna imena koja će imati prilike da plivaju 1900m u beogradskom jezeru, voze bicikl 90km od kojih jedan deo staze ide preko novog mosta, i na kraju trče 21km od Ade Ciganlije do Beograda na vodi i nazad.

Za najhrabrije i najizdržljivije, prijave su otvorene do 15. septembra, a mi ostali zagrevamo dlanove i štelujemo glasne žice. Vidimo se!

The post Ko su ljudi od čelika i zašto treba da navijate za naše triatlonce? appeared first on TRČANJE.rs.

Viewing all 2880 articles
Browse latest View live